Preiskava o tem, kako je zapisnik diplomatskega pogovora z zunanjega ministrstva (MZZ) prišel v javnost, je dobila nove razsežnosti. "Poleg interne preiskave je stvar tudi že v rokah policije. Slišim, da se nekaj dogaja. Gre za preprosto tatvino,“ je v pogovoru za POP TV dejal zunanji minister Dimitrij Rupel.
Da je ministrstvo vložilo kazensko ovadbo zoper neznanega storilca, so nam potrdili tudi na Policijski upravi Ljubljana. "Ovadbo bomo preučili in vkolikor bomo ugotovili, da obstajajo razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, bomo ukrenili vse potrebno, da bomo izsledili storilca,“ so zapisali v sporočilu.
Na Mladiki so sicer takoj po objavi dokumenta, ki razkriva domnevne ameriške pritiske na Slovenijo, sprožili interno preiskavo. Poleg tega so dodatno poostrili dostop do informacij in povabili na posvet v Slovenijo veleposlanika v ZDA Samuela Žbogarja. Čeprav ni imel oznake 'tajno', je bil vendarle namenjen interni in ne javni uporabi, je dejal predstavnik MZZ Gregor Šuc.
Šetinc vpletenost zanika
Preiskava je že v polnem teku. V petek nekaj pred tretjo uro je v sobo veleposlanika Marjana Šetinca vstopilo osem oseb, med njimi tudi generalni sekretar MZZ. "Brez kakršne koli obrazložitve in ne da bi se predstavili, so zahtevali, da naj Marjan Šetinc takoj izklopi računalnik, ker ga bodo zapečatili. Na vprašanje, kaj se dogaja, je dobil odgovor, da so iz telefonskih pogovorov ugotovili, da je komuniciral s časnikom Dnevnik (časnik je prvi objavil dokument, op. a.). Nato so računalnik zapečatili, menda naj bi ga predali Kriminalistični službi ministrstva za notranje zadeve," je v protestni izjavi zapisal predsednik Sindikata slovenskih diplomatov (SSD) Matjaž Kovačič. "Nerazumen in ponižujoč" postopek so odločno obsodili.
Šetinc odločno zanika, da naj bi bil prav on tisti, ki je diplomatsko pošto spravil v javnost. "Jaz sem bil veleposlanik. Imam odgovornost do te države in ne vem, kako lahko kdo to poveže z mano,“ je dejal. Zunanje ministrstvo dogodka ne komentira, potrdili so le, da preiskava poteka.
Maščevanje?
Odnosi na ministrstvu naj bi bili vse bolj napeti, zaposleni pa nezadovoljni. Zato so se v javnosti pojavila ugibanja, da so afero zakuhali iz maščevanja, kar pa je Rupel odločno zanikal. "Ni razloga za maščevanje, maščevanje nima kaj delati na zunanjem ministrstvu in državni upravi. Odnosi morajo biti formalni in mislim, da takšni tudi so,“ je dejal. "Tu gre za politično spletko, za pristranskost, za slabo voljo,“ je dodal.
Ali Združene države res pritiskajo na Slovenijo?
"Nikakor!“ je na to vprašanje odgovoril vodja slovenske diplomacije. Depeš kot je ta, je na tisoče, iz vsebine pa nikakor ni mogoče sklepati, kakšna je slovenska politika, je dejal. "Mi se pogovarjamo z vsemi državami, z vsemi vladami, poslušamo vse države in vlade in povemo svoje mnenje,“ je dodal.
Tudi zaradi te afere je del opozicije zahteval njegov odstop, a minister Rupel ob tem le zamahne z roko. "Čutim se odgovornega za delo zunanjega ministrstva, ki je sestavljeno iz ogromnega števila vseh mogočih zadev. Ta je tako majhen drobec v našem delu, da je popolnoma nepomemben,“ je dejal v nedeljskem TV klubu.
Je pa afera kljub temu zahtevala svojo žrtev. Odstopil je politični direktor zunanjega ministrstva Mitja Drobnič, ki se je udeležil zdaj že razvpitega decembrskega sestanka v Washingtonu. "Kolega Drobnič subjektivno ni nič kriv,“ o tej zadevi meni Rupel, ki pa priznava, da bi zaradi objave diplomatske pošte imel težave pri komuniciranju z nekaterimi državami.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.