Slovenija

Večina zdravnikov že normalno dela

Ljubljana, 17. 09. 2010 16.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Delo po slovenskih bolnišnicah se je v tednu po začetku veljavnosti sporazuma med vlado in zdravniškim sindikatom Fides, s katerim so prekinili zaostrene razmere v zdravstvu, normaliziralo.

Večinoma vsi zdravniki, kljub temu da mnogi od njih še vedno niso podpisali vnovičnega soglasja za delo preko polnega delovnega časa, že delajo s polno paro. V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer je soglasje za delo preko polnega delovnega časa umaknilo 650 zdravnikov, informacije o vrnjenih soglasij glede na velikost kliničnega centra še nimajo. Ne glede na formalno število vrnjenih soglasij delo znotraj zavoda in na dislociranih enotah poteka normalno, so zatrdili.

Zdravniki kljub počasnemu podpisovanju soglasij že normalno delajo.
Zdravniki kljub počasnemu podpisovanju soglasij že normalno delajo. FOTO: POP TV

V UKC Maribor so do danes soglasje vrnili 104 od 277 zdravnikov, ki so soglasje preklicali. Zdravniki za vrnitev soglasja izpolnjujejo obrazce kadrovske službe UKC Maribor, ki pa upoštevajo smernice Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Delo v UKC Maribor od začetka septembra poteka v izmenah, glede na število vrnjenih soglasij vodstvo zavoda proučuje možnost spremembe trenutne organizacije dela, tako za posamezne oddelke kot za celoten zavod. Odločitev o tem bo padla v ponedeljek, so pojasnili.

V Splošni bolnišnici (SB) Celje je soglasja za delo preko polnega delovnega časa vrnilo 39 od 154 zdravnikov, ki jih je umaknilo. Vodstvo bolnišnice zdravnikom v podpis izdaja soglasja, ki jih je pripravila njihova pravna služba na podlagi priporočil združenja zdravstvenih zavodov. Vseeno pa sprejemajo tudi tista soglasja, ki so jih pripravili v Fidesu, so pojasnili. Delo v bolnišnici sedaj poteka normalno, so pa v času dvotedenskega preklica soglasij morali prestaviti skupno 25 nenujnih operacij. Bolniki so že ob informaciji, da bo njihova operacija preložena, dobili nov termin.

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Reuters

V SB Slovenj Gradec je soglasja podpisalo 23 od 75 zdravnikov, ki so jih s 1. septembrom preklicali. Zdravniki podpisujejo soglasja Fidesa in soglasja združenja zdravstvenih zavodov, nekateri pa vztrajajo pri podpisu izjave, ki jo je pripravil Fides, ker so negotovi glede razvoja dogodkov po začetku prihodnjega leta, so pojasnili v bolnišnici. Delo v bolnišnici poteka nemoteno.

V SB Murska Sobota so pojasnili, da je soglasja za delo preko polnega delovnega časa vrnilo 27 zdravnikov, medtem ko jih je odtegnilo 59 zdravnikov. Delo v bolnišnici poteka tako kot pred 1. septembrom oziroma kot da bi vsi zdravniki vrnili soglasje. Tako so opravili že skoraj vseh 35 operacij, ki so jih v prvih dveh tednih septembra morali preložiti. Zagotovo pa bodo pokrili izpad do konca meseca, so zagotovili.

V jeseniški bolnišnici je soglasje za delo preko polnega delovnega časa vrnilo 28 od 59 zdravnikov, ki so soglasje preklicali. Kljub temu vsi zdravniki delajo kot po starem, zatrjuje strokovna direktorica bolnišnice Sandra Tušar. Do sedaj so vračali soglasja, ki jih je pripravil Fides. V ponedeljek pa bodo morda zaposlene zaprosili tudi za podpis soglasij, ki jih je poslalo združenje zdravstvenih zavodov, še pravi Tušarjeva.

Direktor Splošne bolnišnice Brežice Dražen Levojević še ni mogel podati informacije o tem, koliko zdravnikov je soglasje vrnilo v posavski bolnišnici, kjer je soglasje preklicalo 24 zdravnikov. Po njegovih besedah postopek zbiranja ponovno podpisanih soglasij še teče. Vseeno pa delo poteka nemoteno, je zatrdil.

