Slovenija

Večina potrošniške zakonodaje nastane v evropskem parlamentu

Ljubljana, 11. 05. 2009 17.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.Ž./T.Š.
Komentarji
0

Na evropski ravni nastane kar okoli 85 odstotkov potrošniške zakonodaje. Med drugim tako v Bruslju odločajo o dovoljenih prehranskih dopolnilih in cenah mobilne telefonije.

Bližajo se druge volitve v Evropski parlament, ki se jih bomo kot evropski državljani udeležili tudi Slovenci in Slovenke. Čeprav pogosto vlada občutek, da t.i. evroposlanci nimajo veliko vpliva na naše vsakdanje življenje, pa temu ni tako. Na ravni EU se na nekaterih področjih sprejme velika večina zakonodaje, ki se jo nato uveljavlja tudi v posameznih državah članicah. Eno takšnih področij je potrošniška zakonodaja, v okviru katere med drugim odločajo o tem, katera prehranska dopolnila bodo v EU dovoljena, kakšne bodo cene mobilne telefonije in o cenah energije.

Predsednica ZPS Breda Kutin opozarja na pomen evropskega parlamenta pri sprejemanju potrošniške zakonodaje.
Predsednica ZPS Breda Kutin opozarja na pomen evropskega parlamenta pri sprejemanju potrošniške zakonodaje. FOTO: POP TV

Na ravni EU se sprejme kar okoli 85 odstotkov potrošniške zakonodaje, kar je še posebej pomembno v času gospodarske krize, ki jo čuti vse več potrošnikov. Zato je 42 nacionalnih potrošniških organizacij, združenih v Evropsko potrošniško organizacijo BEUC, pripravilo Vodnik za bodoče evroposlance.

Kot v vodniku izpostavljajo potrošniške organizacije, od evroposlancev pričakujejo, da se osebno zavežejo, da bodo podpirali urejanje in doslednejše spoštovali pravic potrošnikov. Med temi še posebej poudarjajo zagotovitev dostopa do varnih, cenovno dostopnih, preglednih, poštenih in učinkovitih finančnih storitev, okrepitev in ohranitev pravic potrošnikov pri kupovanju izdelkov in storitev v klasični trgovini in na internetu, izboljšanje dostopa do varnih in zdravih živil, spodbujanje trajnostne proizvodnje in potrošnje hrane in pa s čim bolj celovitimi informacijami omogočati potrošnikom ozaveščeno izbiro.

''Vse bolj pomembna postaja varnost izdelkov, še posebej varnost igrač, saj gre za najbolj ranljivo skupino naših najmlajših. Potrošniki upravičeno pričakujemo, da se bo zmanjšala izpostavljenost ljudi in okolja nevarnim kemikalijam. Na področju energije in trajnostne potrošnje pričakujemo pregleden in pošten sistem, ki bo zagotavljal energijo po dostopni ceni in bo zaščitil najbolj ranljive potrošnike. Ko gre za zdravje, pričakujemo zdravstveno varstvo za vse in kakovostne informacije, ki jih kot pacienti potrebujemo. Na naslednji seji bo parlament odločal, kakšno ureditev kolektivne tožbe bomo dobili evropski potrošniki, da se ne bo dogajalo tako kot zdaj, da se zaradi majhnih zneskov in dragih ter zamudnih pravnih postopkov ponudnikom izplača goljufati,'' so zapisali na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.

Vendar pa se bodočim evroposlancem te teme očitno ne zdijo najpomembnejše, saj se jih je današnje predstavitve vodnika od skupno več kot 81 udeležilo le devet. Se je pa posveta udeležil predsednik republike Danilo Türk, ki je dejal, da na varstvo potrošnikov ne more vplivati politično prepričanje.

Tudi Türk meni, da je kolektivna varnost evropskih potrošnikov eno temeljnih vprašanj.
Tudi Türk meni, da je kolektivna varnost evropskih potrošnikov eno temeljnih vprašanj. FOTO: Damjan Žibert

Zveza potrošnikov na evropski ravni skrbi za kolektivno varnost evropskih potrošnikov, je dejal Türk in dodal, da je to eno od temeljnih vprašanj. Pri tem je izrazil zaskrbljenost, ker predvolilna kampanja pred evropskimi volitvami ne posveča dovolj pozornosti evropskim temam, ampak je vselej v nevarnosti, da postane predmet notranjepolitičnih razprav o temah, ki nimajo veliko prostora v evropskih institucijah. Zato je potrebno po predsednikovih besedah evropske teme postaviti v središče razprave. Zvezo potrošnikov je zato pozval, naj v prihodnje organizira še več takšnih razprav, na katerih bodo lahko kandidati za Evropski parlament pojasnili, kako nameravajo zastopati interese slovenskih potrošnikov.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.