Veleposlanik med letoma 2001 in 2004 Johnny Young je v depeši, ki jo je pred dvema dnevoma objavil WikiLeaks, leta 2004 povzel nezadovoljstvo slovenskih mnenjskih voditeljev ob uvrstitvi Slovenije v države ''nekdanjega sovjetskega bloka'', kamor je našo državo ob sprejetju v Nato leta 2004 postavil tedanji ameriški predsednik George W. Bush. Ameriško politiko je veleposlanik pozval k učenju iz napak, ki ji bo omogočilo ''boljše ravnanje s slovenskim javnim mnenjem in političnimi voditelji''.
Young v depeši omenja poročanje tedanje dopisnice POP TV iz Združenih držav Nataše Briški, ki je v prispevku govorila o refrenu ameriških medijev, da se je leta 2004 Natu pridružilo ''šest članic nekdanjega sovjetskega bloka'', ki ga je v govoru povzel tudi tedanji ameriški predsednik. ''Glede na to, kaj je dejal Bush, lahko zaključimo, da si ob tej zgodovinski priložnosti pisci predsednikovih govorov niso razbijali glave s slovensko zgodovino,'' je 30. marca 2004 v svojem javljanju iz ZDA zaključila Nataša Briški.
Young omenja tudi ''sarkastični'' komentar Busheve izjave, da so bili ob ustanovitvi Nata v času hladne vojne narodi teh držav (poleg Slovenije še Estonija, Latvija, Litva, Bolgarija, Romunija in Slovaška) ''ujetniki imperija zla'', ki ga je v Delu prispeval tedanji dopisnik Ervin Hladnik - Milharčič. Ta je zapisal, da je Bushu uspelo ''v vsega nekaj vrsticah pred Belo hišo odkriti zgodovinski skupni imenovalec''.
Young piše, da si Američani s takim nepoznavanjem zgodovine delajo slabo uslugo, saj so ''Slovenci ponosni na dejstvo, da Jugoslavija ni nikoli bila članica Varšavskega pakta''. Poleg tega Slovenci po njegovih besedah cenijo dejstvo, da so bili z jugoslovansko vlogo pri gibanju neuvrščenih na nekakšen način nad sprtima stranema v hladni vojni.
Young na koncu depeše zapiše, da Slovencem ''instinkt nevtralnosti'' nalaga izogibanje vojaškim konfliktom, poleg tega pa Nato in Varšavski pakt vidijo ko ''dve strani istega kovanca''. ''To pomeni, da se bo slovenska populacija političnim vprašanjem bližala na drugačen način in bo verjetno imela drugačne refleksne reakcije kot pa druge nove članice Nata,'' zaključi Young.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.