Po cerkvah so brali evangeljska poročila o Jezusovem trpljenju, imenovana tudi pasijon. Za bogoslužja tega dne je značilno čaščenje križa kot znamenje hvaležnosti in spoštovanja. Med obredom hostijo, ki simbolizira Jezusa, simbolno postavijo v grob, ki ga nato obiskujejo verniki.
Papež vodil obrede velikega petka
Papež Frančišek se je ob začetku obredja velikega petka ulegel na tla in nekaj minut molil. Slovesnosti so se po poročanju udeležili številni kardinali, škofi ter pri svetem sedežu akreditirani diplomati.
Zvečer je Frančišek z verniki z vsega sveta v rimskem Koloseju tradicionalno molil križev pot. Slovesnosti naj bi se udeležilo več deset tisoč vernikov.
Letošnji križev pot je znamenju izobčencev. V ospredju so tako letos brezdomci, mladi brez upanja, dela in perspektive ter migranti, ki so umrli v Sredozemskem morju. Besedila, ki jih bodo prebrali ob 14 postajah križevega pota, je napisala italijanska redovnica Eugenia Bonetti, ki rešuje ženske, prisiljene v prostitucijo.
Ob križevem potu, ki sodi med vrhunce velikonočnih praznovanj v Rimu, v italijanski prestolnici veljajo strogi varnostni ukrepi. Med velikonočnimi praznovanji v Rimu za varnost skrbi tudi več tisoč vojakov.
Križev pot je najdaljša velikonočna liturgija in traja skoraj tri ure. Velja za najbolj čustveno liturgijo velikega tedna. Papež bo na veliko soboto v baziliki svetega Petra daroval še velikonočno vigilijo. V nedeljo pa bo na Trgu svetega Petra vodil velikonočno mašo, nato pa bo podelil še velikonočno voščilo mestu in svetu (urbi et orbi).
Slovesnosti tudi po slovenskih cerkvah
Slovesnosti ob velikem petku so potekale tudi v Jeruzalemu in drugod po svetu, obrede velikega petka pa so pripravili tudi po slovenskih cerkvah. V ljubljanski stolnici je bogoslužje vodil ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar.
V evangeličanskih cerkvah na veliki petek zvečer poteka osrednje velikonočno bogoslužje. Slednjega je v evangeličanski cerkvi v Ljubljani vodil evangeličanski škof Geza Filo.
Na veliko noč se kristjani spominjajo Jezusovega trpljenja, njegove smrti na križu in vstajenja. Po besedah ljubljanskega pomožnega škofa Antona Jamnika je učlovečenje Boga in nato njegovo darovanje na križu za človeštvo edinstveno za krščansko vero in ga druge vere ne poznajo.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.