Po rezultatih javnomnenjske raziskave, katere naročnik je
bil Urad vlade za komuniciranje, zajela pa je 907 državljanov, namerava večina
na jesenskih državnozborskih volitvah glasovati za SDS, 20,4 odstotka, le 13,2
odstotka pa naj bi jih bilo naklonjenih SD. Zanimivo je, da je raziskava, ki je
potekala sočasno pod okriljem Mladine in je v vzorec zajela kar 1337
državljanov, pokazala ravno obraten izid – medtem ko bi SDS dobila 14,4
odstotka glasov, bi jih kar 18,9 pripadlo SD. Vse do volitev bo torej boj napet.
Ostale stranke si sledijo v naslednjem vrstnem redu: Zares (okoli 6 odstotkov), Desus (okoli 3 odstotke)
in SNS (3 odstotke po vladni in 1,8 odstotka po Mladinini raziskavi). Sledijo
SLS, NSi in Lipa. Nobena izmed teh vodilnih dveh strank resneje ne ogroža.
Zaskrbljujoč je podatek, da Slovenci pred državnozborskimi volitvami, ki bodo letos jeseni, še vedno ne vedo, koga bi volili, saj je tako odgovorilo kar 30 odstotkov vprašanih. Precej visok odstotek volilnih upravičencev, 13 odstotkov, pa se volitev sploh ne namerava udeležiti.
Z delom vlade v zadnjem mesecu so večinoma srednje zadovoljni, približno enak odstotek pa je tistih, ki delo ocenjujejo kot zelo pozitivno (7,3 odstotka) oziroma zelo negativno (7,7 odstotka).
Javnost so povprašali tudi po upravičenosti aretacij in pridržanj prvega moža SCT Ivana Zidarja ter bivšega tožilca Penka, kot oblikah boja proti gospodarskemu kriminalu in zlorabam položaja. Velika večina, skoraj dve tretjini, meni, da je bil poseg upravičen, medtem ko 28 odstotkov prebivalstva meni, da je šlo za neupravičen poseg v človekove pravice in svobodo omenjenih mož .
Slovenci, med katerimi kar 58 odstotkov ne zaupa v slovensko sodstvo, večinoma menijo, da imajo sodniki previsoke plače, saj njihovemu povišanju nasprotuje kar 67 odstotkov.
So pa državljani zadovoljni s predsedovanjem Slovenije Evropski uniji, saj je kar 85,3 odstotkov prebivalcev predsedovanje ocenilo kot večinoma ali zelo uspešno, hkrati pa se jim zdi, da je bila to dobra promocija Slovenije tako v Evropi kot tudi v svetu, pripomoglo pa naj bi tudi slovenskemu turizmu in gospodarstvu.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.