Teden dni po balonarski tragediji pri Igu se strah očitno še ni polegel. Kljub temu da so balonarske nesreče mnogo bolj redke od avtomobilskih nesreč, nesreč z vlakom ali letalom, se je marsikdo odločil, da vsaj nekaj časa ali morda celo nikoli ne bo poletel z balonom. Ker si to adrenalinsko doživetje Slovenci ob posebnih priložnostih precej radi poklanjamo v obliki darila, je v obtoku kar nekaj neunovčenih bonov. "Ali lahko pridemo do vračila našega denarja?'' se je bralka Metka, ki je kupila bon za polet z balonom v Mercatorju, obrnila na nas. Kot nam je zaupala, je poskušala priklicati Balonarski center, a tam vse od nezgode telefoni očitno zvonijo v prazno.
Poklicali smo predstavnike Mercatorja, ki so nam pojasnili, da so še isti dan ponudbo umaknili iz prodaje in stranke prek spletne strani obvestili, da je glede omenjenih bonov postopek povsem enak kot pri vseh drugih izdelkih, ki so jih kadar koli prej umaknili iz prodaje. "Tisti kupci, ki so karte za polet z balonom že kupili in so se odločili, da jih ne bodo izkoristili, lahko te kupone unovčijo tam, kjer so jih kupili. Denar bodo dobili nazaj, to je običajno pri vsakem izdelku ali storitvi, ki zaradi višje sile ni mogla biti izkoriščena,'' je pojasnila Tanja Dorin, predstavnica družbe. Ob tem je še dodala, da trenutno ne zaznavajo kakšnega množičnega vračanja teh bonov.
V Merkurju pravijo, da so s prodajo omenjenih poletov, ki jih organizira Balonarski center, prenehali že maja leta 2011, zato je v obtoku manj neizkoriščenih bonov. "Tega že več kot eno leto ne prodajamo, je pa res, da ima ta bon od dneva nakupa tri leta veljavnosti,'' so nam povedali predstavniki za stike z javnostjo in dodali, da zadevo še analizirajo in ugotavljajo možnosti, kako bi lahko stvar rešili tako, da bi bili zadovoljni obe strani.
Sicer tudi nam ni uspelo priklicati Balonarskega centra Slovenije in Balonarskega centra Barje, a v večini drugih balonarskih klubov so nam potrdili, da s tem menda večjih težav nimajo. Pilot in predsednik kluba Balon center Darko Kralj iz Maribora nam je dejal, da sami nimajo nobenih težav, ima pa verjetno nekaj težav z odpovedmi in vračanjem denarja operater, ki se mu je pripetila nezgoda. "Pri nas to rešujemo sproti, do sedaj pa nismo imeli še nobene odpovedi oziroma zahteve po vračilu denarja,'' je pojasnil. "Kar se tiče naših bonov, ni nobenih težav, če stranka želi vračilo denarja,'' nam je dejal Gregor Koprivc iz Balonarskega kluba Ekopool in dodal, da tudi oni do sedaj še niso imeli nobene odpovedi.
Ker je agencija za civilno letalstvo na pobudo preiskovalcev, ki so po nesreči, v kateri so pretekli teden umrli štirje ljudje, ugotovili, da nihče od komercialnih prevoznikov v Sloveniji nima ustreznega operativnega dovoljenja, do nadaljnjega prepovedala vse komercialne lete z baloni, se piloti nikakor ne slepijo pred dejstvom, da bi znal biti preostanek sezone slabši, kot je bil lanski. "V vsakem primeru se bo to nekaj časa poznalo, a mislim, da bo zmagal razum. Ljudje se zaradi tega, ker se je zgodila kakšna nesreča, še niso prenehali voziti z avtomobili, avtobusi in letali,'' pravi Kralj in dodaja, da so poleti z baloni tako v Sloveniji kot po Evropi kljub dogodku varni. "Res ne more nihče zatrditi, da se nič ne more zgoditi, a na takšen način, kot se je dogajalo tokrat, se gotovo ne bo več,'' je prepričan. Tudi Koprivc je prepričan, da se posledice dolgoročno balonarjem ne bodo poznale. "Vsak dan imamo takšne in drugačne nesreče in uporabljamo vsa mogoča prevozna sredstva. Malce šoka je, a dolgoročno ne vidim nobenega problema. Balonarske nesreče so tako redke, da tedaj, ko pride do česa takega, nastane pravi medijski pomp. Takrat smo mi vsi zlobni hudiči in kaj pa vem še vse. Leta 2002, ko se je zgodila nesreča na Ptuju, je šok trajal še kakšna dva tedna, nato pa so se stvari umirile. Mislim, da bo tokrat podobno,'' je še dejal.
Kot smo poročali, so tako v teh dneh vsi balonarji v skladu s prepovedjo letov lete prestavili, na agenciji za civilno letalstvo pa so dejali, da si bodo prizadevali, da bo prepoved čim krajša, saj jim je v interesu, da balonarstvo v Sloveniji zaradi nesreče ne zamre. Dokler preiskava poteka in dokler preiskovalec ne odredi drugače, ne morejo ravnati drugače, je tedaj še pojasnil direktor agencije za civilno letalstvo Žiga Kotnik.
Nad Ljubljano zjutraj poletel balon, kršitev ni bilo
Je pa danes zjutraj nad Ljubljano poletel balon z napisom NLB. Mnogi so sicer vanj začudeno strmeli, saj velja prepoved komercialnih poletov, a ta prepoved ne velja za polete z baloni, pri katerih pilot oziroma balonarski center ne zaračuna potnikom tega poleta.
Inšpektorji agencije za civilno letalstvo so se kmalu nato podali na teren, kjer so ob pristanku preverili, ali je pilot kršil 180. člen zakona o letalstvu, ki do nadaljnjega prepoveduje komercialne polete z baloni. Kršitev niso ugotovili. ''V zvezi z današnjim poletom balona nad Ljubljano je agencija za civilno letalstvo ugotovila, da ni šlo za let, ki bi bil v nasprotju z Direktivo o varnosti, ki jo je agencija sprejela v soboto, 25. avgusta 2012,'' so sporočili.
Če bi pilot prepoved kršil, potem bi mu, če bi letel kot fizična oseba, grozila kazen v višini od 330 do 620 evrov, če pa bi šlo za pravno osebo, pa bi kazen znašala od 4100 evrov.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.