Celjski kriminalisti so v sodelovanju s kolegi z Generalne policijske uprave v torek, 21. septembra, zaključili preiskavo zaradi nastavljene bombe na vhodnih vratih Vegrada. Ovadili so 50-letnega nemškega državljana z začasnim prebivališčem v Celju, pri katerem so ob zaključku preiskave opravili tudi hišno preiskavo. Zasegli so nekaj kosov streliva za dolgocevno orožje, več mobilnih telefonov in drugih predmetov, ki bi utegnili biti dokaz. Osumljenec je trenutno v priporu.
Nastavil je ročno bombo M75
Preiskava se je začela 1. septembra po prijavi, da je v Velenju na vhodnih vratih uprave podjetja Vegrad v prvem nadstropju nekdo nastavil ročno bombo. Z ogledom kraja kaznivega dejanja in pregledom najdenega predmeta so bombni tehniki ugotovili, da je bila sestavni del prirejene eksplozivne naprave ročna bomba M75, ki je nevarna za ljudi in premoženje ter ni v prosti prodaji.
Gre za originalno vojaško formacijsko orožje, izdelano po vseh vojaških normativih. Treba ga je uporabljati v skladu z navodilom za uporabo z ustreznimi varnostnimi ukrepi. Spada med univerzalne ročne bombe, namenjene za napad in obrambo, njen smrtonosni domet je 12 metrov.
S posnetkov varnostnih kamer je bilo razvidno, da je osumljeni 1. septembra okoli 2. ure prišel do vhodnih vrat, si jih ogledal in odšel. Čez nekaj časa se je vrnil in na vrata namestil bombo. S pomočjo improvizirane naprave za zakasnitev detonacije, nameščene na eksplozivno telo, ki se zaradi določenih okoliščin ni aktivirala, je želel povzročiti materialno škodo, z namenom zastrašitve vodstva uprave Vegrad, je povedal policistom. Če pa bi bomba eksplodirala, bi vsekakor prišlo do povzročitve večje škode na objektu, v primeru prisotnosti ljudi, pa tudi do telesnih poškodb.
Po nastavitvi bombe je odšel v Nemčijo
Osumljenec z Vegradom ni nikoli posloval ali zanj izvajal dela, prav tako ni bil v upniško-dolžniškem razmerju z njim. Zato policisti še ugotavljajo, kakšen je bil njegov motiv. V preteklosti so ga sicer že obravnavali zaradi nasilja, tako v Sloveniji kot tudi v Nemčiji, kjer bil leta 1991 zaradi hujših ropov v treh primerih obsojen na 12 let zapora. Vešč je tudi ravnanja z eksplozivnimi telesi in njihove prirejene izdelave, saj je bil v elitni specialni enoti francoskih oboroženih sil oziroma tujski legiji, je sporočila policija.
Po nastavitvi bombe je za krajši čas odšel iz Slovenije v Nemčijo. Ker so se bali, da bo pobegnil tudi v druge države, so kriminalisti tožilstvu predlagali izdajo evropskega pripornega naloga, preiskovalni sodnik je zatem na podlagi tožilskega predloga izdal sklep o priporu. Ob vrnitvi v Slovenijo so mu v torek, 21. septembra, zaradi nevarnosti ponovitve istovrstnega kaznivega dejanja odvzeli prostost. Aretirali so ga specialci.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.