Potem ko je predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša dejal, da na podlagi starih fotografij iz leta 2008 proti stečajnim sodnikom ne more uvesti disciplinskih postopkov, so v uredništvu 24UR dobili nove fotografije skupnih zabav in obdarovanj stečajnih upraviteljev in sodnikov, ki jim vodijo stečajne postopke. Na podlagi teh fotografij bo sodišče po informacijah 24UR vendarle začelo disciplinske postopke.

Zastaranje disciplinskih postopkov
Kot je znano, sodišču za začetek disciplinskih postopkov niso bile dovolj fotografije iz leta 2001, niti leta 2008, niti septembra 2009, pa čeprav so bili sodniki in upravitelji s teh fotografij takrat v istih stečajnih postopkih. Glavni razlog je bil zastaranje. Predsednik Okrožnega sodišča v Ljubljani Anton Panjan je dejal, da disciplinski postopki zastarajo v dveh letih.
Na fotografijah, ki so jih pridobili v uredništvu 24UR, iz januarja 2011 pa je sodnica Jelka Rozman, ki od stečajnih upraviteljev, ki jim je vodila postopke, dobiva darilo. "Za sodnike veljajo jasna pravila, tudi kar se tiče prejemanja daril,“ je sicer jasno dejal Panjan. In ta pravila prepovedujejo darila. A sankcij za zdaj ni, kar vzbuja občutek dvojnih meril.

Policisti vrnili darila
Julija 2010 je Slovenijo obiskal katarski emir. Ob obisku je slovenskim policistom podaril protokolarna darila, konkretno ure. Takrat je generalni direktor policije Janko Goršek dejal, da "gre v vsakem primeru za nedopustno ravnanje, ki ga je izvedla uradna oseba."
"Desetim policistom, ki niso ravnali v skladu s predpisi, so izrekli opozorilo pred redno prekinitvijo pogodbe o zaposlitvi," je dejal Drago Menegalija, tiskovni predstavnik Generalne policijske uprave. Protokolarna darila so morali vrniti, čeprav so v diplomatskem svetu nekaj običajnega. Jasna so tudi merila za protokol, ki pravi: "Darila, ki so višje vrednosti od zakonsko določenih 62 evrov, so last države."
V obeh opisanih primerih pa je treba poudariti, da denimo varnostnik katarskega emirja le varuje in torej ne vpliva na njegov posel. Na drugi strani pa sodniki upraviteljem režejo kruh, konkretno odmerjajo jim nagrade, zato so darila sodnikom toliko bolj kočljiva.

Panjan se bo le srečal s Pličaničem
Zato je toliko bolj kočljivo, da so sodniki v poročilu Antonu Panjanu priznali le zabave in darila, o katerih smo poročali mediji, čeprav si tudi na sodišču ne zatiskajo oči, da je teh primerov še več.
"Seveda niso širše opisovali, kot so bile obdolžitve," pravi Panjan. Na vprašanje, zakaj niso povedali iskreno, pa odgovarja, da težko komentira in dodaja, da bo treba raziskati, če so hoteli kaj prikriti.
Jutri bo Panjan o tem spregovoril tudi s pravosodnim ministrom Senkom Pličaničem, ki bo po medijskih razkritjih vendarle obiskal ljubljansko okrožno sodišče.
KOMENTARJI (327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.