Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je Arafat v daljšem pogovoru prikazal obseg humanitarne katastrofe in gmotne škode, ki so jo palestinski oblasti prizadeli pretekli izraelski vojaški ukrepi.
Toš je Arafatu obnovil izraze sožalja, ki jih je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel pisno posredoval palestinskemu ministru za načrtovanje in mednarodno sodelovanje Nabilu Šatu ob nedavnem bombnem napadu na strnjeno naselje v Gazi. Pri tem je Toš poudaril v pismu izraženo pričakovanje, da bosta politično vodstvo palestinske oblasti in Arafat zastavila svoj vpliv za preprečitev nevarnosti povračilnih akcij skrajnežev med Palestinci, kar bi ponovno preprečilo napovedan začetek umikanja izraelske vojske iz zasedenih palestinskih mest in naselij, ukinitev prepovedi gibanja ter vrsto drugih že dogovorjenih ukrepov za postopno normalizacijo življenja Palestincev.
Arafat je zagotovil, da se vsestransko zavzema za preprečitev akcij skupin palestinskih skrajnežev, in podčrtal pripravljenost palestinske oblasti za takojšnjo obnovo političnih pogovorov. Ob zaključku pogovora je predsednik Arafat zaprosil veleposlanika Toša, da prenese tople pozdrave slovenskemu političnemu vodstvu.
Zunanji minister Rupel je palestinskemu ministru Šatu pisal 25. julija in mu izrazil iskreno sožalje ob civilnih žrtvah izraelskega raketnega napada v Gazi, ki se je zgodil 23. julija. Slovensko zunanje ministrstvo je v izjavi za javnost tudi obsodilo vojaške akcije in nasilje, ki smo mu v zadnjem času priča na Bližnjem vzhodu. Rupel je izrazil podporo naporom mednarodne skupnosti, predvsem bližnjevzhodni četverici in arabskim voditeljem, da uresničijo vizijo, izraženo v resoluciji Varnostnega sveta ZN 1397. Zunanji minister je obenem izrazil upanje, da bo palestinska nacionalna oblast storila vse, kar je v njeni moči, da prepreči stopnjevanje negativnih procesov oziroma povračilnih ukrepov, in da bosta obe strani nadaljevali z začetim dialogom za mirno rešitev krize.
Izraelska vojska je v noči na 23. julij napadla stanovanjsko hišo vodje skrajne palestinske organizacije Hamas v Gazi Salaha Šehade in ga ubila. V napadu je umrla tudi Šehadova žena in trije njegovi otroci. Sicer je v napadu življenje izgubilo 17 ljudi, od tega devet otrok, ranjenih pa je bilo več kot 150 ljudi.