Letos so se podražile prav vse sestavine, ki jih potrebujemo za peko potice: jajca, moka, orehi, sladkor ... Kilogram moke se je lansko leto v primerjavi s predlanskim podražil za skoraj četrtino, kilogram masla pa za petino. Za kilogram sladkorja je bilo ob koncu lanskega leta treba odšteti 38,4 odstotka več kot predlani. Za več kot 30 odstotkov se je podražil tudi liter polnomastnega mleka, za slabe štiri odstotke pa se je podražila tudi škatla jajc. Zanjo je bilo lani treba v povprečju odšteti 2,09 evra, poroča Surs.
Povprečni prebivalec Slovenije je lansko leto v pojedel 11 kilogramov jajc, ki jih je valilo 1,4 milijona slovenskih kokošk. Na dan so znesle približno 0,9 milijona jajc. Stopnja Slovenije pri samooskrbi z jajci je bila 97-odstotna.
Poleg potice in pirhov na mizi ne sme manjkati niti hren. Pri njem obstaja večja verjetnost, da boste pojedli tujega kot slovenskega, saj ga Slovenija več uvozi kot izvozi. Po podatkih statističnega urada smo ga leta 2022 uvozili več kot sedem ton, medtem ko smo iz Slovenije izvozili le eno tono hrena.
Zdrav človek na teden lahko poje od tri do pet jajc
Ob dobrotah, pod katerimi se bodo šibile jedilne mize, pa na NIJZ opozarjajo, da moramo kljub prazničnim dnem popaziti na prehrano in se dovolj gibati. "Pomembno je, da se zavedamo, da ni vsak dan praznik in da nekatera živila neugodno vplivajo na zdravje," so zapisali.
Sporočajo, da prehrana med velikonočnimi prazniki sicer ne prinaša dolgoročnih posledic za zdravje, a je kljub temu vir zdravju škodljivih maščob, soli in aditivov. Posebej so izpostavili jajca, ki so v priporočenih količinah zaradi beljakovin, vitaminov in mineralov del uravnotežene prehrane, a nevarna zaradi vsebnosti holesterola. Zdrav odrasel človek lahko zaužije tri do pet jajc na tedenski ravni. Na vnos holesterola pa morajo biti še bolj pozorni predvsem tisti, ki imajo povišane vrednosti holesterola v krvi.
Če pri prehrani pretiravamo, se poslabšata naše počutje in storilnost, pojavi se utrujenost, postanemo napihnjeni. Na NIJZ priporočajo, da v takih primerih popijemo kozarec navadne vode, ki ji dodamo žlico limoninega soka, ki običajno spodbudi delovanje prebavnih encimov. Prebavo lahko olajšamo tudi z ječmenovo in riževo juho, v primeru zaprtosti pa pomagajo prehranske vlaknine in telesna dejavnost.
Na NIJZ so svetovali, da se prehranjujemo s svežimi, polnovrednimi živili. Poleg tega so priporočili redno pitje pijač, a izogibanje sladkanim pijačam, energijskim napitkom in še posebej alkoholnim pijačam. Pomembno je, da uživamo tudi dovolj sadja in zelenjave, ki so vir zaščitnih snovi, hkrati pa tudi energijsko in hranilno uravnotežijo obrok.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.