Cilj varčevalnih ukrepov vlade je med drugim tudi zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Toda če se je avgusta rast proračunskega primanjkljaja zaradi uveljavitve varčevalnega zakona umirila, se je v septembru spet okrepila. Prejšnji mesec so bili odhodki iz proračuna za 151 milijonov evrov višji od prihodkov, s tem pa je proračunski primanjkljaj v devetih mesecih skupaj znašal že 1,14 milijarde evrov.
Proračunski primanjkljaj je tako v devetih mesecih že presegel načrtovanega za celo leto, kažejo prvi izračuni o septembrski realizaciji državnega proračuna, objavljeni na spletnih straneh finančnega ministrstva. Z julija sprejetim rebalansom je bil namreč primanjkljaj določen pri 1,072 milijarde evrov.
Za celo leto 2012 je s poleti sprejetim rebalansom predvidenih 7,9 milijarde evrov proračunskih prihodkov, a ta številka verjetno ne bo dosežena, kar je potrdil tudi finančni minister Janez Šušteršič. "Verjetno bo letos zbranih nekaj manj prihodkov, kot smo predvidevali v rebalansu, ker so tudi gospodarski rezultati v letošnjem letu slabši, kot so bile ocene ob pripravi rebalansa. To je pač življenjsko dejstvo," je Šušteršič odgovoril poslanki Pozitivne Slovenije Alenki Bratušek, ki je opozorila, da bo letos v proračunu zmanjkalo vsaj 300 milijonov evrov. Od tega naj bi 150 milijonov evrov zmanjkalo na strani prihodkov in 150 milijonov evrov za plače.
Davkov se je septembra v proračun steklo 457 milijonov evrov oz. 61 milijonov evrov manj kot avgusta. Medtem ko se je v državno blagajno steklo dobrih 80 milijonov evrov manj davkov na blago in storitve, pa so se nekoliko povečali prilivi iz naslova davkov na dohodek in dobiček ter na delovno silo.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.