Okrog 200 delavcev, zaposlenih v gostinstvu in turizmu, se je zbralo pred Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS), v okviru katere deluje tudi Turistično-gostinska zbornica (TGZ), da bi protestirali. Delodajalci namreč niso podpisali dogovorjenega in parafiranega aneksa o dvigu najnižjih plač zaposlenih v tej dejavnosti.
Dogovor propadel
Pogajalska skupina sindikatov in delodajalcev se je sicer 5. maja letos dogovorila za aneks, po katerem naj bi se s 1. majem najnižje plače v panogi zvišale za tri odstotke, regres za letni dopust pa naj bi za vse zaposlene v gostinstvu in turizmu znašal 760 evrov. Kolektivna pogodba po besedah predsednice sindikata in vodje sindikalne pogajalske skupine Karmen Leban velja za okoli 24.000 zaposlenih.
Aneks naj bi, potem ko bi ga podpisali in registrirali na ministrstvu za delo, 22. maja objavili v uradnem listu. Sindikat pa je 22. maja izvedel, da upravni odbor Turistično-gostinske zbornice aneksa ni podpisal in je vladi postavil tudi pogoj, naj turizmu pomaga prebroditi finančno in gospodarsko krizo z 20-odstotnim subvencioniranjem plač zaposlenih v gostinstvu in turizmu. Vlada se je na zahtevo že odzvala z odgovorom, da plač v panogi ne bo subvencionirala.
'Triodstotno zvišanje je sramota'
Predstavniki sindikata so od TGZ na protestnem shodu tako ponovno zahtevali takojšen podpis aneksa. Lebanova je ob tem poudarila, da je pogajalski partner sindikata Združenje delodajalcev Slovenije in ne vlada. "Kar imajo opraviti z vlado, naj opravijo z vlado, vendar ne na račun delavcev," je dejala.
"Sram nas je o govoriti o triodstotnem zvišanju najnižjih plač, ampak na to smo pristali zato, ker razumemo recesijo. Če pa je tudi to preveč, torej da bi triodstotni dvig osnovnih plač in 760 evrov regresa za letni dopust potopila slovenska podjetja v turizmu, pa naj jih," je bila odločna.
Predsednik sindikata GiT Kristjan Lasbaher je v nagovoru zbranim protestnikom poudaril, da gostinci še vedno nimajo gostinskih plač. "Žalostno je, da predstavniki TGZ niso podpisali aneksa, vendar smo prav gostinci tisti, ki bomo naprej peljali vse sindikate dejavnosti, smo tisti, ki bomo naredili najboljše za naše sodelavce," je dejal.
'Kriva gospodarska kriza!'
Zbrane je nato nagovorila tudi predsednica TGZ Majda Dekleva. Poudarila je, da je kriza močno posegla tudi v turizem, vendar v TGZ preučujejo podatke o tem, kolikšno zvišanje plač je mogoče. "Verjamem, da se bodo pogajanja nadaljevala in da bomo tudi letos uspešno sklenili dogovor o dvigu najnižjih plač, kot smo ga še vsa leta doslej," je dejala Dekleva, ki so ji protestniki nato tudi izročili zahtevo po podpisu izpogajanega aneksa.
Dekleva je nato pojasnila razloge, zakaj pri TGZ aneksa doslej niso podpisali. Med njimi je na prvem mestu izpostavila negativne posledice gospodarske krize. "Ko so delodajalci obravnavali problematiko na seji upravnega odbora TGZ, smo ugotovili, da je kriza že močno segla tudi v turizem. Decembra lani smo delodajalci predlagali dvoodstotni dvig najnižjih osnovnih plač v dejavnosti že z januarjem, vendar takrat sindikalna stran na to ni pristala," je dejala Dekleva.
V tem času se je položaj po njenih besedah tako drastično spremenil, da "je vprašanje, za koliko bomo sploh lahko dvignili plače". Priliv iz tujskega turizma je, tako Dekleva, upadel za devet odstotkov, obisk tujih turistov pa za enajst odstotkov; še posebej so na udaru kraji, ki so pretežno usmerjeni v tujski turizem. "Obisk je upadel praktično vsem državam, razen Srbiji, BiH, Črni gori in Japonski," je še dejala.
Ob tem je zatrdila, da se bodo pogajanja s sindikatom nadaljevala in da bodo tudi v TGZ na podlagi zbranih podatkov "preučili in ponovno pretehtali zadeve. Stavke v gostinstvu in turizmu doslej še ni bilo. Kljub temu se bomo pripravili nanjo, vendar nam ostaja še kar nekaj časa in se do takrat lahko zgodi še marsikaj," je še dejala Dekleva.
Ministrstvo: Nesprejemljivo!
Z gospodarskega ministrstva so sporočili, da so že sprejeli sveženj ukrepov, ki veljajo tudi za turistična podjetja. Za omilitev izpada gostov in nočitev zaradi krize so pripravili in objavili razpis za sofinanciranje dodatnih promocijskih aktivnosti v višini 1,4 milijona evrov, v programskem obdobju 2004–2006 in v okviru nove finančne perspektive 2007–2013 pa so skupaj s sredstvi EU turističnim podjetjem namenili tudi 140 milijonov evrov v obliki spodbud za investicije.
Zapisali so še, da so z zapletom v pogajanjih med sindikati in TZS seznanjeni, in dodali, da je nesprejemljivo, da TZS podpis aneksa pogojuje z državnim subvencioniranjem plač. Dogovor, ki je že usklajen, je po njihovem mnenju treba spoštovati.
Stavka med turistično sezono?
Če ne bo dogovora, bo sindikat nadaljeval s protesti, 30. junija pa bo izredna seja predsedstva sindikata, na kateri se bodo odločali o morebitni stavki. To bi izvedli med poletno turistično sezono.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.