Na severu so meje padle, vendar mnogi opozarjajo, da nadzor kljub prostemu pretoku oseb ne bo izginil. Nasprotno – morda bo še hujši, v schengenskem območju vas lahko namreč kjer koli pregledajo, če ocenijo, da ste nevarni ali sumljivi. Tudi minister za notranje zadeve Dragutin Mate je zagotovil, da je narejeno "vse za zagotovitev varnosti na obmejnem prostoru, kljub temu, da mej ne bo več in da se bodo policisti z mejnih prehodov umaknili".
Večji nadzor čutijo prebivalce ob južni meji s Hrvaško, ki je postala še trša, zato tam ni razloga za slavje. Tako za tamkajšnje prebivalce, kot tudi za voznike. Vsaj med prazniki se namreč na hrvaško-slovenski meji obeta gneča. Več o stanju na cestah ...
Meja s Hrvaško je tako tudi uradno postala zunanja meja schengenskega območja, kjer velja strog režim. Nadzor v skladu s pravili schengna sicer slovenski policisti na meji s Hrvaško izvajajo že nekaj časa, kljub temu pa je z vstopom Slovenije v schengen prišlo do nekaterih sprememb, zlasti za lokalne prebivalce. Če imate kakršna koli vprašanja v zvezi s schengnom, pokličite številko 080 2002.
Za prebivalce ob južni meji sicer še vedno veljajo pravila slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (Sops), kar pomeni, da bodo na 670 kilometrov dolgi kopenski meji bodo lahko na 22 maloobmejnih prehodih tako kot doslej mejo prestopali z maloobmejnimi prepustnicami. Lastniki zemlje na drugi strani meje pa bodo lahko mejo prehajali tudi izven prehodov na in 115 posebej določenih točkah, zavarovanih z zapornicami. Prav tako bodo Slovenci še vedno lahko na Hrvaško vstopali zgolj z osebnimi izkaznicami, enako pa tudi Hrvati v Slovenijo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.