Predsednik republike Janez Drnovšek je na spletni strani Gibanja za pravičnost in razvoj objavil velikonočno poslanico, v kateri je vsem zaželel, naj praznike preživijo v miru in prijazni družbi. Dodaja, da se šunki lahko tudi izognemo, za velikonočno vzdušje bi po njegovih besedah morali zadoščati pirhi. Drnovšek še predlaga, da bi tokrat praznovali drugače - s sprehodom v naravi ali duhovnim prečiščenjem, s čimer bomo prizanesli tudi živalim. "Ali mora res umreti veliko živali zato, da bomo praznovali višjo zavest in se ob tem skušali tudi sami duhovno dvigniti? Odgovor je jasen, seveda ne. Pojedine z duhovnostjo nimajo veliko skupnega, ravno nasprotno. Če že skušamo razumeti, da so v določenih zgodovinskih obdobjih, ko je ljudem primanjkovalo hrane, tudi verske praznike obeležili s hrano, bi takšne materialne priveske ver zdaj že lahko pustili za sabo," meni predsednik.
Prava duhovnost jih ne potrebuje, vere, ki potrebujejo takšno identifikacijo, pa so ostale na sorazmerno nizkem nivoju zavedanja, še piše Drnovšek v svoji poslanici.
Drnovšek zato predlaga, naj tokrat poskusimo praznovati drugače - izkoristimo priložnost za sprehod v naravi, za duhovno prečiščenje, za iskanje notranjega miru. Dodaja, naj bomo prijazni in dobri do svojih bližnjih, do sosedov, do vseh sotrpinov tega sveta, tudi do živali. "Prizanesimo jim tokrat s svojo mesenostjo in se poizkusimo dvigniti nad preživele vzorce preteklosti," še piše Drnovšek in dodaja, da bomo tako napravili nekaj dobrega za svoj duh in za telo.
Dan zmage dobrega nad zlim
Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran ter škof Evangeličanske cerkve Geza Erniša sta ob največjem prazniku krščanstva v prazničnih poslanicah zaželela veselo veliko noč in vernike nagovorila s sporočilom, ki ga praznik prinaša tudi za današnji čas.
Nadškof Uran je zapisal, da Kristus umira in vstaja tudi danes: "v majhnih skupinah, v velikih družinah, v ozdravljenih narkomanih, v skritih dušah, v vsakem, ko nasprotnikom poda roko, ko odpuščanje zmaguje nad maščevalnostjo. To je dan zmage dobrega nad zlim, ljubezni nad sovraštvom, milosti nad grehom, življenja nad smrtjo," je poudaril Uran.
"Ob letošnji veliki noči smo povabljeni na srečanje s Kristusom, ki je prostovoljno sprejel izdajo človeštva in iz tega naredil čudež obnovljene ljubezni," je zapisal nadškof. Ob primerih s slovenske zgodovine pa je dodal, da je bil "Kristus obsojen v Rožmanu, zažgan v Volku, zaprt v Leniču in ubit v Grozdetu in tisoč drugih mučencih. Danes pa vsak dan trpi, ko je zaznamovan in bičan z lažjo, zavrnjen na straneh tiska in številnih medijev ter polit z obsodbami tistih, ki skušajo omadeževati Cerkev in njene pastirje". Nadškof je v poslanici poudaril tudi, da Evropa, ki zanika krščanstvo, zanika samo sebe in se izloča iz zgodovine. To pa velja tudi za Slovenijo.
Po besedah škofa Erniše je Jezusovo vstajenje prineslo pravico upati in verjeti v življenje. To pa je možno le, če zmaga ljubezen in ne smrt. Vera velikonočnega vstajenja pa ne sme pomeniti poceni tolažbe z onstranstvom. Kdor to počne, ne razume krščanskega vstajenja, ki pravi, da mora biti naš svet iz dneva v dan vse bolj človeški, in svet, v katerem bo iz dneva v dan vse več srečnih ljudi.
Tolažiti, vzbujati upanje, podati roko pomoči, zavezati rano, sprejeti tiste, ki težko živijo, so po besedah škofa Erniše prioritete, ki morajo v naših življenjih igrati posebno vlogo. Kot je dodal, so velike in lepe besede izgubile svojo moč. Vsi teološki in ideološki pogledi, formulirani in napisani za pisalno mizo, pa ne rodijo pravih sadov, če jih ne potrdi tudi praksa.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.