Velika sobota je v Katoliški cerkvi dan celodnevnega čaščenja Jezusa v Božjem grobu, kamor so ga prenesli na veliki petek. Ta dan potekajo še zadnje priprave vernikov na veliko noč, ko je Jezus po pričevanju Svetega pisma vstal od mrtvih.
Zgodaj zjutraj tako duhovniki blagoslavljajo velikonočni ogenj in vodo, s katerima verniki pokadijo in pokropijo domove. V Sloveniji je na ta dan še posebej znan blagoslov velikonočnih jedi, ki bo potekal po številnih cerkvah ter ob kapelicah in drugih znamenjih.
Tudi evangeličani na veliko soboto zakurijo velikonočni ogenj, ki simbolizira svetlobo in veselje. Prav tako pripravijo tudi jedi za nedeljski velikonočni zajtrk, vendar jih ne blagoslavljajo.

Velikonočno vigilijo v ljubljanski stolnici vodil pomožni škof Jamnik
Po katoliških cerkvah so nocoj pripravili tudi velikonočne vigilije oziroma bedenja, škofje in duhovniki pa so odraslim katehumenom podelili zakramente uvajanja v krščanstvo, ki so krst, obhajilo in birma.
V ljubljanski stolnici je velikonočno vigilijo vodil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, med njo pa so krste uvajanja prejeli tudi nekateri vojaki in njihovi sorodniki. V mariborski stolnici je vigilijo vodil apostolski administrator mariborske nadškofije Stanislav Lipovšek.
Velikonočne praznike letos skupaj s katoliki in evangeličani praznujejo tudi pravoslavni verniki. Celjski paroh in namestnik zagrebško-ljubljanskega metropolita za Slovenijo Milan Duduković je v Celju vodil liturgijo velike sobote.
Papež pozval ljudi, naj na novo odkrijejo svojo življenjsko pot
Papež Frančišek pa je danes med obredi, ki jih je vodil, pozval ljudi, naj na novo odkrijejo smeri v svojih življenjih, tako kot so apostoli na novo odkrili vero. "Se tega spominjam? Sem to pozabil? Sem zašel na pota, zaradi katerih sem to pozabil," se je spraševal papež.
To so drugi velikonočni prazniki njegovega pontifikata. Začetek maše, ki se jo je v bazilki Sv. Petra udeležilo okoli 10.000 ljudi, je minil v temi, s tem pa so upodobili vzdušje, kakršno naj bi bilo v Jezusovi grobnici. Verniki so imeli v rokah prižgane sveče. Papež je med večerno vigilijo krstil deset ljudi, vključno s tremi dečki. Jutri bo papež prav tako daroval mašo, imel pa bo tudi vsakoletni nagovor mestu in svetu (urbi et orbi).

Ko verniki praznujejo, duhovniki delajo
Med velikonočnimi obveznostmi duhovnikov so maše in drugi obredi pa tudi srečanja z ljudmi, ki predvsem v predprazničnih dneh želijo pogovor z duhovnikom in prejem zakramenta spovedi, je pojasnil Jamnik. "Ta svet je malo narobe postavljen, takrat ko drugi lahko praznujejo, imamo največ dela," se pošali.
Da so prazniki za nekoga, ki je v duhovniškem poklicu, posebni, se strinja tudi evangeličanski škof Geza Filo. Po njegovih besedah prazniki za duhovnike pomenijo več dela, kajti medtem ko verniki praznujejo in se vsakokrat znova seznanjajo z vsebino praznika, morajo duhovniki poskrbeti, da verniki vsebino praznika čim bolje razumejo. Kot pojasnjuje, naj bi se duhovniki na bogoslužja pripravljali že čez teden, kajti pridiga pri bogoslužju mora biti premišljena ter prilagojena času in okolju. Prav tako je po njegovih besedah ob prazniku pomemben pogovor z ljudmi, kajti ti "vse bolj potrebujejo neko duhovno tolažbo, spodbudo, da v grehih in padcih niso sami, da jim morda vrne upanje".
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.