Minister za zdravje Dorjan Marušič je v uvodu današnje seje skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nagovoril člane skupščine in opozoril na nestabilne ekonomske razmere v letošnjem in prihodnjem letu ter na to, da se zavodu obeta zadolževanje. Zato bodo potrebne strukturne spremembe za prihodnost, je napovedal.
Ekonomske razmere v letošnjem leto so zelo nestabilne, gospodarska rast je nižja, bruto domači proizvod je padel, zato je nestabilno tudi poslovanje zavoda, je poudaril minister. Ob tem je sicer podaril, da je bilo poslovanje zavoda v aprilu in maju "nekoliko boljše", a že to, da v letošnjem letu mesečno spremljajo poslovanje, po njegovem kaže na izredne razmere.
Potrebne so strukturne spremembe, da bomo v prihodnjih letih lahko dosegli racionalizacijo ter zagotovili kakovost in varnost zdravstvenega sistema, je člane skupščine opozoril minister. V teh časih je treba vse spremembe sprejemati argumentirano, na partnerski in dogovorni način, v smeri reorganizacije celotnega sistema, ne krčenja. Upam, da bomo zmogli toliko vizionarstva, da bomo ohranili sistem za prihodnje rodove, je še dejal.
Med nujnimi ukrepi je minister izpostavil boljše sodelovanje z Davčno upravo RS, da bi ta pobrala več prispevkov, prevetritev zdravstvenih pravic, na ministrstvu za zdravje pa tudi že pripravljajo novosti na področju zdravil. Med nujnimi ukrepi minister vidi še optimizacijo javnih naročil, spremembe v okviru zakona o zdravstveni dejavnosti na ravni upravljanja pri izvajalcih in spremembe za večjo avtonomijo izvajalcev.
Marušič si namreč želi večjo avtonomnost izvajalcev, da bo poslovanje učinkovito in racionalno. Preživeti bo mogoče le s povezovanjem izvajalcev, meni minister. Revidirati bo treba tudi sistem financiranja izvajalcev, v okviru zakona o zdravstvenem zavarovanju pa bo po njegovem mnenju treba razmišljati tudi o kratkoročni in dolgoročni vzdržnosti sistema. Pri tem je znova izpostavil prevetritev košarice pravic in razpravo o tem, kakšna naj bo vloga prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja v prihodnje.
Minister miri državljanke in državljane
Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je danes skorajda brez razprave potrdila oceno poslovanja zavoda do 30. junija s projekcijo poslovanja do konca leta. O tem so razpravljali že aprila, a tedaj po zelo burni razpravi s podatki, ki so kazali na 50 milijonov primanjkljaja, niso bili zadovoljni in so želeli dodatne izračune. Aprila so ocene strokovnih služb zavoda, pripravljene na podlagi podatkov o poslovanju zavoda v prvem tromesečju, kazale, da bo zavod letošnje leto zaključil z okoli 40 milijoni evrov primanjkljaja, ob tem, da bi zavod porabil tudi vse rezerve, ki jih je akumuliral v minulih letih.
Poslovanje v aprilu in maju je bilo boljše, tako da zadnje projekcije zavoda za letošnje leto predvidevajo izgubo v višini okoli 12 milijonov evrov, prav tako ob porabi vseh starih rezerv. Minister za zdravje Dorjan Marušič je tudi danes kot že večkrat od prevzema mandata dejal, da so bile prve projekcije napačne. "Želim pomiriti državljane in državljanke, da ne bi smela biti ogrožena dostopnost do zdravstvenih storitev vsaj tja do jesenskih mesecev. Bomo videli, kaj bodo prinesli bodoči tokovi," je dejal minister danes ob robu seje skupščine.
Generalni direktor ZZZS Samo Fakin pa je danes znova opozoril, da se po sklepu skupščine zavod ne sme zadolževati. Zagotavlja pa, da krčenja pravic bolnikov ne letos, ne prihodnje leto ne bo. A predsednica upravnega odbora ZZZS, sicer predstavnica delodajalcev v skupščini zavoda, Tatjana Čerin danes ni imela tako optimističnega stališča. "Slika absolutno ni rožnata, to je vsem popolnoma jasno, in tudi izguba bo. Dejstvo je, da letošnje leto že celo leto ustvarjamo izgubo. Pokrivamo jo sicer z nekimi ostanki iz preteklih let, v prihodnjem letu pa je ne bo več mogoče pokrivati z ničemer. Pred nami pa sta še tretji in četrti del usklajevanj plač v javnem sektorju," je še spomnila Čerinova.
Fakin pa je ocenil, da je treba ohraniti mirno kri. "Situacija ni lahka, a kakršno koli razburjanje ne bo prineslo dodatnih rezultatov," meni prvi mož ZZZS. A zaskrbljenost je na mestu, se strinja Fakin, predvsem za prihajajoča leta od 2011 dalje. "Trenutni obeti niso tako dobri, treba bo sprejeti sistemske ukrepe, in ob dejstvu, da nam zmanjkuje finančnih rezerv iz preteklih let, kaže biti dodatno zaskrbljen," je še dodal.
Skupščina zavoda je že v začetku leta potrdila sveženj varčevalnih ukrepov, ki jih vsi izračuni in projekcije zavoda tudi upoštevajo. Med temi varčevalnimi ukrepi je tudi nižanje vrednosti dežurstva v zdravstvu, to pa še ni uresničeno. V zdravniškem sindikatu Fides predlogu za spremembo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerim bi to uresničili, nasprotujejo. Pogovori z ministrstvom na to temo tako še trajajo.
Glede nižanja cene dežurstva minister pravi, da sam še vedno pričakuje pogajanja o reorganizaciji zdravstvenega varstva predvsem na sekundarni ravni. Kot pravi, "ko se začne iskati rezerve na nekem področju, se vsi usmerijo drugam. Zdravstvo je delovno intenzivna panoga, zato je največ rezerv v upravljanju s kadri, zdravilih, tu pa se varčevalna polja morebiti zaključujejo," pravi minister. Poudarja pa, da take spremembe niso možne čez noč.
Čerinova še pravi, da minister sicer napoveduje nekatere sistemske spremembe, a je težko oceniti, kakšne finančne učinke bodo prinesle, predvsem pa teh finančnih učinkov ne bo prej kot v roku enega leta. "Bojim se, da je slika mračnejša, kot jo nekateri, predvsem politiki, želijo prikazati," je dejala ob robu današnje seje.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.