Predstavniki poslanskih skupin se po tem, ko je kolegij predsednika parlamenta v petek preložil odločanje, tudi na posvetu pri predsedniku DZ Francetu Cukjatiju niso poenotili o delitvi vodstvenih funkcij in sedežev v delovnih telesih po izstopu 12 poslancev iz LDS.
Predsednik državnega zbora Cukjati je v izjavi po posvetovanju, ki je potekalo za pred javnostjo zaprtimi vrati, menil, da so naredili korak naprej, končne rešitve pa še niso našli. V skladu s predlogom predsednika parlamenta bi izhod iz slepe ulice poiskali na ta način, da bi s spremembo poslovnika opoziciji zagotovili večino v nadzornih delovnih telesih, dokler poslovnik ne bi bil spremenjen, pa bi upoštevali sedaj veljavnega ter razmerja moči med opozicijo in koalicijo.
Omenjeni predlog je tako ostal v zraku in ni bil sprejet, vendar pa so se zadržali pri tem predlogu in mislim, da bo postopoma dozorela ta misel, da je treba ravnati v skladu s poslovnikom, spremeniti pa poslovnik, je še pojasnil Cukjati. Vsi prepiri izhajajo po mnenju Cukjatija iz tega, ker je poslovnik drugače definiran, kot pa bi pričakovali po neki zdravi pameti.
Nekaj novih možnosti se je odprlo, je po posvetu povedal vodja poslanske skupine SD Miran Potrč, ki pričakuje, da bodo rešitve uveljavljene. V opoziciji tako podpirajo omenjeno možnost za spremembo poslovnika in bodo najverjetneje že danes spremembe vložili v parlamentarni postopek. Poslovnik bi nato bil lahko spremenjen v tem delu v roku enega meseca, še napoveduje Potrč, če jih bo podprla tudi koalicija. Za spremembe poslovnika bo sicer treba zagotoviti visoko politično soglasje, saj jih mora podpreti na plenarni seji večina navzočih poslancev.
Dokler ne bo dosežen dogovor o večini v nadzornih telesih ter o razdelitvi vodstvenih mest v delovnih telesih, državni zbor ne bo odločal o tem, ali naj Marko Pavliha (SD) še naprej opravlja funkcijo podpredsednika DZ iz vrst najmočnejše opozicijske poslanske skupine. Tajno glasovanje o podpredsedniku DZ je bilo sicer predvideno za danes.
Zavlačevanje na škodo opozicijskih poslancev?
12 poslancev, ki so izstopili iz poslanskega kluba LDS, pa še vedno ostaja brez glasovalne pravice v delovnih telesih ter brez funkcijskega dodatka k plači za članstvo v delovnih telesih. "Zato ima odgovornost koalicija in tudi predsednik državnega zbora, saj lahko odločitev kdaj koli izglasuje," je še pojasnil Potrč.
Da je zavlačevanje in vztrajanje nekaterih v škodo teh poslancev nekorektno in krivično, je prepričan tudi predsednik parlamenta. Obenem pa trdi, da gradiva dobivajo vsi poslanci in da lahko sodelujejo na delovnih telesih, se oglašajo, sprašujejo, debatirajo, ne morejo pa glasovati.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.