Minister za promet Patrick Vlačič si želi povečati delež prometa v bruto domačem proizvodu (BDP); Slovenija ima po njegovih besedah izjemno geostrateško lego in to je treba izkoristiti. Vlačič sicer za letos napoveduje pospešitev dela na vseh področjih, ki jih zajema njegov resor.
Vlačič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani opozoril, da Slovenija doslej ni znala izkoristiti svojega potenciala. "Veliko je bilo zamujenega na direktoratih, finančne projekcije za projekte so luknjičaste," je povedal prometni minister.
Problemi slovenskih železnic
S področja železnic je Vlačič izpostavil dva glavna problema. Sloveniji po njegovih besedah grozi, da bo zaradi zamud pri izgradnji železniške infrastrukture izpadla iz petega evropskega koridorja. Bilo bi grozno, tako meni Vlačič, če bi peti evropski koridor zaobšel Slovenijo. Če bi se to zgodilo, bi Slovenija ostala brez evropskih sredstev.
Drugi problem pa je po njegovih besedah ta, da Slovenija nima pripravljenih projektov za evropska sredstva. Ministrstvo se bo po njegovih besedah zato pospešeno lotilo priprave projektov. "Odstraniti želimo vse ovire, ki preprečujejo porabo približno pol milijarde evrov evropskih sredstev. Če tega ne bomo storili, bomo v prihodnji finančni perspektivi ob ta denar," je zatrdil Vlačič.
Minister je opozoril tudi na zamudo Slovenskih železnic pri pripravi na liberalizacijo tovornega in potniškega prometa. "Zamuda je šokantna in alarmantna. Železnice lahko izgubijo tovor in potnike, ker se niso pripravile na konkurenco. Ta prihaja in časa je malo," je poudaril.
Zamik pri odprtju nekaterih odsekov
Glede cestne infrastrukture pa po besedah ministra za promet izgradnja nekaterih avtocestnih odsekov v letošnjem letu ni izvedljiva. Tako Vlačič napoveduje zamik pri odprtju nekaterih odsekov; odsekov na dolenjski avtocesti ne bo mogoče odpreti do konca letošnjega leta, odprli naj bi jih predvidoma prihodnje leto. Tudi odsek Peračica–Podtabor na gorenjski avtocesti bo odprt v letu 2010, mariborska zahodna avtocesta pa junija letos.
Letos naj bi bila končana tudi druga faza predora Šentvid. Zaradi zamud bo hitra cesta Koper–Izola končana predvidoma v letu 2011, avtocesta prek Rebernic pa najverjetneje še letos.
Sistem cestninjenja v prihodnje?
Vlačič se je dotaknil tudi sistema cestninjenja. Kakšen bo ta v prihodnje, zaenkrat še ni jasno, saj bo morala odgovore na to dati medresorska skupina, ki bo delo končala 31. januarja. Je pa minister spomnil na nekatere probleme, ki jih je povzročil vinjetni sistem cestninjenja, med drugim problem vzdržnosti programa izgradnje avtocest. "Pobrani denar ne zadostuje za kritje obstoječih dolgov Darsa, uvedba kratkoročnih vinjet pa bi še bistveno poslabšala izplen cestninjenja," je dejal.
Ministrstvo za promet želi torej pospešiti dela na področju prometa, napoveduje pa tudi strateški akcijski načrt za vzpostavitev Slovenije kot logistične platforme za srednjo in jugovzhodno Evropo. Ključno vlogo pri platformi bodo igrali Luka Koper ter logistični in intermodalni centri.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.