Zbrani so pred baziliko Marije Pomagaj na Brezjah prisluhnili ljubljanskemu nadškofu in metropolitu Alojzu Uranu, ki se je v svojem govoru posvetil predvsem veri in vernikom ter izbiri med dobrim in slabim. Marijo je prosil za uresničitev prošenj in za blagoslov posameznikov, družin, skupnosti in ustanov političnega, kulturnega, zdravstvenega, vzgojno-izobraževalnega, socialnega ter drugih področij življenja, da bi oblikovali tisto prihodnost, ki bo v službi življenja in ne smrti. "Še posebej prosimo, da se ne bi odločali za smeri, ki so dolgoročno lahko škodljive za naš narod in za našo prihodnost," je poudaril.
Uran je spomnil na pokojnega ljubljanskega nadškofa Alojzija Šuštarja,
ki je pred 15 leti na Brezjah prvič po osamosvojitvi Slovenije
slovenski narod posvetil božji materi Mariji. Pripomnil je tudi, da
letos mineva sto let od kronanja milostne podobe Marije Pomagaj na
Brezjah.
Letos je bilo ob začetku slovesne maše ob velikem šmarnu na Brezjah občutno manj vernikov kot pretekla leta, še zlasti pa bistveno manj kot lani, ko so našteli skoraj 10.000 ljudi. Razlog je bil predvsem v velikem prometnem zastoju ob zaključku gorenjske avtoceste. Številni, ki so se iz vseh koncev Slovenije odpravili na Brezje, so ostali na cestah, ki so bile polne tudi turistov, ki so se na lep praznični dan podali proti Bledu in drugim gorenjskim turističnim biserom. Tisti, ki niso upoštevali navodil policije, naj se na pot odpravijo prej kot običajno tudi zaradi del na cestah, so zato na Brezje prispeli med samo mašo.
Franc Kramberger: katoliško življenje se izteka v večnega
Mariborski nadškof in metropolit Franc Kramberger je v nagovoru zbranim na Ptujski gori poudaril, da praznik Marijinega vnebovzetja dokazuje, da je vernikom Marija resnično blizu, kar prihaja do izraza tudi ob različnih pobožnostih. Marijino vnebovzetje je za kristjane druga velika noč, ki jim sporoča, da se njihova življenja ne iztekajo "v prazen nič, v brezno slepe usode, marveč v vstajenje in večno življenje", je dodal.
Nadškof Kramberger je izpostavil še pomen krščanskih korenin. Opozoril je, da če se evropski človek odreče krščanskim koreninam in se vase zapre pred Bogom, se odpoveduje svoji prihodnosti.
Dotaknil se je tudi množičnih pobojev, ki so se po drugi svetovni vojni dogajali na območju mariborske nadškofije. Po njegovih besedah gre za največje morišče v Evropi po drugi svetovni vojni in "čeprav smo mali narod, imamo na sebi velik madež, največji madež v Evropi".
"Nikogar ne želimo obsoditi, po zgledu pokojnega papeža Janeza Pavla II. želimo očistiti zgodovinski spomin, to pa pomeni spoznati in priznati resnico, prositi za odpuščanje in tudi odpustiti, za vse žrtve pa opraviti pietetno dejanje," je dejal nadškof.
Stres: Smisel življenja ni v uživanju za vsako ceno
V Marijinem romarskem svetišču v Petrovčah je mašo daroval celjski škof Anton Stres. Zbranim vernikom je v nagovoru kot zgleda pravega življenja postavil Jezusa in Marijo. Pogum in notranjo moč v požrtvovalnosti in velikodušni odpovedi je postavil nasproti uživaštvu in izkoriščanju. "Ne živimo zato, da bi si čim več privoščili. Privoščimo si lahko samo tisto, kar je pravično, dobro in pošteno. Še več pa je vredno tisto, čemur se odpovemo iz ljubezni in požrtvovalnosti do Boga ali do bližnjega. Smisel našega življenja ni v uživanju za vsako ceno in kjer koli je mogoče," je povedal Stres.
Pirih proti megazabavišču na Goriškem
"Prosim in pozivam vas, da se odgovorno vključite v javno razpravo in da upoštevate moralne in družbene razloge, ki govorijo proti megazabavišču na Goriškem," je zbrane pri maši v Logu pri Vipavi nagovoril koprski škof Metod Pirih. Igralniška dejavnost je po njegovih besedah sporna in zaskrbljujoča, ker ustvarja več škode kot koristi.
Škof je v pridigi omenil tudi demografsko ogroženost Primorske, ki je posledica zgrešene politike do podeželja in kmetijstva prejšnjega sistema. Poudaril je, da je treba družino zakonsko zaščititi in jo tudi materialno podpreti za izpolnjevanje njenih nalog.
V Turnišču osrednje Marijino romarsko svetišče
Murskosoboški škof Marjan Turnšek je zbrane vernike pri maši v Turnišču seznanil z razglasitvijo omenjenega kraja za osrednje škofijsko Marijino romarsko svetišče. Po mnenju Turnška mora "človek videti, slišati, se dotakniti, da se mu lahko nato zgodi milost". Dodal je, da "je to mogoče le na krajih, kjer so se številne generacije zbirale k molitvi".
Škof je del pridige posvetil tudi povojnim pobojem ob koncu druge svetovne vojne. "Ob soočanju z vedno novimi množičnimi grobovi po naši domovini raste potreba po očiščenju narodove duše," je poudaril. Zbranim vernikom je položil na srce, naj kot kristjani storijo vse, da se v duhovnem smislu kraj zločina spremeni v kraj svetosti.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.