V Splošni bolnišnici Izola je soglasje vrnilo 24 od 76 zdravnikov, kolikor jih je odtegnilo. V Bolnišnici Golnik je soglasje vrnilo pet od 26 zdravnikov, ki so ga umaknili. V obeh bolnišnicah delo poteka normalno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
19. 09. 2010 00.12
grdo vreme: oba imava pravico (ne)strinjati se. Glede aparatur in dvoran - ne bi rad trdil na pamet, kaj je mogoče in kaj ne (bi bilo treba narediti analize organizacije dela) vendar so aparature in dvorane tako dragi, da bi morali biti zasedeni - govorim povprek - 16 ur na dan. Če to niso, je slabo in neracionalno. Kapacitet je v Sloveniji relativno dosti, obenem pa smo Slovenci zaradi "zastonj" javnegazdravstva zelo radi v ambulantah. Takoj bi morali uvesti participacijo (izjema otroci, nosečnice, kronični bolniki...) ali sistem, v katerem bi vsak zavarovanec prvih 100 evrov porabljenega denarja v koledarskem letu plačal iz svojega žepa (tako kot je v zavarovalništvu običajna odbitna franšiza). Bi imeli zdravniki mir pred hipohondri, ki jim kradejo čas in živce. Dva faksa sta potrebna zaradi konkurence, pozitivnega rivalstva in razbijanja "domačijskosti". Glede plačil dežuranja in podobnih zadev povezanih s plačami in nagrajevanjem - nobene potrebe ni, da se s tem sploh ukvarjamo. Prekopirati je treba do zadnje pike in vejice natančno avstrijski sistem in ga uvesti s toliko prilagoditve višine plač in nadomestil, da jo bo slovenski BDP zmogel. Na volitvah ne bi mogel niti želel kandidirati. Na področju zdravstva imamo sedaj (zopet) zaporedoma drugič zelo kompetentnega ministra, ki mu je treba zaupati - spremembe namreč bodo in bolje, da kontrolirane, strokovne in vodene, kot pa take, ki jih bo zaradi odpora spremembam na koncu izsilil finančni bankrot zdravstvene blagajne. Če se bomo upirali tudi tej, tako kot se pokojninski, potem bomo stopili napot Grčije tako odločno, da ne bo več povratka. Kaj pa potem - oblast ulice?
Javoje
18. 09. 2010 23.57
kriglos: - ni problem v vračanju soglasija, izvirni greh je bil narejen ko so jih zdravniki pred leti sploh dali, da se je tak sistem, kot ga imamo lahko razvil (pod okriljem "stroke" verjetno...). Jih ne bi smeli nikoli dati! Kje je bil pa taktrat FIDES?
kriglos
18. 09. 2010 21.48
Po mojem mnenju ste na tem portalu edini na svetu, ki ste proti tistim 15 dnem izobraževanja. V severni koreji ne znajo opraviti posegov, ki so pri nas rutinski. Zakaj? Ker zdravniki ne hodijo na dodatna izobraževanja (ali v tujino, ali pa bi prišli tuji zdravniki tja) in tako ljudje ostanejo slepi. Medicina blazno hitro napreduje, v ZDA recimo poznajo telemedicino itd. ki je pri nas ni. Tudi učitelji imajo (obvezna?) izobraževanja, a geografija je takšna kot je in matematika je takšna kot je, zato je teh dni verjetno pri njih manj. Naslednja stvar. Nisem zdravnik, ampak če bi proti meni oz. mojemu poklicu delali takšno medijsko gonjo, ni žive duše, ki me prepriča, da vrnem soglasje. Vsi pametnjakoviči, ki se vam to zdi tako preprosto, izvolite se zdraviti v tujini. Dajte se začet zavedat, da je vse to stvar politike. Ne tako dolgo nazaj so odprli problematiko istospolnosti. Zakaj? Da se je cela Slovenija prepirala o gejih in lezbijkah, dejansko problematiko pa se je vsaj za nekaj časa dalo na stranski tir. Danes so takšen hud nacionalni problem zdravniki. Problem je 12mio eur, ni denarja za javni sektor, ni denarja za delavce. Po drugi strani pa imamo toliko kriminala belih ovratnikov, da je to odvratno. Bosanci imajo za 90% ljudi ki tukaj komentira zelo dober izraz: raja:)
grdovreme
18. 09. 2010 21.29
