Vlada je ta petek razglasila za dan žalovanja v spomin na žrtve tragične nesreče v Premogovniku Velenje. Kot so sporočili, so se za to odločili na pobudo premierja Roberta Goloba. Ob tem vse organizatorje kulturnih in drugih prireditev pozivajo, da vsebino prireditve prilagodijo dnevu žalovanja. Zastave na poslopjih državnih ustanov se na dan žalovanja spustijo na pol droga.
Velenje žaluje
Nepregledno število ljudi je v sredo zvečer prišlo pred upravno zgradbo rusnika, kjer so se v tišini poklonili trem žrtvam tragične nesreče in se poslovili od svojih treh kameratov. Poklonili so se jim z minuto molka, vpisom v žalno knjigo. Eden izmed njih je bil tudi Jakov Dominkovič, sindikalni zaupnik sindikata SPESS-Premogovnika Velenje. Kot je opisal, se je zbralo ogromno ljudi, ki so zanje prižgali luči in da se bodo od njih dostojno poslovili.
Kako globoko je med rudarje zarezalo dejstvo, da so v rudniški nesreči žal umrli kar trije njihovi kolegi? Kot odgovarja Dominkovič, so vsi pretreseni, vsi čutijo isto, kot čuti sam: "To je velika izguba za vse nas, za njihove bližnje pa je to močan udarec. Tudi ljudje, ki niso direktno vezani na Premogovnik Velenje, čutijo izgubo. Težko je in v takšnih trenutkih Velenje diha kot eno. Čuti se solidarnost."
Kaj je bilo pri reševanju ponesrečenih rudarjev najtežje?
Kot opisuje Dominkovič, so pri reševanju uporabljali le primitivno orodje: "Težko je bilo, a res so se izkazali, hitro so prišli do naših fantov in poklon vsem, ki so sodelovali." Po njegovih informacijah bo ena izmed ekip že jutri začela z delom na enem izmed odkopov. Pa je rudarje strah oditi nazaj v jamo po tej nesreči? Kot pravi, je še veliko takšnih, ki knapovščino jemljejo resno, zavedajo se tveganj, a vedo, da je treba vseeno zadevo peljati naprej: "Seveda obstaja strah med vsemi nami, a kot že tolikokrat bosta tudi tokrat kolektivni duh in enotnost prevladala. Tu je potrebne veliko sreče, upamo, da nas ne čaka še kakšno neprijetno presenečenje. "