Decembra 2017 so Milojko Kolar Celarc sprejeli na urgenci Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Nato so jo odpustili v domačo oskrbo. Na ministrstvu takrat niso pojasnili podrobnosti o ministričinih težavah, je pa bilo znano, da se je ministrica slabo počutila že prej.
Pojavile so se tudi informacije, da je ministrica na urgenci preskočila čakalno vrsto, čeprav je UKC pojasnjeval, da je bila obravnavana po protokolih za tako ogrožajoče zdravstveno stanje. Ko so informacije o zdravstvenem stanju ministrice prišle v javnost, so se pojavila namigovanja, da so v njeno zdravstveno kartoteko vpogledovali tudi tisti zaposleni UKC, ki niso sodelovali pri njeni obravnavi.
UKC Ljubljana naj bi zato uvedel interni nadzor in ugotovil, da je v kartoteko Kolar Celarčeve nepooblaščeno vpogledalo več deset zaposlenih na UKC, piše portal siol.net. Kot dodajajo, so nadzor sprožili na zahtevo Kolar Celarčeve.
'Gre za nekaj nedopustnega, kar se ne bi smelo dogajati'
Danes je dogodek v posebni izjavi za javnost komentirala tudi Milojka Kolar Celarc. Kot je zapisala, je šlo pri nepooblaščenih vpogledih v njeno kartoteko "za nekaj nedopustnega, kar se ne bi smelo dogajati".
Pojasnila je, da je od UKC dobila seznam oseb, ki so vpogledovale v njeno kartoteko. "Nekatere od teh oseb, šlo je za zdravnike, so mi pozneje pisno pojasnile, da so vpogledovale zaradi medijev, da jih je zanimalo, ali bi sami v tem primeru odredili enako zdravljenje," je dejala Kolar Celarčeva. Kot je poudarila, si človek "ne more misliti, da se mu lahko ob obisku zdravstvene ustanove zgodi kaj takega".
Primer prijavila Prelesnikovi
Kolar Celarčeva je sicer potrdila, da je že lani v začetku leta primer prijavila informacijski pooblaščenki Mojci Prelesnik, a od nje ni dobila nobenega odgovora. UKC naj bi po informacijah portala vsem, ki so nepooblaščeno vpogledali v dokumentacijo tedanje ministrice, izrekel opomin.
Za našo stran so iz urada informacijske pooblaščenke sporočili, da kot inšpekcijski organ virov prijav po zakonu o inšpekcijskem nadzoru v nobenem primeru ne smejo razkrivati.
"Informacijski pooblaščenec v tej zadevi s strani UKC ni bil obveščen o rezultatih internega nadzora. Dokler po uradni dolžnosti teh izsledkov ne pridobimo, jih seveda ne moremo komentirati," so še dodali.
'Sistem je narejen tako, da kliče k zlorabi'
Na to temo se je v izjavi za javnost odzvala tudi predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik, ki je dejala, da sistem eZdravje po njenem ne deluje, kot bi moral.
"Sistem eZdravje kot sistem ne deluje, kot bi moral", je dejala. "Tudi direktor ZZZS je predlagal, da se naredi evalvacija, da se ugotovi, kaj je narobe in se to odpravi," je nadaljevala.
V javnost pridejo posamezne informacije, kot je ta z vpogledi v osebno dokumentacijo nekdanje ministrice in primer izolske bolnišnice, pravi predsednica Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS). "Sama sem že večkrat opozarjala na te nevarnosti, tako na sestankih z nekdanjo ministrico, kot tudi s prejšnjim ministrom, pa tudi javno," je zagotovila.
Trdi, da so se primeri, ko osebje zdravstvenih ustanov nepooblaščeno vpogleda v zdravstveno dokumentacijo, že znašli v postopkih pred informacijskim pooblaščencem. "Tajnica v eni izmed bolnišnic je dobila kazen informacijskega pooblaščenca, ker je pridobila informacijo, za katero ni imela pooblastila. So primeri, o katerih se ne poroča. Upam, da vodstva zmanjšujejo manipulacije, ampak sistematično, kolikor vem, tega nihče ne spremlja," je še dodala Čebašek Travnikova.
Glede vpogledov v kartoteko nekdanje ministrice pravi, da zbornica ne vodi nobenih postopkov. "Zbornica je imela primer dveh zdravnic, ki sta vpogledali v kartoteko, ampak ni šlo za nobeno politično osebo," je dejala Čebašek Travnikova.
To, da je 30 zdravnikov vpogledovalo v kartoteko nekdanje ministrice, po njenem kaže na neurejenost v zdravstveni ustanovi.
Ministrica se na zbornico ni obrnila, sami pa za raziskovanje tega nimajo pooblastila. "Če se bo sama obrnila na zbornico in bo posredovala seznam zdravnikov, ki so nepooblaščeno vpogledovali v kartoteko, bomo začeli postopek," je dejala predsednica zdravniške zbornice.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.