Slovenija

Več prostora v domovih za starejše

Ljubljana, 14. 03. 2008 10.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na ministrstvu za delo so z razpisom podelili koncesije za novih 1800 mest za institucionalno varstvo starejših do leta 2010.

Trenutno v Sloveniji deluje 73 domov za starejše, od katerih je 55 javnih zavodov in 18 zasebnikov, ki so pridobili koncesijo za opravljanje te socialnovarstvene storitve. V domovih je na voljo 14.400 mest za starostnike, kar zadostuje za 4,5 odstotka populacije, starejše od 65 let.

S tem bodo po besedah ministrice Marjete Cotman dosegli cilj petodstotne vključitve oseb, starejših od 65 let, v institucionalno varstvo. Število mest v domovih se bo povečalo na najmanj 16.800 mest.

Ministrstvu je po besedah Cotmanove s tokratno podelitvijo koncesij uspelo pokriti celoto območje države, tako da bodo do konca leta 2009 domovi za starejše v vseh upravnih enotah po Sloveniji.

S tokratnim razpisom so želeli doseči regionalno pokritost države, poleg tega pa so bili v ospredju obravnava starostnikov z demenco in sorodnimi stanji, uporaba sodobnih konceptov in metod pri delu s starejšimi ter dodatne nove storitve, je povedal generalni direktor direktorata za socialne zadeve na ministrstvu Davor Dominkuš.

Na razpis se je prijavilo 38 ponudnikov, koncesijo za opravljanje institucionalnega varstva starejših pa je pridobilo 20, je povedal Dominkuš. Ti se pridružujejo dosedanjim 18 koncesionarjem. Po Dominkuševih besedah se tako približujejo načrtovanemu razmerju med javnim in zasebnim partnerstvom, ki naj bi bilo 50:50. "Razmerje javno-zasebnega je zelo dobro, to pa sledi tudi usmeritvam, zapisanim v nacionalnem programu. Tu je posebej poudarjeno, da bomo skušali v obdobju do leta 2010 zagotoviti pluralnost izvajalcev," je povedal Dominkuš.

Glede Ljubljane pa je pojasnil, da so v Ljubljani že rezervirane štiri potencialne lokacije. Tako naj bi primanjkljaj mest v domovih za starejše v Ljubljani v razpisu, ki naj bi ga pripravili še letos, dodatno zmanjšali.

Po besedah ministrice država usmerja investicije v že obstoječe domove, ki zaostajajo po kakovosti za tistimi, ki so bili zgrajeni po letu 2000. Določenih je 10 prednostnih domov, trenutno pa poteka obnova Hrastovca in doma v Slovenskih Konjicah, medtem ko so letos že končali prenovo prostorov na Vrhniki in v Postojni.

V letošnjem letu bodo začeli po njeni napovedi delovati koncesionarji, ki jim je bila podeljena koncesija v letu 2006 z odloženim pogojem, in sicer v Gornji Radgoni, Lenartu, Beltincih, Celju, Luciji, Ribnici, Bohinju in Radljah ob Dravi. Hkrati pa bodo začeli letos kot enote obstoječih javnih zavodov delovati še domovi v Naklem, Kidričevem, Brdih, Trebnjem, Slovenj Gradcu in Loškem Potoku.

Hospic in Center starejših na Trnovem

Med številnimi gradbišči v Ljubljani bosta letos tudi Center hospic in Center starejših Trnovo. Po besedah direktorice Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana Jožke Hegler so za projekta že pridobili gradbeni dovoljenji. Center starejših naj bi bil zgrajen konec prihodnjega leta, hiša hospic pa prihodnjo jesen.

Javno-zasebno partnerstvo

Opaznejši premik se je letos zgodil pri projektu Centra starejših Trnovo, ki je kar nekaj časa stal zaradi zapletov z zemljišči. Kot je pojasnila Heglerjeva, je šlo v tem primeru za neupravičene želje soseda po priposestvovanju dela zemljišča, ki sodi k Centru starejših Trnovo.

