To so Letališče Brnik, Luka Koper in trije cestno-železniški prehodi na meji s Hrvaško. Kot je za 24 ur povedal direktor Veterinarske uprave RS (VURS) Zoran Kovač, bo veterinarska inšpekcija EU v tem tednu obikala VURS in mejne prehode, ki bodo ostali kot mejni veterinarski prehodi tudi po vstopu Slovenije v EU. Na teh mejnih prehodih se bodo seznanili z delom veterinarske inšpekcije in z načrti izgradnje oz. rekonstrukcije posameznih mejnih prehodov za popoln prevzem pravnega reda, ki na tem področju veterinarskih pregledov velja. Prvi dan se bo inšpekcija tako seznanila s postopki in predpisi, ki veljajo v Sloveniji, ter številom in urnikom dela zaposlenih.
Zadnji dan pregleda, 13. septembra, bo inšpekcija predstavila poročilo o ugotovitvah, pri čemer lahko veterinarska uprava že takoj poda svoje prve pripombe. Nato bo v treh do štirih tednih inšpekcija poslala redno poročilo, na katerega lahko slovenski veterinarji podajo svoje pripombe, ki bodo ali pa ne bodo upoštevane. To poročilo čez dva do tri mesece nato postane dokončno, je še pojasnil Kovač.
Če pa inšpekcija ugotovi hude kršitve, je rok pošiljanja prvega poročila bistveno krajši. Po Kovačevih besedah se to potem ponavadi zgodi v desetih dneh, na poročilo pa mora veterinarska uprava odgovoriti takoj in pripraviti korekcijski plan ukrepov, ki mora biti prav tako kratek. V treh do štirih mesecih nato še sledi ugotavljanje, ali je bil predloženi korekcijski plan dejansko tudi izveden.
Če bo vse v redu, bo naslednji pregled za področje mejnih prehodov že v času, ko bo Slovenija članica EU, če pa bo inšpekcija ugotovila hujše kršitve, bo naslednji pregled najbrž že v začetku prihodnjega ali konec letošnjega leta, je še dodal Kovač.