Eriku Breclju so grozili, da bo končal s kroglo v glavi, a kljub temu še naprej opozarja na korupcijo v zdravstvu, ki ima, kot pravi, za posledico smrti bolnikov. Tiho ni bil niti v predsedniški kampanji, kjer je novoizvoljeni predsednici Nataši Pirc Musar očital, da je tam, kjer se ji splača in da mu je grozila.
Urošu Slaku je v oddaji Ena na ena povedal tudi, da je na volitve za predsednika države šel samo v prvem krogu, saj smo le takrat imeli po njegovem mnenju možnost izvoliti moralno avtoriteto. V drugem krogu se volitev ni udeležil, saj meni, da so ljudje v drugem krogu izbrali samo spol. Dodal je, da se bo Pirc Musarjeva morda trudila postati moralna avtoriteta, ampak na podlagi vsega, kar je sam z njo doživel, pravi, da ni moralna avtoriteta in prav se mu zdi, da državljani to vedo.
Čeprav si želi, da bi Nataša Pirc Musar to postala, pa po njegovem mnenju začetek ni obetaven. Že s prvim resnim intervjujem za avstrijsko televizijo je namreč razočarala Koroške Slovence, je povedal in dodal, da v prihodnje pričakuje več razmisleka, več modrosti. "Ta funkcija potrebuje modrost," je poudaril.
Brecelj je pojasnil še, da je bil po njegovem mnenju edini predsednik države, ki se je postavil na stran majhnih ljudi in hkrati dvignil glas tudi proti ljudem, ki so škodljivi naši državi, ki plenijo po državi in jih ne zanimajo državljani, zdaj že pokojni Janez Drnovšek. Pri vseh ostalih predsednikih se ne spomni, da bi se kdo obrnil proti podzemlju.
To, da je Milan Kučan podprl Natašo Pirc Musar je Brecelj označil za sramoto. Predsednik, ki ga državljani vidijo kot moralno avtoriteto, ne bi smel podpreti kandidatke, ki je imela skupaj z možem podjetja v davčnih oazah, zato da ni plačevala davkov. Povedal je, da je na Islandiji predsednik odstopil, ko so ugotovili, da ima skupaj s soprogo v davčni oazi podjetja. A Brecelj ugotavlja, da je utaja davkov v Sloveniji popularna. Izjava Pirc Musarjeve, da v tujini ni plačevala davkov, se Breclju zdi absurdna. "Seveda jih ni, saj se v davčnih oazah ne plačuje davkov, ampak jih hkrati ni tudi v Sloveniji plačevala," je povedal.
A Breclja bolj kot neplačevanje davkov skrbi, kaj so počeli v davčnih oazah. Vsi namreč vemo, da v davčnih oazah ni svetniških društev, ampak je tam kriminal in so multinacionalke. Če ima kdo informacije o neprijetnih zadevah, ki jih je družina Musar počela v davčnih oazah, lahko izsiljuje predsednico Slovenije in to za samostojnost in neodvisnost Slovenije ni dobro, je povedal in izrazil upanje, da njen nahrbtnik tranzicijskega kapitala ni pretežak. Iskreno si namreč želi, da v tem nahrbtniku ni ničesar, kar jo je vodilo na volitve, zato da bi postala predsednica, se pa Brecelj boji, da bodo ljudje, ki imajo interes v Sloveniji nekaj početi mimo zakona in izsiljevati, v teh zgodbah nekaj našli.
O Anžetu Logarju
Tudi o Anžetu Logarju ni bil tiho. Zanj je rekel, da je bil tiho, ko je Janez Janša počel neumnosti, in da ne gre za pokončno osebo, ki bi bila pripravljena tvegati. Vseeno sicer misli, da obstaja možnost, da bi se, če bi bil predsednik, distanciral od početja Janeza Janše, bi pa bil po njegovem mnenju Janša zelo vesel, če bi Logar postal predsednik, saj bi se ga tako znebil v stranki, saj je število glasov, ki jih je dobil na volitvah, za Janšo lahko zelo zaskrbljujoče.
Na vprašanje, ali so sedanje predsedniške volitve še ena zmaga stricev iz ozadja, čeprav je Milan Kučan letos sicer stopil v ospredje in podprl Natašo Pirc Musar, je Brecelj odgovoril pritrdilno. "To je zmaga stricev iz ozadja ob tem, da je bila zmaga že v prvem krogu. Naprej smo dobili kandidate, ki bodo pod vplivom stricev iz ozadja, pa ni važno, ali bi zmagal Anže Logar ali Nataša Pirc Musar, s tem da dopuščam, da bi se Logar odcepil od tega," je pojasnil. Ne leva ne desna stran si ne želijo na mestu predsednika moralne avtoritete, ki bi s prstom kazala na anomalije v družbi, tudi v politiki, na vse kar se dogaja, je dodal Brecelj.
O grožnjah
Na vprašanje, če je bil deležen groženj, ko je opozarjal na nepravilnosti, je odgovoril pritrdilno. "Če pošlješ državljanu, ki opozarja na nepravilnosti pismo, ga pošlješ še ministru za zdravje, direktorici onkološkega inštituta, svetu zavoda in zahtevaš, da proti njemu ukrepajo, ne vem kako bi to drugače poimenoval kot grožnje," je pojasnil. Ker je ta pisma prejel od odvetniške družbe Nataše Pirc Musar, se sprašuje, ali bomo zdaj, ko je predsednica države, do vseh, ki opozarjajo na nepravilnosti, najeli odvetnika ob tem, da imamo številne težave v zdravstvu, mu bomo grozili in zahtevali naj ukrepajo proti njemu, ali se bomo vprašali, če bi odgovorni vseeno morali odgovarjati za to, kar so počeli.
Povedal je tudi, da ga ni strah, se pa čuva, saj ve veliko več, kot pove v javnosti. A vse ostalo je nekje shranjeno in če se mu kaj zgodi, bo tudi to prišlo v javnost, je pojasnil.
Brecelj tudi pravi, da kdor bo uredil ljubljanski klinični center, bo uredil slovensko zdravstvo. Gre namreč za največjo bolnišnico, z največ zaposlenimi, z največ težavami in če urediš to bolnišnico, se bodo ostale bolnišnice uredile z levo roko, meni. Pojasnil je, da imamo zglede, kot sta npr. jeseniška bolnišnica, ko je bil njen direktor nekdanji minister Poklukar in ptujska bolnišnica s sedanjim direktorjem, kar po njegovem dokazuje, da se da. "Klinični center pa ostaja trdnjava, kjer ne gre," je razočaran. Dodal je, da ima korupcija v zdravstvu realne posledice na paciente. Ni pa vse korupcija, kot pravi Brecelj, je ogromno tudi nesposobnosti.
Je pa Brecelj poudaril, da naše zdravstvo ni v celoti slabo, na številnih področjih namreč dosega, za evropske razmere, vrhunske rezultate. Prav tako je opozoril, da zasebniki koncesionarji niso kriminalci. Sam ima veliko stikov z njimi in kot pravi veliko delajo, zelo se trudijo in delajo dobro. Prav tako se ne spomni bolnika, ki bi prišel k njemu in imel pripombe nad koncesionarjem. Slednji se namreč zavedajo, da lahko vsaka negativna reklama zanje pomeni tudi konec njihovega dela.
KOMENTARJI (483)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.