
Predvsem pod Karavankami bodo danes sunki severnega vetra presegali hitrost 70 km/h, zaradi česar je Agencija za okolje RS (Arso) za severozahod Slovenije izdala oranžno opozorilo. Na severovzhodnem delu države zaradi hitrosti vetra od 50 do 70 kilometrov na uro velja rumena stopnja ogroženosti.
Na območju oranžne stopnje ogroženosti zaradi vetra obstaja nevarnost lomljenja vej, podiranja drevja in odnašanja kritine s streh, veter lahko ovira cestni promet in otežuje gibanje, so opozorili na Arsu.
Močan veter se je pojavil ob pretakanju zraka preko gorskih pregrad. Ker se zrak ob tem močno ogreje in osuši, takemu vetru pravimo fen. V Sloveniji je najpogostejši karavanški fen, ki je pihal tudi minulo noč. Nastane ob spuščanju zraka v Ljubljansko kotlino, občasno pa se fen pojavlja tudi v dolini Save Bohinjke, pod Kamniško-Savinjskimi Alpami in Pohorjem.
Po včerajšnjem prehodu hladne fronte se nad zahodno Evropo in Alpami krepi območje visokega zračnega tlaka. Mi se bomo danes nahajali na njegovem vzhodnem robu, kar pomeni, da bodo nad nami še pihali močni severni vetrovi. Z nadaljnjo krepitvijo anticiklona in pomikom njegovega središča bližje našim krajem bo veter v nadaljevanju tedna postopno oslabel in ponehal.

Danes največ sonca na zahodu
Danes se bodo čez Slovenijo hitro pomikali pasovi povečane oblačnosti. Več oblačnosti bo popoldne in zvečer na Štajerskem in v Prekmurju, kjer ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha. Predvsem v severni Sloveniji bo še pihal okrepljen severni do severozahodni veter, ki bo najizrazitejši pod Karavankami in Pohorjem. Tu bodo najmočnejši sunki do večera ponekod še lahko presegali hitrost 70 kilometrov na uro.
Še izrazitejši veter bo pihal v visokogorju, zato bo danes varneje ostati v dolini. Zaradi mrzlega vremena in vetra se bo snežna odeja le počasi preobražala, kar pomeni, da bo nevarnost snežnih plazov ostala razmeroma velika.
Najtopleje bo na Goriškem, kjer se bo ogrelo do 12 stopinj Celzija. Le kakšna stopinja manj bo ob morju. Za skoraj 10 stopinj Celzija hladneje bo v Zgornjesavski dolini. Drugod po državi pa bomo izmerili od 6 do 9 stopinj Celzija.

Iz dneva v dan toplejše vreme
Toplejši zrak bo nad naše kraje začel dotekati v sredo, ko lahko pričakujemo precej sonca, le občasno nekoliko več oblakov. Ponekod bo še pihal severni veter, ki pa bo manj izrazit kot danes. Najnižje jutranje temperature bodo v alpskih dolinah s snežno odejo okoli –10 stopinj Celzija, drugod po državi bomo izmerili od –5 do 0 stopinj Celzija, najvišje dnevne od 5 do 10, na Primorskem do 12 stopinj Celzija.
Tudi v četrtek bo prevladovalo sončno vreme z občasno povečano oblačnostjo, ki jo bo več v vzhodni Sloveniji. Še več sončnih žarkov lahko pričakujemo ob koncu tedna, ko se bo nad nami zadrževal najtoplejši zrak. Popoldanske temperature bodo v soboto in nedeljo dosegale okoli 15 stopinj Celzija, jutranje pa se bodo gibale malo pod ničlo.

Toplo, a kljub temu še daleč od rekordov
Najvišje dnevne temperature bodo ob koncu tedna presegale dolgoletno povprečje za skoraj 10 stopinj Celzija, a v preteklosti je bilo februarja tudi že precej topleje.
Ravno na današnji dan pred 21 leti je bilo predvsem v severovzhodni Sloveniji za februar izjemno toplo. Kot lahko razberemo iz arhiva Agencije za okolje (Arso), se je tega dne v Gornji Radgoni živo srebro povzpelo do pomladnih 23 stopinj Celzija. V Murski Soboti so izmerili 21,7, v Velikih Dolencih na severovzhodu Goričkega 21,6, v Mariboru 21,3 in v Jeruzalemu v Slovenskih goricah 20,5 stopinje Celzija. Še topleje je bilo 22. februarja 1990, ko se je v Vedrijanu v Goriških brdih ogrelo do kar 24 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.