
Delo je skoraj 80-odstotni delež v časopisni hiši Večer prodalo podjetju Dober Večer, ki sta ga posebej v ta namen ustanovila nekdanji lobist Uroš Hakl in bivši predsednik uprave družbe T-2 Sašo Todorović. Koliko sta odštela za družbo s 155 zaposlenimi, uradno ni znano, neuradno pa naj bi kupnina znašala dober milijon evrov.
Todorović zaradi zavez v pogodbi ni želel razkriti podrobnosti, je pa zatrdil, da je denar zagotovljen. Dokončen prevzem in s tem prihod v mariborsko časopisno hišo pričakuje v nekaj tednih, saj se mora pred tem o poslu izjasniti še varuh konkurence, medtem ko soglasje ministrstva za kulturo že imajo.
Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) je od družbe Delo vlogo za izdajo soglasja k prodaji Večera dobila danes popoldne. Direktor AVK Andrej Krašek ni mogel napovedati, kdaj bo AVK odločitev sprejel.
Obeta se krčenje števila zaposlenih
Med prvimi koraki je donedavni prvi mož T-2 omenil stabilizacijo poslovanja z ukrepi tako na prihodkovni kot na odhodkovni strani. Dolgoročno pa po njegovih besedah želijo pot nadaljevati v smeri povezovanja regionalnih medijev, vendar o konkretnih načrtih v tej zvezi še ne želi govoriti.
Kar se tiče zniževanja stroškov, Todorović ne skriva, da bodo šli tudi v smeri zniževanja števila zaposlenih, kar je nenazadnje napovedal že pred sklenitvijo pogodbe. "Ukrepi sedanjega vodstva so po zadnjih informacijah do določene mere prijeli. Še enkrat bomo stvari pregledali, a zagotovo bodo ukrepi vplivali tudi na maso plač zaposlenih," je bil jasen Todorović.
Kot je še dodal, se niti on niti Hakl verjetno ne bosta zaposlila v podjetju, se bosta pa drugače aktivno vključevala v vodenje družbe vsak na svojem področju. Kar se tiče aktualne uprave in urednikov, za zdaj po njegovih besedah o menjavah ne razmišljata.
Novinarji z izbiro kupcev niso zadovoljni

Novinarji Večera in Društvo novinarjev Slovenije (DNS) so zaradi izbire kupcev zaskrbljeni in opozarjajo, da je zadnja faza prodaje tekla netransparentno in neodgovorno. "Večer kot eden pomembnih medijev v Sloveniji dobiva lastnike, ki javno niso razkrili virov financiranja in niso dali nobenih formalnih zavez, da bodo medij ohranili. Da teh zagotovil v kupoprodajni pogodbi ni, je v izjavi za današnje Delo potrdila sama predsednica uprave prodajalca Irma Gubanec. Obstajajo le ustna zagotovila novih lastnikov o ohranitvi trenutne dejavnosti," so zapisali.
Po njihovi oceni obstaja tudi "realna nevarnost izčrpavanja in vzpostavitve poslovnega modela predvsem na temelju ostrih rezov, tudi v novinarsko delo". "Z vnaprejšnjo napovedjo o odpuščanju 53 zaposlenih sta Hakl in Todorović utemeljenost navedenih bojazni potrdila že sama," so opozorili.
Če je nekdo na trgu, ga sicer lahko kupi kdorkoli, saj živimo v tržnem gospodarstvu, pa je povedal predsednik Združenja novinarjev in publicistov Tino Mamić. Kot je še dodal Mamić, naj se tisti, ki želi o ozadju prodaje Večera podjetju Dober Večer izvedeti kaj več, "obrne na strice iz ozadja", saj ti zagotovo poznajo odgovor. Mamič sicer meni, da bi Večer morali reševati s pluralizacijo časopisa, ne z novimi lastniki.
Profesor novinarstva na ljubljanski fakulteti za družbene vede Marko Milosavljević pa upa, da novi investitor Večera ne bo ravnal podobno kot nekateri drugi lastniki družb, ki so do lastništva prišli s pomočjo kreditov. To je namreč v preteklosti velikokrat pomenilo obupane poskuse čim prejšnjega vračila kreditov in slabe ekonomske načrte, pravi.
So se odločili za en milijon namesto za dva?
Četrtkova odločitev za prodajo Dober Večeru je bila vsaj nekoliko presenetljiva, saj je še pred sejo nadzornikov za favorita veljala agencija Odmev, ki jo zastopata Damijan Nacevski in Vili Grdadolnik, sicer zunanji svetovalec Pivovarne Laško za odnose z javnostmi.
Za Odmevom naj bi stal tudi kitajski kapital preko družbe Poly Real Estate Group, ki naj bi bila pripravljena v Večer vložiti dva milijona evrov. A je ponudnik želel vsaj 24 ur, da dobi zagotovilo, da ta denar bo, kar pa je bilo po informacijah Večera za Delo preveliko tveganje.
Postopek prodaje mariborskega časnika se je vlekel več let, Delovi nadzorniki pa so imeli tokrat na mizi štiri ponudbe. Poleg Odmeva in družbe Dober Večer sta ponudbe oddali še družba Salomon v imenu skupine Krater ter mariborsko podjetje Astraea Investicije Ena, ki je v lasti Jožeta Kojca.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.