Slovenija

Več pooblastil za Kosovo komisijo

Ljubljana, 21. 06. 2007 15.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Novost predloga zakona o integriteti v javnem sektorju je prepoved izkoriščanja bivše funkcije za ustvarjanje poslovnih stikov.

Kosova protikorupcijska komisija naj bi z novim zakonom dobila 'večje zobe'.
Kosova protikorupcijska komisija naj bi z novim zakonom dobila 'večje zobe'. FOTO: POP TV

Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos je danes predstavil bistvene novosti v predlogu zakona o integriteti v javnem sektorju, ki je bil v torek vložen v parlamentarno proceduro. Tako so prvič v Sloveniji uvedli prepoved izkoriščanja bivše funkcije za ustvarjanje ali pospeševanje poslovnih stikov, lobiranje, prav tako komisiji dajejo "večje zobe". Ker pa so opazili tudi velik porast prijav korupcije, so uvedli še zaščito dobrovernih prijaviteljev korupcije, je dejal Kos.

Upoštevali vse mednarodne dokumente

Komisija je pri pripravi predloga upoštevala vse mednarodne dokumente, svoje izkušnje, zakon o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo in odločbo ustavnega sodišča, je povedal Kos. Prav tako dopušča možnost, da se kakšna stvar še izboljša, ne bodo pa pristajali na kakšne korake nazaj, je poudaril.

Prvič se uvaja tudi t.i. pantouflage, to je prepoved izkoriščanja bivše funkcije za ustvarjanje ali pospeševanje poslovnih stikov. Tako se ljudje ne bodo več smeli v organu, v katerem so opravljali javno funkcijo, pojavljati kot zasebniki. Takšna prepoved naj bi sicer veljala dve leti.

Zaradi več pripomb funkcionarjev, ki jih je obravnavala komisija, da so bili zaradi tega vnaprej ožigosani kot koruptivni, in zaradi tega, ker so v zakon vključili nekatere druge teme, ki niso tako neposredno povezane s korupcijo, so dali zakonu malce širši naslov, je povedal Kos. Prav tako so zaradi pripomb nekaterih, da komisija nima zob, razširili njena pooblastila na pravne osebe zasebnega prava, njihove predstavnike in družinske člane.

Zaščita dobrovernih prijaviteljev

V prvih štirih mesecih tega leta je komisija prejela petkrat več prijav kot lani v celem letu, je povedal Kos. Tako so v predlogu uvedli zaščito dobrovernih prijaviteljev komisije. Uvedli so tudi strogo kazen za funkcionarje, ki kršijo prepoved nezdružljivosti, in sicer prenehanje mandata.

Sicer pa je bilo danes na sedežu Organizacije za gospodarsko in ekonomsko sodelovanje (OECD) v Parizu sprejeto poročilo o drugi fazi ocenjevanja Slovenije. Poročilo je zaenkrat še zaupne narave, ga bo pa komisija predstavila čez dva tedna. Prvi teden julija pa prihaja v Slovenijo še skupina ocenjevalcev iz Skupine držav proti korupciji (GRECO), ki bo ocenjevala kazniva dejanja in financiranje političnih strank.

V predlogu so natančno urejene obveznosti glede uresničevanja resolucije o preprečevanju korupcije v Sloveniji. Ker do sedaj v Sloveniji nihče ni opravljal vsebinskega nadzora nad prekrški, ki se nanašajo na financiranje političnih strank ter volilnih in referendumskih kampanj, predlog uvaja tudi to. Prav tako uvaja vrsto prekrškovnih določb z maksimalnimi kaznimi, komisija pa bi z njim postala tudi prekrškovni organ.

Delovanje do zaključka mandata

Bistvena novost v predlogu zakona pa je še, da komisija deluje do zaključka mandata. Razlog za to je, da bo v primeru, da bo omenjeni zakon sprejet, toliko novosti, da bo treba temeljito pripraviti vse, kar je potrebno, da bo lahko nova komisija začela normalno in tekoče delovati takoj, je pojasnil Kos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kriss714@amis.net
22. 06. 2007 15.55
Včasih so bile komisije za ugotavljanje izvora premoženja.
PraviSvobodnjak
21. 06. 2007 20.53
V Sloveniji imamo res nekaj čudnih zakonodaj in tudi v tem predlogu je nekaj nerazumljivega. Le kako bodo dokazali človeku (ali pa obratno), da je ali pa ni zlorabil svojih poznanstev, ki jih je pridobil kot zaposlen v državni upravi, za svoje poslovanje.
hinko.murovec@siol.net
21. 06. 2007 15.58
Me res zanima , če bo zadeva sprejeta in uzakonjena ter tako uporabna v praksi. Glede na nekaj dejstev in to kdo mora to sprejeti in potrditi bo verjetno bolj trda. Naši vrli voditelji niso navdušeni nad zadevami, ki jim kratijo vesolne pravice. Lp
bojan1@mail386.com
21. 06. 2007 15.54
Pa kaj ta bedak dela, meša drek , državi pa denar pobira... in kdo bo sploh vršil nadzor nad temi zakoni, nihče in nenazadnje jih bo sam najbolj vehamentno preziral... Tako kot je že nekaj zakonov preskočil..., če nima tudo hudo kje prste vmes pri SOVI...