
Predsednik Kluba nekdanjih slovenskih veleposlanikov Peter Toš je poudaril, da je bilo v prvi polovici leta 1991 med takratnimi slovenskimi diplomati znano, da je predsedniški kandidat Danilo Türk v času vojne za Slovenijo aktivno deloval v Ženevi v korist slovenskih interesov. Ministrstvo za zunanje zadeve je namreč v torek sporočilo, da je Türk v času osamosvajanja Slovenije predstavljal Jugoslavijo v Komisiji za človekove pravice oziroma v Podkomisiji za manjšine.
Toš je poudaril, da je bilo med takratnimi slovenskimi diplomati na vodilnih delovnih mestih splošno znano, da je Türk v času vojne za Slovenijo aktivno deloval v Ženevi v korist slovenskih interesov, tako da je v stikih s predstavniki drugih držav predstavljal projekt slovenske osamosvojitve in pojasnjeval razloge za razpad Jugoslavije, "vse v skladu z usmeritvami in navodili, ki jih je dobival iz Ljubljane".
Po Toševem opozorilu je bil v tem obdobju ves slovenski diplomatski kader sestavni del jugoslovanske diplomacije. Vsi, ki so potovali ali delali v tujini, so imeli jugoslovanske potne liste. Kljub temu pa je bilo delovanje slovenskih diplomatov na delu v tujini v skladu z napotili, ki so prihajala iz Ljubljane, je navedel.
Türk: V Ženevi sem imel status neodvisnega eksperta
Tudi Türk je v današnji izjavi za javnost kot neresnične in napačne zavrnil navedbe ministrstva za zunanje zadeve in nekaterih medijev, da je leta 1991 v Ženevi v Komisiji ZN za človekove pravice oziroma tudi v podkomisiji za manjšine predstavljal Jugoslavijo. S sporočilom se je odzvala tudi Liberalna akademija, ki opozarja na "jasno opazne težnje po nekorektni diskvalifikaciji dr. Danila Türka na podlagi manipulacij z reinterpretacijami njegovih besed, vlog in dejanj v času osamosvajanja Slovenije".
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.