Zelo visoka onesnaženost zraka s saharskih prahom bo predvidoma nad Slovenijo vztrajala do nedelje, opozarjajo na Agenciji RS za okolje.
"Tako visokih vrednosti pri nas nismo vajeni," je pojasnila direktorica urada za stanje okolja pri agenciji za okolje Janja Turšič, ki takšnih izmerjenih vrednosti pravzaprav ne pomni.
Na merilnih mestih po Slovenji so namreč danes izmerili tudi okoli 400 mikrogramov delcev PM 10 na kubični meter zraka. To je bistveno več od dnevne mejne vrednosti, ki je določena pri 50 mikrogramih na kubični meter zraka.
Zaradi tolikšne onesnaženosti zraka z delci PM 10 naj se ljudje čim manj zadržujejo zunaj, odsvetovana je tudi športna ali druga fizična aktivnost na prostem. Delci PM 10 namreč dražijo sluznico dihal in lahko povzročajo vnetne reakcije. Situacija naj bi se izboljšala do nedelje.
Nenavadno pri tokratnih razmerah je po besedah Turšičeve tudi, da je zaradi meteorološke situacije saharski pesek nad Slovenijo prineslo z vzhoda, ponavadi ga namreč prinesejo južni oz. jugozahodni vetrovi. Zaradi saharskega prahu v ozračju je danes tudi vidljivost slaba. Povišane ravni delcev PM 10 v zraku sicer največkrat izmerimo v zimskem času, ko je to predvsem posledica kurjenja in prometa v povezavi z vremenskimi razmerami.
Delci, ki izvirajo iz saharskega prahu, se po sestavi med seboj razlikujejo, odvisno iz katerega dela Sahare pridejo. Tako imajo nekateri več železa, drugi manj, različni so tudi deleži aluminija, silicija in mangana. Ti delci se tudi razlikujejo od delcev, ki se pojavljajo v zimskem času zaradi kurjenja. Ne glede na sestavo pa vsi ti delci dražijo dihala.
Tako visoke ravni delcev PM 10, kot jih danes kažejo merilne naprave po Sloveniji, pa niso tako redke v Bosni in Hercegovini, kjer so razlog za to predvsem termoenergetski objekti, je še omenila Turšičeva.
"Po tem, ko je k nam v preteklih dneh dotekal zrak iznad polarnih predelov, kar je večjemu delu Slovenije prineslo pozebo in sneg, se je danes situacija povsem spremenila. V višjih plasteh ozračja je zapihal jugovzhodni veter, ki nam je prinesel zračno maso iznad Afrike in Bližnjega vzhoda. Skupaj z njo nas je poleg občutno višjih temperatur dosegla tudi večja količina puščavskega peska. Vrednosti drobnih prašnih delcev PM10 danes nad Slovenijo presegajo mejno vrednost za kar šestkrat do osemkrat. To je tudi glavni vzrok, da je ozračje kljub marsikje sončnemu vremenu tako zelo motno. Močno onesnažen zrak bo nad nami vztrajal do nedelje, kar je le še en razlog več, da ostanete doma," pa je zapisal naš meteorolog Rok Nosan.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.