Potem ko se je v petek zvečer, le dobri dve uri po izvolitvi v DZ, vlada Janeza Janše sestala na ustanovni seji in sprejela že nekaj kadrovskih odločitev, je danes večina ministrov prevzela posle od dosedanjih ministrov, primopredaje pa se bodo nadaljevale še v ponedeljek.
Zjutraj je dosedanja ministrica za obrambo Ljubica Jelušič naloge predala svojemu nasledniku Alešu Hojsu. Jelušičeva je dejala, da je s svojim mandatom zadovoljna, Hojs pa ob prevzemu poslov upa, da bo nova vlada imela več posluha za obrambno področje, kot ga je imela dosedanja. "Ob spremljanju vodenja ministrstva gre Jelušičevi sama pohvala. Je tista, ki je znotraj vlade dajala pravi poudarek obrambnemu resorju," je dejal Hojs. Dodal je, da se je dosedanja ministrica zavedala, da je obrambni del vlade tisti, ki bo in je prispeval k integriteti in vzpostavitvi same države. Ob tem je izrazil tudi upanje, da bo nova vlada imela več posluha za obrambno področje, kot ga je imela dosedanja vlada.
Kot je povedala Jelušičeva, je obrambno ministrstvo v preteklih treh letih izgubljalo finančna sredstva. "Upam, da bo novemu ministru uspelo zaustaviti te procese in obvarovati ministrstvo pred nadaljnjo izgubo sredstev," je poudarila. Današnji dan je na nek način simboličen, je dan številke 112, je povedala Jelušičeva. "To je tisti dan in tista številka, za kar je zadolženo naše ministrstvo," je pojasnila. Ob tej priložnosti je čestitala tudi vsem zaposlenim, ki delajo na centrih za obveščanje.
Černač: Za promet prihaja težko obdobje
Novoizvoljeni minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač je posle prevzel od dosedanjega prometnega ministra Patricka Vlačiča. Černač je napovedal, da bo najprej opravil pregled stanja in inventarizacijo, in dodal, da bo prihodnje obdobje na področju prometa glede na omejena finančna sredstva težko.
"Za sabo puščam ministrstvo, v okviru katerega smo bistveno izboljšali stanje varnosti na cestah. Mislim, da bo novi minister s tem nadaljeval," je ocenil. Poleg tega so po njegovih besedah pred Černačem tudi razpisi za izgradnjo drugega tira med Koprom in Divačo. "Pogodba za podpis za gradnjo mariborskega letališča ga čaka praktično na mizi, sem prepustil njemu, da jo podpiše," je še pojasnil Vlačič in dodal, da je dela veliko in da ga na področju prometa ne bo nikoli zmanjkalo.
Tudi Černač je dejal, da ga čaka zahtevno obdobje. "Glede na omejena finančna sredstva v letošnjem letu gotovo ne bo mogoče postoriti vsega, kar bi bilo potrebno, trudili pa se bomo, da bomo na ustrezen način določili prioritete in opravili vse tisto, kar te prioritete zahtevajo," se je zavezal.
Gorenak: Položaj v javni upravi ne more biti 'zabetoniran'
Naloge sta si predala tudi novoizvoljeni minister za notranje zadeve Vinko Gorenak in Aleš Zalar, ki je bil pooblaščen za vodenje tega resorja. Zalar želi, da bi se delo nadaljevalo na dosedanji način, po njegovih besedah torej profesionalno in predano. Gorenak pa je dejal, da sta primopredajo opravila korektno.
O tožilstvu, ki je po novem pod pristojnostjo notranjega ministrstva, nista govorila, prav tako ne o imenovanju Harija Furlana na mesto vodje specializiranega tožilstva. Novi minister je ob tem razložil, da državni sekretar še ni imenovan. Gorenak je glede položaja direktorja policije Janka Gorška razložil, da sta položaj generalnega direktorja policije in možnosti razrešitve določena v zakonu ter da se ga o tem prehitro sprašuje. Dodal je, da je simbolično povedano Goršek šele sedaj "osvobojen". Od njega pričakuje, da bo delal in pokazal, kaj zna. A kot je še povedal, ne more biti položaj nikogar v javni upravi "zabetoniran".
Na vprašanje, ali bo predlagal, da se nekatere afere, denimo afera Baričevič, ponovno obravnavajo, je Gorenak odgovoril, da mora najprej videti, v kateri fazi so zadeve. Glede stavbe za Nacionalni preiskovalni urad je dejal, da mora najprej pregledati pogodbo, možnih pa je več rešitev, vendar je zanj stavba na Litostrojski "varianta številka ena".
