Ta hip se koalicija ukvarja s tem, ali bo še imela dovolj glasov v parlamentu, če jo Levica zapusti. Koordinator Levice Luka Mesec je zaostril retoriko: "Ta vlada gre vse bolj desno".
Premier Marjan Šarec mu vrača: "Če ne bo dovolj glasov, bo vlada pač padla in bomo šli na predčasne volitve".
Z desnice pa medtem sodelovanje ponuja opozicijska Nova Slovenija, ki bi lahko prevzela vlogo 'nadkoalicijske' stranke. "Zakaj bi bili vsi talci Levice?" pravijo. In tudi javno mnenje kaže na to, da bi bilo za Levico ta hip precej tvegano oditi na predčasne volitve, krščanskim demokratom pa podpora narašča. "Za politikanstvo bo pa čas po prazniku," je premier dejal na predvečer državnega praznika.
Premier, ki je še pred dnevi v kamero zatrjeval, da nima težav z razpustitvijo koalicije, ki je praktično ignoriral užaljenost Levice ob prodaji Abanke in njeno obstrukcijo interpelacije, zdaj o sporu s projektno članico Levico pravi: "Kar se mene tiče ni spora".
Je to morda mirnost prvega v vladi, ki mu zadnja anketa kaže podporo tako na osebni ravni, kot vladni. Je samozavest pred morebitnim koalicijskim krhanjem in grožnjo predčasnih volitev zaradi projekcij o strankarski podpori?
Medtem pa izgubljamo čas. Ob finančni stabilnosti države, ko je venomer slišati, da je denarja dovolj, še vedno čakamo ključno: reformo zdravstva, pokojninskega sistema, sistemsko podporo gospodarstvu, k ukrepom, ki bi se ob ugodnih razmerah lahko zgodili že zdaj kliče tudi predsednik države.
Pogojevanje Levice vladni podpori pa je zdaj videti še šibkejše, ko pogodbeno partnerstvo ponuja opozicijska NSi, tudi anketa pa LMŠ kaže najboljše rezultate. Druge koalicijske stranke bi, razen SD, po teh projekcijah ostale daleč od parlamenta.
Predsednik NSi Matej Tonin o sodelovanju z vlado pravi: "V koalicijo ne bi šli, bi pa sodelovali po projektih, ki jih želimo realizirati."
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.