konec koncev, če gledamo9 pejšnji primer glede diagnostike: je vseeno, če povečaš število zdravnikov (zdaj ji9hje res premalo), ampak šovečati je potrebno še število aparatur. enako je s kirurgijo - povečanje števila kirurgov ne reši čakalnih dob - treba je zgradit operacijske dvorane. ....in nove ambulante pri ostalih specialnostih. tega pa vlada ne pove, raje toži in joka, kako jo zdravniki izsiljujejo. res pa je, da tudi če biu delali zastonj, se čakalne dobe ne bi bisrtveno skrajšale zaradi zgoraj navedenih razlogov. potrebno je zgradit nove bolnice, bolj učinkovite. lahko bi povečalui vpis na en faks, ne pa uvedli še drugega, raje bi bil en kvaliteten. lahko bi skrajšali specializacije in sekundarijat tzer študij s skupaj 14 let_ na manj!!!! pa ne spet samo zbornice krivit, ker se mi zdi, da je bilo to sedaj vse zaigrano, ker so vedeli, da se bdo vsi ukvarjali raje z zdravniki kot sami s seboj. ker je slovensko razmišljanje tako:ni problem, če nimam jaz, važno je, da tega nima sosed! in vlada e to izkoristila in udarila še in predvsem ostale. kaj je pa fides pravzaprav izboril, ni pa jasno nbenemu, še najmanj zdravikom.
grdovreme
18. 09. 2010 20.48
bobby: ja, lahko bi kandidirali na volitvah. se z vami glede zdravstva pač ne strinjam, ampak drugače pa imate izdelo mnenje gled mnogo stvari. to je pa v teh časih nujno potrebno. (glede zdravstva se pač motite tu in tam...) recimo: v zdravstvu manjka še kaj poleg zdravnikov, samo povečanje zdravnikov na hitro ne bi rešilo kaj dosti, skoraj vsi zdravniki delajo oz dežurajo za majhne vsote.
Javoje
18. 09. 2010 19.53
Tonček Balonček: Prvič, da je vpis na študij medicine mogoče povečati za 30 mest je dokazal sedanji minister, ko se je to za naslednje leto že dogovoril - in to se je naenkrat kar dalo urediti. Zanimivo, mar ne? Če bi to naredili 15 let nazaj, bi imeli sedaj takole približno kakšnih 200 zdravnikov v državi več. Drugič, ni treba 500 maturantov, ampak 30 več v celi generaciji maturantov v državi. Bi bilo zanimivo videti, koliko prijavljenih kandidatov na študij medicine v zadnjih 15 letih ni bilo sprejetih zaradi omejevanja vpisa. Tretjič, če na osnovi podatka o 41 plačanih dni dopusta v UKC LJubljana predpostavimo, da imajo v povprečju zdravniki v državi 40 dni plačanega dopusta letno in bi jim ga delodajalec skrajšal za 5 dni (na "skromnih" 35 torej), bi pri npr. 2.000 zdravnikih v državi (naj me kdo popravi, če jih je še več) to pomenilo 10.000 delovnih dni na leto več. Bi se čakalne vrste v javnem zdravstvu torej dalo skrajšati, ali ne?
Tonček Balonček
18. 09. 2010 19.27
BobbyMcGee, zelo težko razumetoi, nekateri študiji pač niso ekonomija ali pravo, kjer imaš predavanja v Kinu Komuna, potem pa rešujap rešuješ neke teste, s profesorjem pa nikdar v 4 letih en spregovoriš besede. nekateri študiji iamjo pač laboratorije, vaje in še kaj, kjer pač ne more "študirati" po 30 študentov hkrati, ampak po trije ali štirje. Sicer pa v Sloveniji ni po 500 maturantoiv na leto, ki bi želeli in bili sposobni biti zdravnik. Ne fantaziraj brez zveze!! Študij medicine je pač drag in država noče razvezati mošnjička, šptudij družboslovja je pa poceni, gre v bistvu za tečaje, dopisne šole.
laufer
18. 09. 2010 19.14
Kdo od zdravnikov si želi izgubiti dohodek, če bi, nebi bilo tako kot je!
Javoje
18. 09. 2010 18.52
Domoljub111: Veste, o tem pa ne - Bog obvaruj drezati v to, kdo po 40 urah rednega dela in še nekaj ur dežuranja dela še kje drugje. Mimogrede, še šoferjem se s predpisi omejuje, koliko lahko delajo, da so pri delu dovolj spočiti, ampak da bi to v zdravstvu naredili - ? Ali pa - še huje - uvedli konkurenčno klavzulo? Sicer pa - na srečo - to ne gre, saj veste - zdravnikov je premalo. Po naključju?
