"Odziv je pričakovano velik," je po začetku delovanja ambulante sporočil direktor ZD Velenje Janko Šteharnik. V eni uri in 45 minutah po odprtju so obravnavali 25 pacientov, v čakalnici pa jih je na obravnavo takrat čakalo še kar nekaj, je pojasnil.
Medtem je medicinska sestra v ZD Velenje Marija Turner delovanje ambulant ponazorila z besedami: "Dali so nam padala, ki jih ne znava uporabljati niti midva z zdravnikom niti pacienti. Nato so naložili paciente in zdaj skoči." S tem je opisala tako tehnične težave kot tudi dejstvo, da pacienti ne vedo, kaj od njih pričakovati. Prav tako pa tudi zdravstvene ekipe ne poznajo pacientov in njihovih težav. "Težko je, ampak mislim, da se bo to čez čas uredilo," je dejala.
ZD Velenje je na spletni strani objavil razpored dela za ta teden. Medtem ko je ambulanta v ponedeljek delovala med 8. in 12. uro, bo prihodnje tri dni bolnike sprejemala tako v dopoldanskem kot tudi v popoldanskem času. V petek pa bo obratovala samo popoldne med 14. in 19. uro. Po Šteharnikovih navedbah bo v ambulanti delalo kar nekaj zdravnikov, točnega odgovora, koliko, pa za zdaj ne more podati.
"Upamo, da se s tem zmanjša pritisk na ostale ambulante in ambulanto v prostorih nujne medicinske pomoči, ki je namenjena le za nujne primere," je še navedel Šteharnik. Že prejšnji teden pa so sporočili, da je ambulanta namenjena vsem zavarovanim osebam, starejšim od 19 let, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika ali pa so ostali brez njega.
Vrata odprle tudi ambulante v drugih koncih Slovenije
Po podatkih ZD Celje je v celjski regiji trenutno 2945 oseb brez izbranega osebnega zdravnika. Kot je ob obisku celjskih zdravstvenih ustanov dejal premier Robert Golob, ima celjski zdravstveni dom enega najnižjih deležev neopredeljenih oseb v državi, a da so se kljub temu odločili odpreti ambulanto za neopredeljene. Ta bo vsak dan delovala pet ur, prvo uro za nenaročene, nato pa le za naročene paciente. V njej deluje osem zdravnikov, 15 medicinskih sester in šest administratorjev.
Ostali zdravstveni delavci iz ZD Celje so pripravljeni priskočiti na pomoč, če bo to potrebno. Zdravstveni delavci bodo v ambulanti dosegljivi v ordinacijskem času, zunaj tega časa pa se bodo bolniki v primeru nujnih stanj lahko obrnili na najbližjo urgentno ambulanto.
"Koliko ambulant bo ostalo čez tri mesece, bo pokazal čas. Morda bo prav ta v Celju tista, ki bo prva zaprla svoja vrata. A najprej moramo videti, kakšne so potrebe," je ob obisku dejal Golob. Tudi direktorica ZD Celje je dejala, da si bodo prizadevali, da ambulanta za neopredeljene ne bo več potrebna. Kakšen je bil obisk na prvi dan, pa danes še ni mogla povedati.
Ambulanto za bolnike, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika, so popoldne odprli tudi v ZD Maribor. Pri tem pa so se uresničile napovedi direktorja Jerneja Završnika, ki ni pričakoval večjega navala. Takoj po odprtju ob 15. uri je prišla v ambulanto le ena družina, za katero se je izkazalo, da imata starša že izbranega zdravnika, medtem ko so otroka napotili k pediatru. Po spletu se je zaenkrat naročila za obisk ena oseba, je v današnji izjavi za medije povedal direktor.
Ponovil je, da je položaj na mariborskem območju, kjer je sicer brez izbranega osebnega zdravnika okoli 6000 ljudi, specifičen. Med drugim je veliko ljudi zaposlenih v Avstriji in imajo najverjetneje tam tudi zdravnika. Po besedah Završnika je dejstvo tudi to, da so lahko ljudje brez izbranega zdravnika v Mariboru doslej vedno dobili pomoč v sebi najbližji ambulanti. "Ob takšni organizaciji dejansko doslej nismo imeli velikega navala teh pacientov," je dejal.
Delovni čas ambulante, ki deluje v prostorih na Ulici kneza Koclja 11, je v ponedeljek, četrtek in petek popoldne, v torek in sredo dopoldne ter v soboto ves dan. "Ambulanta je namenjena pacientom, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika, potrebujejo pa zdravstveno oskrbo, ki ne sodi v nujno obravnavo," izpostavljajo v zdravstvenem domu. Za informacije, prijave in termin pregleda je ambulanta dosegljiva prek spletne aplikacije, telefona, klasične pošte ali osebno.
V ZD Ljubljana bo v enoti Vič - Rudnik ambulanta delovala ob ponedeljkih in sredah
V enoti Vič - Rudnik bodo prednostno opredeljevali paciente, ki so imeli v enoti Rudnik nazadnje izbranega osebnega zdravnika in imajo v tej enoti tudi svojo zdravstveno dokumentacijo. Opredeljevanje pacientov bo potekalo sprotno ob njihovi obravnavi zaradi zdravstvenih težav, so poudarili.
"Naročanje na pregled je obvezno, in sicer pacienti pokličejo na telefonsko številko 01 4202 432 v ordinacijskem času ambulante. Ta telefonska številka ni namenjena za informacije o delu ambulante ali za opredeljevanje," so pojasnili pri ZD Ljubljana.
Dodatne ambulante za neopredeljene se bodo v januarju odprle tudi v preostalih enotah ZD Ljubljana in v njih se bodo prednostno opredeljevali pacienti, ki so v teh enotah izgubili osebnega zdravnika.
Ordinacijski čas ambulante za neopredeljene ZD Rudnik:
Ponedeljek: 14.00–18.00
Torek: 07.00–11.00
Sreda: 14.00–18.00
Četrtek: 14.00–16.00
Petek: 07.00–11.00
Iz ZD Ljubljana so še sporočili, da glede na število kadra, ki je na razpolago za delo v ambulantah za neopredeljene, sprva ne bodo mogli zagotoviti opredelitve vsem pacientom, ki so trenutno brez osebnega zdravnika, da bodo pa zdravstveno oskrbo zagotavljali vsem ljudem, ki jo bodo potrebovali, in sicer v enotah, kjer so imeli osebnega zdravnika, torej v doslej že vzpostavljenih kroničnih, akutnih, administrativnih ambulantah in ambulantah za preveze ran.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.