Kot so pojasnili v predsednikovem uradu, je predsednik Borut Pahor pred dnevi prejel pismo, v katerem ga direktor STA prosi za podporo pri vnovičnem pozivu vladi, naj zagotovi sredstva za delovanje Slovenske tiskovne agencije (STA).
Spomnili so tudi, da se je o vprašanju financiranja z Veselinovičem in Urbanijo pogovarjal že v začetku decembra lani in ocenil, da "Slovenska tiskovna agencija kot agencijski servis opravlja pomembno poslanstvo v javnem interesu. Zato njen obstoj ne sme biti ogrožen". V tem smislu je pozval vlado in vodstvo agencije, da skladno s predpisi razčistita vprašanja, zaradi katerih je prišlo do zastoja financiranja STA. Danes pa je oba direktorja gostil v predsedniški palači.
"Po daljšem pogovoru sem lahko z veseljem ugotovil, da sta se danes oba direktorja izrekla, da sta pripravljena na nadaljevanje dialoga in rešitev problema. Oba tudi soglašata, da se bosta vzajemno in iskreno potrudila za takšne dopolnitve osnutka pogodbe, da jo bosta lahko v kratkem v razumnem roku podpisala in tako poskrbela za rešitev vprašanja rednega financiranja Slovenske tiskovne agencije," je bil optimističen predsednik Pahor.
Direktor STA Bojan Veselinovič in šef Urada vlade za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija sta se predsedniku Pahorju zahvalila za povabilo na sestanek, na katerem so znova obnovili dialog, "ki je nekako zastal julija, ko je bila zadržana uredba vlade glede financiranja STA". STA plačila za opravljanje javne službe ni prejela že natanko 250 dni, stopnjujejo se tudi pritiski na novinarje. V tako negotovih razmerah je vedno težje delati, pravijo zaposleni, številni so agencijo že zapustili. Če bosta obe strani konsenz dosegli že prihodnji teden, bi STA v najboljšem primeru denar za javno službo lahko prejela tri dni po podpisu pogodbe oziroma v drugi polovici septembra.
"Uredba vlade je z včerajšnjo odločitvijo znova v veljavi, tako ima Urad vlade za komuniciranje znova vsa pooblastila, da lahko uredi sistem in način financiranja javne službe Slovenske tiskovne agencije. Glede na današnje pogovore sem prepričan, da je želja tako na strani Slovenske tiskovne agencije, kot tudi želja Ukoma, da se to čim prej in nemudoma uredi. Izhodišče nadaljnjih pogovorov bo seveda pogodba, ki je bila poslana slovenski tiskovni agenciji že julija. Seveda pa pri vsaki pogodbi so možne spremembe, tako da upam, da bomo ta kompromis in nemoteno financiranje čim prej uredili, predvsem za dobrobit vseh zaposlenih na STA, ker je nepredstavljivo, da se mesec za mesecem sprašujejo, kako naprej," je dejal Urbanija.
Veselinovič je dejal, da je predsednik Pahor s tem korakom pokazal, "da ne gre za problem odnosa med dvema institucijama, še manj za spopad med direktorjem Ukoma in direktorjem STA, ampak za mnogo resnejši problem". Kot je poudaril, gre za vprašanja, povezana s spoštovanjem načel pravne države in vprašanja, ki zadevajo varovanje medijske svobode. "Na STA z veseljem sprejemamo nadaljevanje pogovorov, h katerim smo pozivali vse od 21. julija, ko smo sporočili, da v času, ko je veljala že prej omenjena uredba, ne moremo podpisati predložene pogodbe. Sam se strinjam, da je vedno možno zagotoviti takšno atmosfero, in k temu je današnje srečanje nedvomno pripomoglo, ki bo dala podlago za to, da bomo skozi nadaljevanje pogovorov /…/ našli skupne rešitve pri tistih odprtih vprašanjih, ki so še takšna, da do zdaj pogodbe nismo mogli podpisati," je dejal Veselinovič.
Veselinović je dejal, da bo skupaj s sodelavci STA naredil vse, da bodo podpisali pogodbo z vlado še ta mesec. "Moje upanje je, da se bo to zgodilo do sredine tega meseca. Ko gre za STA, bo STA storila vse za to, da se bo to zgodilo," je dejal.
"Ob koncu pogovora smo sklenili, da je v času pogajanj dobro in koristno, modro, da se vsi vzdržimo slehernih izjav, ki bi lahko ogrozile to zaupanje, ki je bilo danes vzpostavljeno, in onemogočilo rešitev problema," je še dodal Pahor.
STA je že 250 dni brez državnega financiranja, ki ga za izvajanje javne službe predvidevata zakon o STA in sedmi protikoronski zakon.
Počivalšek: Vlada je uspela s pritožbo, STA ni dokazala nepopravljive škode
Predsednik SMC in minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je na spletu zapisal, da ne razume vztrajanja pri medijskih manipulacijah glede STA. Opozoril je, da je vlada uspela s pritožbo pri vrhovnem sodišču, in ne obratno. "STA ni dokazala nepopravljive škode. Manipulacije ne pomagajo. Direktor naj konča te igrice," je dodal.
Vrhovno sodišče je namreč nedavno po pritožbi vlade razveljavilo začasno zadržanje uredbe o opravljanju javne službe STA. V obrazložitvi sklepa je zapisalo, da agenciji ni uspelo dokazati, da bi zgolj z zadržanjem vladne uredbe o opravljanju javne službe STA dobila državno nadomestilo.
Ob tem sodišče ugotavlja, da je ne glede na uredbo po zakonodaji Republika Slovenija dolžna zagotavljati financiranje STA za leto 2021 skladno s poslovnim načrtom. Pravno podlago za izplačilo predstavlja zakon o STA, specialno za leto 2021 pa tudi sedmi protikoronski zakon. Kateri organ bo izvedel to financiranje oziroma kakšna so nasploh razmerja med vlado in njenimi organi, pa v obravnavani zadevi ni bistveno, še ugotavlja sodišče.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.