Pličanič se najbolje počuti na ministrstvu za pravosodje
Senko Pličanič, ki bo vodil ministrstvo za pravosodje in javno upravo, pristojen pa bo tudi za lokalno samoupravo, je posle danes prevzel na kar treh ministrstvih. Najprej mu je posle ministrstva za javno upravo predala dosedanja generalna sekretarka vlade Helena Kamnar. Pličaniča obseg dela ni presenetil, saj delo tega resorja dobro pozna. Meni, da je stanje na ministrstvu urejeno, vidi pa že naloge, ki se jih bo moral lotiti že v ponedeljek.
Kamnarjeva je pojasnila, da je veliko nalog odprtih, predvsem zato, ker so v tesni povezavi z dogovori s socialnimi partnerji, je dodala in pojasnila, da je od poletja naprej dogovarjanje s sindikati praktično zastalo, saj sindikati "niso izkazovali volje, da se s to vlado še naprej pogajajo o odprtih vprašanjih". Tako je relativno veliko vprašanj na področju plačne politike in uslužbenskih razmerij, ki jih bo treba na novo doreči. Pličaniču je svetovala, naj zmanjša administriranje.
Kasneje je Pličaniču posle na pravosodnem ministrstvu predal še Zalar. Pličanič je dejal, da se najbolje počuti prav na pravosodnem ministrstvu in da je ob primopredaji začutil odlično energijo. Ponovil je, da bo nadaljeval delo, ki bo usmerjeno v skrb za pravno državo, v neodvisno sodstvo, hkrati pa je dejal, da ima veliko energije in veselja in komaj čaka, da se loti dela.
Zalar pa je poudaril, da gre pri pravosodju za resor, "ki je izjemno pomemben za vsako državo, ministrstvo za pravosodje podpira delovanje tretje veje oblasti in brez te ni demokracije". Zalar je dejal še, da pravosodje ni brez izzivov in problemov, po drugi strani pa je bila po njegovi oceni v preteklem mandatu narejena vrsta potez, ukrepov in reform, ki bodo gotovo dale rezultat čez čas in prepričan je, da se bo to zlahka upoštevalo pri pripravi drugih ukrepov, o katerih se bo odločal novi minister.
Na koncu pa je Pličaniču posle predal še državni sekretar v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko Bojan Suvorov. Pličanič je tudi na službi za lokalno samoupravo in regionalno politiko ocenil, da je do sedaj zanesljivo opravljala dobro delo, delitve službe na dva dela pa ni mogel komentirati. Z uveljavitvijo novega zakona o vladi se namreč služba za lokalno samoupravo in regionalno politiko ukinja, njene naloge in pristojnosti pa prevzemata ministrstvo za pravosodje in javno upravo (področje lokalne samouprave) in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (področje evropske kohezijske politike in regionalnega razvoja).
Pličanič je poudaril, da pod okrilje pravosodnega ministrstva dobivajo manjši del obstoječe službe, nikakor pa ne manj pomemben. "Zavedam se pomembnosti lokalne samouprave v Sloveniji, vem, da je veliko stvari treba urediti," je izpostavil in poudaril problem malih občin in njihovega povezovanja ter financiranja.
Vizjak v roke dobil besedila padlih zakonov
Dosedanji minister za kmetijstvo Dejan Židan je predal posle ministru za kmetijstvo in okolje Francu Bogoviču. Slednji je ocenil, da prevzema ministrstvo, ki je v dobri kondiciji, svojo prvo nalogo pa vidi povezano z oblikovanjem skupne kmetijske politike za naslednjo finančno perspektivo. Prepričan je, da je dobra podlaga za delo lani sprejeta resolucija o razvoju slovenskega kmetijstva. "To je prava osnova, da se organiziramo in najdemo priložnosti za slovensko kmetijstvo, podeželje in okoljsko področje. Zakona o kmetijskih zemljiščih in promociji v kmetijstvu sta bila lani sprejeta, in če želimo v Sloveniji izboljšati in povečati zemljiški potencial – z varovanjem zemlje, z boljšim izkoristkom obstoječega potenciala, z diverzifikacijo v kmetijstvu, s shemami kakovosti in podobnimi ukrepi – sta to zakona, ki potrebujeta implementacijo in trdno delo," je dejal.
