Leto 2019: v službo za otroško psihiatrijo Pediatrične klinike Ljubljana je na prvi pregled prišlo 210 otrok in mladostnikov. Lani je bilo teh pregledov 419, od tega kar 258 urgentnih – ti otroci so torej pomoč potrebovali takoj, pripoveduje psihiatrinja Marija Anderluh. "Opažamo porast celega spektra motenj, od depresivnosti, anksioznosti, tudi motenj hranjenja je bistveno več kot pred epidemijo," pojasnjuje.
To je predvsem posledica zaprtja šol, izgubljene rutine, pa tudi prekomerne uporabe telefona, kjer mladi iščejo vsebine, ki na njih slabo vplivajo. Nekateri starši ne poiščejo pomoči, tisti, ki jo, pa čakajo predolgo. "Starši kličejo in iščejo pomoč nato dobijo termine čez osem, deset, včasih 12 mesecev. Mnogi od teh otrok, ki iščejo pomoč, jo zares potrebujejo takoj," opozarja Anderluhova.
Odpirajo se novi centri
Država načrtuje ustanavljanje novih centrov za duševno zdravje za otroke in odrasle. To bo izboljšalo dostopnost, verjamejo tudi strokovnjaki. "Po Sloveniji v zadnjih letih nastaja mreža, nenazadnje sta sedaj v vzpostavljanju dva centra v Ljubljani, en v Mariboru in en v Škofji Loki," pojasnjuje minister za zdravje Janez Poklukar.
Za pogovor s strokovnjaki v centru za duševno zdravje se lahko odloči vsak, ki doživlja duševno stisko, pogovori so brezplačni. Na enem mestu je na voljo ekipa, v kateri so medicinska sestra, socialni delavec, delovni terapevt, psiholog in psihiater. "Ko oseba pride v naš center s težavo, najprej naredimo razgovor in najdemo profil, ki bi lahko v tistem trenutku najhitreje ponudil pomoč," pojasnjuje Katja Kodelja iz Centra za krepitev duševnega zdravja Nova Gorica.
A tako psihiatrične ambulante kot centre za duševno zdravje je nujno treba še kadrovsko okrepiti – najbolj namreč primanjkuje kliničnih psihologov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.