Javoje
18. 09. 2010 18.38
grdo vreme: - nič ne mešam "jabol in hrušk" - razlagam, kar nočete slišati, da pač mora tudi za zdravstvo veljati, kar velja za vse ostale gospodarske aktivnosti: trg delovne sile mora delovati brez "uravnavanja" (beri omejevanja vpisa) in prost pretk storitev. Težko razumeti? Upam, da ni treba koga prepričevati, da zdravstvena panoga, ki na leto v državi "obrne" 3 milijarde evrov ni "gospodarska dejavnost". - če kandidiram na volitvah? Glede na vaše pogled - ne želite si tega...
Cobra007
18. 09. 2010 17.29
grdovreme 18.09.2010, 13:09 -1 cobra: no, potem se pa držite teh besed preimenoval se pa ne bom, ker je vreme res slabo :) Naj se držim svojih besed?? Moje mnenje je, da ste zdravniki zelo dobro plačani - preplačani za svoje delo in dežurstva, tako, da bom bolj razumljiva!! In še vedno mi nisi napisal kaj si po poklicu??
saintjozef
18. 09. 2010 15.10
Velika večina normalno dela? Slaba novica. Upal sem, da bo kaj bolje.
Domoljub111
18. 09. 2010 13.28
Napačen naslo ¨Večina zdravnikov že normalno dela¨. Pravi naslov bi bil, ¨Večina zdravnikov ponovno dela zaradi zaslužka¨... Še nikoli niso normalno delali ( z redkimi izjemami). Večini je mar le denar, ker če temu ne bi bilo tako, potem ne bi vsi po vrsti delali še v privat ambulantah, kjer ni čakalne dobe - tam pa res delajo in se ne vlačijo le po hodnikih bolnišnic. Saj če ne bi delali, bi jih privat lastniki nabrisali na cesto - za to se pač tam ne čaka.
grdovreme
18. 09. 2010 13.17
bobby: že kandidirate na volitvah?
grdovreme
18. 09. 2010 13.10
bobby: tukaj mešate jabolka in hruške
grdovreme
18. 09. 2010 13.09
cobra: no, potem se pa držite teh besed preimenoval se pa ne bom, ker je vreme res slabo :)
Mancyy
18. 09. 2010 12.45
Kaj pa tistih 170 000 prisotnih na delu v državnih službah, ki celo življenje visijo kot betonska utež delavcem okoli vratu.
Javoje
18. 09. 2010 12.40
modri dirkač: - a "lepotni kirurg" hkrati morda odgara 40 ur ( 8 in še več) v javnem zdravstvu in potem še nekaj dodatnih v zasebnem?
Javoje
18. 09. 2010 12.14
Seveda, "ponudba" in "povpraševanje" se bi v normalnem sistemu začelo z: - normalno ponudbo zdravnikov (in ne 20 let skrbno "kontolirano" vpisano v 1. letnik študija medicine - ah, seveda "kapacietet so premajhne"...) na trgu delovne sile; - "ponudba" in "povpraševanje" se "uravnavata s prostim pretokom pacientov in zdravnikov preko mej (če bi ga seveda dovolili); - konkurenca na področju obveznega zdravstvenega zavarovanja za storitve v javnem in zasebnem zdravstvu doma in v tujini (tuja in domača) - pač gled ena ceno storitve (te se ne smejo primerjati, ker bi se morebiti pokazalo, da je CT v Sloveniji dražji kot v Zagrebu - pa na enaki CT napravi - kako je že z učinkovitostjo izkoriščanja naprav in opreme v slovenskem zdravstvu - aja, za to so pristojni pa Vlada, pa politiki, pa ministrstvo ... vsi drugi seveda...). Ker vsega tega ni, je "povpraševanje" v javnem zdravstvu "presežno" in se preusmeri v presežno povpraševanje pri vašem lepotnem kirurgu. Sicer pa tu še nekako zadeva "drži vodo", pri zobozdravstvu pa je vedro "začelo spuščati" z odhajanjem Slovenk in Slovencev na Hrvaško in na Madžarsko ...
m0dridirkac
18. 09. 2010 10.55
>>BobbyMcGee >>saj ste že slišali za "čakalne dobe" in >>za fenomen, da jih v zasebnem zdravstvu "čudežno" ni Si že slišal za pojma "ponudba" in "povpraševanje"? Če ima v zasebnem zdravstvu lepotni kirurg čakalno vrsto, pač dvigne cene in vrsta se čudežno skrajša. Obratno velja enako. Hmmm, kako bi to zgledalo v javnem zdravstvu? Oz. kako bi sploh to lahko izvedel v javnem zdravstvu?