Poslanci in poslanke so ob zaključku izredne seje s 45 glasovi za in 12 glasovi proti sprejel zakon o financiranju občin. Ta bo, kot kaže, prikrajšal štiri občine, med njimi tudi Ljubljano, za več milijard proračunskega denarja. Ljubljana bo, kljub nedavnim opozorilom župana Zorana Jankovića, da mesto ta denar nujno potrebuje, prikrajšana za osem milijard tolarjev in pol.
Vlada pravi, da je cilj zakona zagotoviti enakopravnejše možnosti za zadovoljevanje njihovih skupnih potreb in interesov v občinah. Po mnenju ministra za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivana Žagarja je to mogoče uresničiti le tako, da se zagotovi sorazmernost nalog občin z viri financiranja, večja finančna avtonomija občin pri pridobivanju sredstev in pri njihovi porabi. Sistem decentralizacije javnih prihodkov iz dohodnine in drugih davkov zagotavlja občinam vnaprej določen stabilen vir financiranja.
Doslej so se občine v 80 odstotkih financirale iz davčnih prihodkov, torej dohodnin občanov in podjetij, ki pa po občinah niso razporejeni enakomerno. Preostalih 20 odstotkov so dobili s taksami, koncesninami, samoprispevki, dohodki od premoženja in nadomestil za uporabo stavbnih zemljišč. Po novem predlogu zakona, ki so ga podprle koalicijske stranke, opozicija pa ga je zavrnila, pa bo sistem financiranja tak: denar iz dohodninskih virov se bo zbiral na enem mestu in nato enakomerno razporejal občinam. Izračunali bodo povprečne stroške občin za vsakega prebivalca in določili koliko občina potrebuje za posamezne projekte. Denar iz te skupne malhe bodo 210-im občinam nakazovali mesečno ali pa celo tedensko.
Slovenija
Več za manjše občine
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA
Komentarji
17
Kljub pozivom župana Zorana Jankovića bo Ljubljana kot kaže ostala brez osmih milijard in pol.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.