
DZ je s 64 glasovi za in nobenim proti podprl deklaracijo o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU v obdobju januar 2007-junij 2008, ko se bo izteklo predsedovanje Slovenije uniji. Najpomembnejša naloga so priprave na predsedovanje, tako da bo Slovenija 1. januarja 2008 v celoti pripravljena na vse razsežnosti tega projekta, poudarja deklaracija, ki so jo v DZ predstavili premier Janez Janša, zunanji minister Dimitrij Rupel in državni sekretar za evropske zadeve Janez Lenarčič.
Deklaracija opredeljuje temeljne politične smernice glede strateških vprašanj, s katerimi se bo Slovenija soočala pri nadaljnjem sprejemanju odločitev na področju evropskih zadev. Poleg priprav in uspešnega predsedovanja deklaracija med prednostnimi nalogami Slovenije v obdobju do konca junija 2008 izpostavlja razpravo o prihodnosti EU, širitev in Schengen, zagotavljanje celovitega izvajanja lizbonske strategije v njenih gospodarskih, socialnih in okoljskih razsežnostih, krepitev območja svobode, varnosti in pravice ter povečanje zunanje vloge EU na področju varnosti, razvoja in gospodarskih odnosov.
Naš največji izziv po osamosvojitvi

Predsedovanje EU je za Slovenijo po osamosvojitvi največji izziv: to ni le projekt vlade, temveč projekt nacionalnega pomena, je v dopoldanski razpravi poudaril premier Janša. Kot je napovedal, bo v prihodnjih dneh politične stranke povabil na pogovore za dosego dogovora o sodelovanju v času pred in med predsedovanjem. Potrebujemo vsaj minimalni dogovor, da se to obdobje ne bi izrabljalo za notranjepolitične napetosti, je opozoril.
Med predsedovanjem se bomo veliko ukvarjali s tem, kako bolje izkoristiti potenciale notranjega trga, je med drugim napovedal Janša. Slovenija želi v času predsedovanja EU dati "nekatere odločilne pospeške" pri širitvi z državami Zahodnega Balkana, je tudi dejal, a opozoril, da med slovenskim predsedovanjem nobenega od teh procesov zagotovo ne bo moče zaključiti.
Tudi zunanji minister Rupel je v razpravi poudaril, da si bo Slovenija prizadevala za čim hitrejši napredek kandidatk za članstvo v EU, seveda ob izpolnjevanju vstopnih meril in zavez. Pri tem je omenil Hrvaško ter spomnil, da se je država v pogajalskem okviru zavezala k ureditvi vprašanj s sosednjimi državami ter da pri tem ne bo enostransko ukrepala.
Poslanske skupine so v razpravi podprle usmeritve in naloge vlade, a ob tem izrekle tudi nekatera opozorila. Zlasti opozicijski poslanci so opozorili, da vlada v deklaraciji ni omenila vloge DZ pri delovanju Slovenije v EU, kar so poslanci "popravili" v dopolnjenem dokumentu, ter da je delovanje parlamentarnega odbora za zadeve EU (OEU) neustrezno, saj seje potekajo za zaprtimi vrati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.