
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so danes odprli nov avtomatiziran laboratorij, s katerim so konsolidirali, optimizirali in racionalizirali laboratorijsko dejavnost v hiši. Z združitvijo laboratorijske dejavnosti na enem mestu bodo letno prihranili več kot pol milijona evrov, je ob današnjem odprtju dejala generalna direktorica UKC Darinka Miklavčič.
Nov sistem vključuje linijo povezanih biokemijskih, imunoloških in hematoloških analizatorjev s pripadajočo moderno robotizacijo in informacijsko podporo za izvedbo laboratorijskih preiskav. Združitev laboratorijske dejavnosti ima po besedah generalne direktorice UKC široko paleto pozitivnih učinkov.
Možnost 'finančnega doprinosa'
Med drugim se bo laboratorijska dejavnost s tem razbremenila rutine in bodo imeli več možnosti za še bolj intenzivno razvojno delo. "Tu imamo velike možnosti. Nekaj mednarodnih in nekaj domačih razvojno-raziskovalnih projektov že imamo, zaposleni pa bodo zdaj imeli odprta vrata za krepitev tega. Pod eno streho smo združili vse strokovnjake s področja splošne laboratorijske dejavnosti, s čimer imamo še večje možnosti, da se še bolj uveljavimo na področju razvojno-raziskovalnega dela," je v današnjem nagovoru na slovesnosti poudarila Miklavčičeva.
Z novimi laboratoriji pa bodo lahko po besedah Miklavčičeve okrepili tudi svojo tržno dejavnost. Že sedaj namreč opravljajo laboratorijske preiskave za nekatere zdravstvene domove, z novo linijo pa bodo postali še bolj konkurenčni. Sedaj bodo lahko delali celo v dveh izmenah, pravi Miklavčičeva, ki nove laboratorije vidi kot možnost "finančnega doprinosa".
Predstojnik Kliničnega instituta za klinično kemijo in biokemijo UKC Milan Skitek je na današnji slovesnosti poudaril, da sicer laboratorijska medicina "ni od včeraj", a da so se šele s to avtomatizacijo priključili sodobnim laboratorijem na svetu na področju vodenja in opravljanja laboratorijskih procesov.
"Meni tole izgleda kot vesoljski laboratorij," pa je dejala strokovna direktorica UKC Aleksandra Markovič in s tem izpostavila velik tehnološki napredek, ki ga za UKC pomeni novi laboratorij.

Kaj omogoča novi laboratorij?
Avtomatiziran laboratorijski sistem je sestavljen iz linije za transport vzorcev, pripadajočih povezanih hematoloških, biokemijskih in imunoloških analizatorjev in CentraLinka oz. možganov sistema, ki vodijo celovit proces dela. Sistem omogoča fleksibilnost z možnostjo dograditve in razširitve, skrajšanje časa od naročila oz. odvzema biološkega materiala do izdaje rezultata, avtomatizacijo postopkov v vseh fazah meritev ter spremljanje pacienta iz ene delovne postaje, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.