Direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija je na direktorja Slovenske tiskovne agencije (STA) Bojana Veselinoviča naslovil zahtevo za prenehanje kršitev osebnostnih pravic in zahtevo za prenehanje izvajanja pritiskov na neodvisno in strokovno delo javnih uslužbencev, je Ukom sporočil na svoji spletni strani.
Kot so zapisali, Veselinovič "z močnimi medijski pritiski in zlorabo podjetja STA" od državnega organa "in njegovih uslužbencev zahteva davkoplačevalski denar brez upoštevanja vseh zakonsko določenih pravil".
"S svojimi zavajajočimi izjavami o poseganju v svobodo medijev in s tem ustvarjenimi pritiski direktor STA sili državne uslužbence h kršitvi zakonov in ostalih predpisov, ki veljajo v Sloveniji," so navedli na Ukomu in dodali, da medijski nastopi in javni pritisk direktorja STA predstavljajo tudi posredno grožnjo in izsiljevanje javnih uslužbencev, ki so dolžni svoje delo opravljati zakonito, neodvisno in v skladu s pravnim redom.
Urbanija pa od Veselinoviča pričakuje tudi opravičilo za izjavo, izrečeno v oddaji Tarča v začetku maja, ko je navedbe Urbanije o tem, da se Veselinovič vtika v uredniško delo, pa se ne bi smel, označil za laž in manipulacijo. Meni namreč, da je Veselinovič s svojimi izjavami na nedavni seji komisije DZ za nadzor javnih financ potrdil obstoj elektronskih sporočil izpred let, s katerimi je Urbanija utemeljeval svoje obtožbe.
Veselinovič zadnji dopis Urbanije vidi kot dodaten pritisk in povračilni ukrep
Direktor STA Veselinovič ta zadnji dopis direktorja vladnega urada za komuniciranje Urbanije z zahtevo za prenehanje kršitev osebnostnih pravic in pritiskov vidi kot dodaten pritisk in kot povračilni ukrep. Kot je Veselinovič zapisal v odzivu, največji pritisk, in sicer na zaposlene in avtonomijo novinarjev, izvaja prav Urbanija.
"Naravnost sprevrženo je, da direktor Ukoma govori o mojih medijskih pritiskih in zlorabi podjetja STA. Kajti največji pritisk na zaposlene in avtonomijo dela agencijskih novinarjev izvaja prav on, saj je STA že 167 dni brez sredstev za javno službo, ki so na računu Ukoma," je v odzivu zapisal Veselinovič.
Prav tako je po njegovih besedah daleč od resnice, da bi STA zahtevala denar v nasprotju z zakonsko določenimi pravili, saj prav ta ustanovitelju nalagajo, da mora zagotoviti sredstva za delovanje agencije.
Po njegovih navedbah je za lase privlečena tudi trditev, da kot direktor STA sili državne uslužbence h kršitvi zakonov in ostalih predpisov. "To počne tisti, ki kljub jasnim zakonskim predpisom ogroža socialno varnost zaposlenih in delovanje STA," ocenjuje Veselinovič.
Glede izrečenega v televizijski oddaji Tarča 6. maja letos pa direktor STA Urbaniji odgovarja, da ne bo podal umika izjav ali se komur koli opravičil. Ob tem je spomnil na zanj žaljiv tvit, ki ga je isti dan objavil Urbanija, ter povedal, da je prek pooblaščene odvetniške družbe Urbaniji posredoval zahtevek za prenehanje kršitev osebnostnih pravic in opomin pred tožbo, v katerem je med drugim zahteval preklic določenih neresničnih objav in opravičilo, a do danes ni prejel vsebinskega odgovora.
"Tudi zato tokratni dopis direktorja Ukoma štejem kot dodaten pritisk in kot povračilni ukrep, zaradi česar na podlagi neutemeljenih očitkov glede mojega ravnanja in mojih izjav, ki ne kršijo nobene osebnostne pravice nikogar, ne bom umaknil svojih izjav ali se komur koli opravičil," je še zapisal Veselinovič.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.