Telovadba
Telovadba FOTO: POP TV

Zadeva se sicer še vleče na sodišču, je dejala Heglerjeva, vendar je gradbeno dovoljenje dokončno. MOL je zaradi neupravičenega zavlačevanja postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja zoper družino Mihor vložila odškodninsko tožbo za več kot 166.000 evrov.

Ljubljana bo s tem projektom pridobila ne le zasebni dom starejših za 160 oskrbovancev in 60 mestnih najemnih oskrbovanih stanovanj, temveč tudi spremljevalni program. To so prostori za četrtno skupnost, lekarna, kozmetika, pedikura, frizer in parkirna mesta za obiskovalce.

Izbrani izvajalec del je z deli že začel. V projektu po načelu javno-zasebnega partnerstva MOL sodeluje z družbo Deos, pri čemer zasebni investitor prispeva 60 odstotkov, javni investitor pa 40 odstotkov vrednosti investicije. Po besedah Heglerjeve bo po končani gradnji izdelan tudi etažni načrt in izveden končni poračun vseh stroškov.

Ljubljana sicer že ima tržna oskrbovana stanovanja na Trgu komandanta Staneta, kjer naj bi oskrbo prav tako izvajala družba Deos, ki je tudi partner MOL v Trnovem. Vendar pa v Ljubljani doslej še ni najemnih oskrbovanih stanovanj. Razpis za prva najemna oskrbovana stanovanja v Ljubljani bodo na skladu pripravili še v letošnjem letu. "Javnega razpisa ne želimo pripraviti prezgodaj, ker je potem izbranim najemnikom težko čakati," je pojasnila direktorica sklada.

Paliativni center za celostno oskrbo umirajočih

Center starejših na Trnovem naj bi bil zgrajen prihodnjo jesen.
Center starejših na Trnovem naj bi bil zgrajen prihodnjo jesen. FOTO: POP TV

Veljavno gradbeno dovoljenje pa so po besedah Heglerjeve pridobili tudi za paliativni center na Hradeckega 18 in 20, kjer naj bi Slovensko društvo hospic izvajalo celostno oskrbo umirajočih. "Pri hiši hospic smo pridobili pravnomočno gradbeno dovoljenje, imamo še nekaj usklajevanj tudi z društvom hospic pri izdelavi izvedbenih načrtov, saj mora biti hiša prilagojena potrebam paliativne oskrbe," je povedala Heglerjeva.

Zdaj na skladu pripravljajo javni razpis za prvo fazo, to je rušitev objektov na Hradeckega 18 in 20 in postavitev opornega zidu. Drugi korak pa bo izbira gradbenega izvajalca za gradnjo hiše hospic. Investicijo vodi stanovanjski sklad po pooblastilu MOL, izvajalec dejavnosti pa bo Slovensko društvo hospic, o čemer je že podpisan dogovor med MOL in društvom, je pojasnila Heglerjeva.

Društvo je po besedah Heglerjeve preko Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v RS že pridobilo sredstva, ki jih bo lahko vložilo v projekt, na ta račun pa se jim bo zmanjšala mesečna najemnina. Paliativni center bo imel pritličje in dve nadstropji, v katerih bodo bivalne enote za devet oseb. V vsaki bivalni enoti bo dodatno ležišče za sorodnike. Sredstva za izvedbo investicije bo v celoti zagotovila MOL, sredstva za notranjo opremo pa društvo.

Na skladu končujejo tudi 12. javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem.

Heglerjeva je med projekti, ki so tik pred zaključkom, omenila še dom za starejše mladostnike s težjo okvaro v telesnem in duševnem razvoju Na Herši. Tehnični pregled je bil že narejen. Po odpravi pomanjkljivosti čakajo na pridobitev uporabnega dovoljenja in predajo objekta Centru Dolfke Boštjančič, ki bo izvajal oskrbo za starejše mladostnike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User287536
14. 03. 2008 19.25
User287536
14. 03. 2008 14.18
6000 postelj rabijo ne samo 1800....