Arsenovič je mestnim svetnikom še pred tem skušal naproti priti z umikom predlaganih sprememb odloka o občinskih cestah, ki je predvideval uvedbo parkirnin tudi ob sobotah, v zvezi z načrtovano občutno podražitvijo vozovnic za krožno-kabinsko žičnico pa je predlagal, da hkrati izglasujejo 30-odstotni popust za meščane Maribora. Ob tem je župane primestnih občin pozval, naj tudi same poskrbijo za subvencionirane nakupe vozovnic za svoje občane.
Mariborčani bi za enosmerno vozovnico plačali sedem evrov, ostali 10
Mariborčani bi torej namesto dobrih 10 evrov za enosmerno vozovnico plačali dobrih sedem, kar pa v primerjavi s trenutno ceno še vedno pomeni 83-odstotni dvig. Za povratno vozovnico pa bi se cena zanje iz slabih 20 evrov znižala na slabih 14 evrov. V primerjavi z aktualno ceno pa bi to še vedno predstavljalo kar 130-odstotno podražitev.
Vožnja s krožno-kabinsko žičnico bi bila še dražja za neobčane Maribora. Podražitve so predvidevale, da bi vožnja v eno smer namesto štiri po novem stala 10 evrov, torej 160 odstotkov več, povratna pa namesto trenutnih šest kar slabih 20 evrov, kar je 230 odstotkov več.
Niti popusti za Mariborčane pa niso omajali odločenosti večine svetnikov, da v celoti zrušijo načrte mestne uprave za višje cene. Glede popusta za nakup vozovnic gondole so nekateri izražali dvom, da je takšna rešitev sploh v skladu s slovensko in evropsko zakonodajo, ker bi lahko diskriminirala ostale obiskovalce Pohorja.
Med drugim je Arsenovič želel dvigniti tudi cene vrtca, in sicer za do 40 odstotkov, čiščenje odpadnih voda za 29 odstotkov, karto za javni mestni promet pa za 20 odstotkov.
Tako župan kot v. d. direktorja mestne uprave Srečko Đurov sta zatrjevala, da je predlog pripravljen v skladu s pravom Slovenije in EU ter pri tem navajala primer hrvaške gondole na Sleme, za katero je iz cenika razvidno, da ene cene veljajo za obiskovalce, posebne pa za meščane Zagreba.
Arsenoviču nasprotovali tudi v Gibanju Svoboda
Kljub temu so Gibanje Svoboda, ki je ta teden z odmevno novinarsko konferenco zavrnilo koalicijsko sodelovanje z Arsenovičem, Lista Franca Kanglerja – NLS skupaj s SDS, Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti ter Stranka mladih – Zeleni Evrope predlagali umik odločanja o podražitvah z dnevnega reda in s tem tudi v vseh primerih uspeli.
Župan je umiku seveda nasprotoval z besedami, da je bilo v pripravo predlogov in proračuna, ki mu ga je prejšnji mesec v prvem branju kljub nasprotovanju Gibanja Svoboda uspelo spraviti skozi, vloženega preveč truda, ob tem pa opozoril na trenutni finančni krč mestne občine. Nasprotnikom predlogov je po glasovanju tudi očital, da so s svojo potezo proračun skupaj obremenili za pet milijonov evrov.
V nadaljevanju seje bodo svetniki med drugim odločali o dokončni prodaji poslovnega deleža v občinski družbi Farmadent in potrjevali sklep o začasnem financiranju mestne občine Maribor do konca junija oziroma do dokončnega prejema proračuna. Na dnevnem redu je med drugim ostal tudi predlog spremembe višine turistične takse.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.