Kmetijsko ministrstvo je po mnenju Židana trenutno najbolj pomembno v državi, saj je odgovorno za proizvodnjo hrane. Židan je namreč prepričan, da bo naslednja kriza prehranska in bo bistveno težja, kakor so trenutne krize. Odgovor nanjo pa lahko najde samo to ministrstvo. Na ministrstvu bosta dva sekretarja, Bogovič pa pravi, da jih še ni izbral ima pa oblikovan ožji izbor.
Vizjak dobil besedila padlih zakonov
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je naloge prevzel od dosedanjega ministra Ivana Svetlika. Svetlik je ob primopredaji dejal, da je novemu ministru predal besedila treh zakonov, ki so padli na referendumih, Vizjak pa je dejal, da se bo potrudil na teh osnovah graditi naprej. Ob simbolični predaji besedil pokojninske reforme, zakona o malem delu in zakona o preprečevanju dela na črno, ki so padli na referendumih, je Svetlik dejal, da je to za spomin, opomin, mogoče celo kaj koristnega za naprej. Ob tem je svojemu nasledniku zaželel, da ne bi ponavljal napak, "ki smo jim morda storili mi, da pa mogoče lahko na tej podlagi tudi naredite pozitiven korak".
Na vprašanje, ali se boji morebitnih referendumov, je Vizjak odgovoril pritrdilno. "Vsak se boji novih referendumov, ampak ti so možni šele takrat, ko nekdo gre z rešitvijo kljub jasnemu vedenju, da ni usklajena, in tvega," je dejal in napovedal, da se bo to tveganje trudil zmanjšati na minimum. S socialnimi partnerji se bo tako sestal že prihodnji teden.
Dejal je tudi, da se bodo po svojih močeh trudili najti skupni imenovalec med socialnimi partnerji, med strokovnimi pogledi in tudi finančnim položajem v državi. "Čaka nas težka naloga, trudili se bomo po svojih najboljših močeh, da jim bomo kos," je dejal Vizjak in se Svetliku zahvalil za korekten postopek primopredaje. Ob tem je izrazil prepričanje, da bodo Svetlikovi nasveti še zelo dobrodošli.
Novi minister za izobraževanje, kulturo, znanost in šport Žiga Turk je danes prevzel posle le od Boštjana Žekša, ki je bil pooblaščen za vodenje kulturnega resorja.
Kot je po primopredaji povedal Turk, sta imela z Žekšem dober, vsebinski, konstruktiven pogovor o stvareh, ki se na ministrstvu dogajajo, o projektih, ki so v teku, in o stvareh, ki jih čakajo. Med njimi je kar nekaj zanimivih projektov, opazil pa je tudi nekaj sinergij med področji, ki jih novo ministrstvo pokriva. Ob tem je izrazil prepričanje, da bodo stvari tudi v prihodnje zelo dobro funkcionirale.
Združitev ministrstev sam sprejema kot dejstvo, pa tudi kot izziv in priložnost, pri čemer se mu kot ena od priložnosti kaže v povezavi s Slovenci po svetu, s slovenskimi intelektualci in umetniki, ki so v tujini, ki bi lahko bogatili slovensko zakladnico znanja, idej in ustvarjalnosti. Turk sinergijo vidi tudi na področju črpanja evropskih sredstev. Kje bo imel pisarno, novi minister še ne ve. Kot je dejal, še niso videli vseh prostorov, si pa sam želi, da bi lahko najožje sodelavce imel čim bližje.
Včeraj že prve razrešitve
Vlada z 12 ministri, ki jo je DZ v petek potrdil s 50 glasovi za in desetimi proti, se je v petek že seznanila s finančne sliko države ter potrebnimi ukrepi za njeno izboljšanje.
Podpredsedniki vlade so postali predsedniki koalicijskih strank Ljudmila Novak (NSi), Radovan Žerjav (SLS) in Karl Erjavec (DeSUS), generalni sekretar vlade pa bo, kot v mandatu 2004–2008, Božo Predalič.
Vlada je zamenjala tudi direktorja Sove Sebastjana Selana, zdaj jo bo vodil Damir Črnčec. Urad za komuniciranje pa kot v. d. direktorja vodi Anže Logar.
Razrešili so tudi direktorja urada za verske skupnosti Aleša Guliča, na čelo urada pa kot v. d. direktorja postavili sedanjega direktorja urada za narodnosti Staneta Baluha.
KOMENTARJI (990)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.