Podatki Mediane TGI kažejo, da si je kratek oddih do pet dni privoščila slaba tretjina populacije (31 odstotkov), medtem ko si je daljši dopust privoščila skoraj polovica prebivalcev Slovenije. Več kot četrtina vprašanih ali 27 odstotkov si oddiha sploh ni privoščila. Slovenci smo sicer skromni tudi pri dolžini dopusta, kažejo podatki. Med tistimi, ki so se na dopust v preteklem letu sploh odpravili, je več kot četrtina (27 odstotkov) na dopustu preživela teden dni ali manj, petina dva tedna, 12 odstotkov tri tedne, le 13 odstotkov pa štiri tedne ali več.
Podatki Mediana TGI razkrivajo tudi zneske, ki jih dopustniki potrošijo za dopustovanje. Največ (55 odstotkov) vprašanih za dopustovanje porabi med 250 in 1.000 evri letno, 12 odstotkov med 1.000 in 1.750 evri, desetina pa potroši več kot 1.750 evrov. Med temi je polovica takih, ki porabijo več kot 2.500 evrov, torej približno dve povprečni plači.
Sicer pa se več kot polovica najraje nastavlja soncu, drugo mesto pa si delita preživljanje časa z družino in ogled naravnih znamenitosti. Tretjina vprašanih pravi, da raziskujejo tudi lastno državo – ta delež se je med epidemijo, verjetno tudi na račun omejitev potovanj, povečal skoraj za osem odstotnih točk. Manj navdušeni smo, vsaj med dopusti, nad osvajanjem novih znanj ali učenjem tujih jezikov, še kažejo podatki raziskave.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.