Gre za madžarski prevod sedme kitice slovenske himne Zdravljice Franceta Prešerna, ki v slovenskem jeziku zveni takole: "Živé naj vsi naródi, ki hrepené dočakat' dan, da, koder sonce hodi, prepir iz svéta bo pregnan, da rojak prost bo vsak, ne vrag, le sosed bo mejak!"
Znamenita napitnica je bila doslej prevedena v 26 jezikov. Lani, ob 170-letnici, so njeni prevodi izšli v žepnici z naslovom Zdravljica in njena pot v svet.
Zadnja leta izdamo manj poezije
Ob Prešernovem dnevu, ki je državni praznik že od leta 1946, za kulturni praznik pa je bil izbran leta 1944 ob 100-letnici nastanka Zdravljice, so na Statističnem uradu objavili podatke, kako kulturni smo Slovenci.
Število izdane poezije je naraščalo do leta 2009, ko je bilo izdanih 301 poezij, zatem je upadalo. Leta 2013 je število izdanih naslovov pesniških del padlo na 240. Velika večina je bila sicer slovenskih avtorjev.
Nad evropskim povprečjem
Okoli 2500 koncertov je leta 2013 poslušalo skoraj 150.000 poslušalcev, 4750 gledaliških predstav si je ogledalo okoli 880.000 obiskovalcev. V muzejih, galerijah in likovnih razstaviščih je bilo nekaj več kot 3000 razstav, ki so gostile več kot 3,5 milijona obiskovalcev.
V 55 kinodvoranah si je filme ogledalo okoli 2,3 milijona gledalcev, kulturni domovi so pripravili okoli 11.000 prireditev, med katerimi je bilo največ gledaliških in filmskih prireditev ter zborovskih koncertov, ki so gostili okoli 2,7 milijona obiskovalcev.
V primerjavi z drugimi Evropejci se Slovenci radi udeležujemo kulturnih prireditev, je pokazala raziskava Evrobarometer. Pri obiskovanju koncertov, gledališč in knjižnic ter ogledu kulturnih oddaj na televiziji oziroma pri poslušanju takih oddaj po radiu smo nad evropskem povprečju. Pri obisku zgodovinskih znamenitosti, muzejev in galerij ter pri branju knjig so bili naši podatki enaki ali blizu povprečju Unije. Nekoliko pod povprečjem pa smo bili pri obiskovanju kina in baleta ali opere.
Povprečen Slovenec letno za obisk kina, gledališča in koncertov povprečno porabi 17 evrov, za obisk muzejev, knjižnice in galerij pet evrov in za nakup knjig, časopisov ter revij 84 evrov, kar je skupaj nekaj več kot 105 evrov. Za leposlovje in otroške knjige pa nameni povprečno 12 evrov, so še zapisali na statističnem uradu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.