Protestniki na čelu z Ladislavom Troho, vodjo gibanja Osveščeni prebivalci Slovenije (OPS), že več mesecev pred stavbo TV Slovenije vztrajno nasprotujejo znanstvenim dognanjem v zvezi s koronavirusom in prebivalce pozivajo, naj se ne cepijo. Tako že dlje časa nadlegujejo delavce javne televizije in njihove goste. Včeraj pa so šli korak dlje in vdrli v njihove prostore.
"Ob tem od vseh institucij pričakujemo, da se bodo na današnji incident ustrezno odzvale in preprečile, da bi se kaj takega ponovilo," so zapisali v sporočilu za javnost pri RTV Slovenija.
Z RTV-ja so še sporočili, da skupina že več mesecev nadleguje zaposlene ter goste. Tokrat je morala posredovati tudi Policija, ki je protestnike odstranila iz televizijskih prostorov.
"Na RTV Slovenija spoštujemo ustavno pravico do svobodnega izražanja, vendar se zavzemamo, da komuniciranje poteka na dostojen način. V teh mesecih so protestniki svojo voljo izražali povsem neprimerno, žalili zaposlene in goste, vdirali v poslopje RTV Slovenija ter motili delovne procese. V vodstvu smo zato uporabili že veliko uradnih poti, med drugim podali številne prijave na Policijo in Inšpektorat Mestne občine Ljubljana, da bi zaščitili javni interes in poslanstvo našega medija, predvsem pa naše zaposlene in obiskovalce obvarovali pred morebitnimi nepredvidenimi dogodki. Pravega odziva pristojnih ni bilo."
Fizičen vdor in napad na javno televizijo ni primerljiv z nobenim drugim napadom na medije v Slovenije, so še zapisali. To ni bil napad le na njihovo institucijo, pač pa tudi na svobodo in neodvisno novinarsko delo, "ki je eden od temeljnih postulatov demokracije". "Vsaka demokratična družba mora imeti do tovrstnih incidentov ničelno stopnjo tolerance."
Zaključili so, da vsekakor spoštujejo svobodo govora, toda od vsakogar zahtevajo, da spoštuje "našo dolžnost profesionalnega dela, osnovne civilizacijske norme in temeljno pravico naših zaposlenih do osebnega dostojanstva, integritete in varnosti".
Tudi v Društvu novinarjev Slovenije (DNS) so napad ostro obsodili in spomnili, da so takšne reakcije le vrh ledene gore sovražne nastrojenosti proti medijem, ki delujejo v javnem interesu, ki jo "spodbujajo ali celo kreirajo najvišji nosilci oblasti"."Eskalacija sovražnosti, naperjene proti novinarjem in novinarkam, se v družbi pojavlja in goji že nekaj časa. V društvu že dolgo opozarjamo, da se lahko sovražnost z družbenih omrežij ter ščuvanje proti novinarkam in novinarjem in medijem, ki smo mu priča, prelevita v fizično nasilje, kar se je izkazalo danes z napadom na RTV Slovenija."
Petkovo dogajanje na RTV Slovenija je ostro obsodil tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina. "Potreben je demokratičen dialog, ki vključuje strpen način komuniciranja," je poudaril. Kot so sporočili iz kabineta varuha človekovih pravic, je Svetina ocenil, da ima "vsakdo pravico do protestiranja". "Vendar naj bo protestiranje mirno in naj ne prekomerno posega v integriteto in pravice drugih," je pozval.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je obsodil vdor skupine protestnikov. Takšno dogajanje je plod tega, kar spodbujajo eden izmed vidnejših petkovih protestnikov Jaša Jenull, preboldski ravnatelj ter oddaja Tarča na TV Slovenija, je sporočil. Po Hojsovi oceni je zaradi takšnega dogajanja nujno zaostriti kazensko zakonodajo in zakon o javnem redu in miru.
Vdor v poslopje RTV Slovenija ali katerokoli drugo javno zgradbo pa po besedah predsednika vlade Janeza Janše nima nobene povezave s svobodo izražanja. "Je nasilje nad to svobodo. Storiti je treba vse, da se vsako samovoljno in nasilno prilaščanje javnega prostora in grožnje obsodi in kaznuje z enakimi vatli vedno in povsod," je sporočil.
Policisti v zadnjih mesecev pred stavbo RTV zaznali že več kršitev, samo v petek 90
Policisti zadnje mesece spremljamo potek protestnega shoda, ki se vsakodnevno odvija na Kolodvorski ulici v Ljubljani, je sporočila Aleksandra Golec s Policijske uprave (PU) Ljubljana. "V juliju 2021 so policisti na omenjenem shodu zaznali tri kršitve, med njimi tudi vstop v stavbo RTV Slovenija, v katerih so protestniki kršili javni red in mir, ter niso upoštevali ukrepov varnostnikov. Policija je konec meseca julija prejela prijavo za nadaljevanje shoda na Kolodvorski ulici Ljubljana," pojasnjuje Golčeva.
Po njenih besedah je policijska postaja Ljubljana Center po preučitvi prijave z dne 27. 7. 2021 na podlagi preteklih kršitev, nedefiniranega kraja shoda ter zaradi pomanjkljivih podatkov o zagotavljanju varnosti, že naslednji dan predlagala prepoved shoda, "ker po oceni policije organizator ni izkazal zadostnih ukrepov za zagotovitev varnosti in reda na shodu". Upravna enota Ljubljana je nato sklicala ustno obravnavo. "S sklepom je dne 30. 7. 2021 Upravna enota Ljubljana postopek za prepoved shoda ustavila, ker pogoji za prepoved javnega shoda niso izpolnjeni in vrnila vlogo za dovolitev javnega shoda nazaj na Policijsko postajo Ljubljana Center," je povedala Golčeva. Kot je še dodala, so bili policisti "na podlagi odločitve upravne enote dolžni zagotoviti, da shod ne bo moten oz. oviran".
V petek, 3. 9. 2021 pa je bila Policija okoli pol devete ure zvečera obveščena, "da je nekaj oseb na silo vstopilo v stavbo RTV Slovenija na Kolodvorski ulici 2, Ljubljana". Pri tem, kot je zapisano v poročilu Policije, niso upoštevali ukazov varnostnika, zaradi česar so na kraju posredovali policisti, ki so vzpostavili javni red ter protestnike odstranili iz prostorov RTV. "Policisti so ugotovili 44 kršitev javnega reda in miru, 18 kršitev Zakona o zasebnem varovanju, 26 kršitev Zakona o javnih zbiranjih, ter dve kršitvi Zakona o osebni izkaznici. Prav tako so policisti zasegli zvočne naprave z namenom zagotovitve javnega reda in miru. Policija je skladno s 33. členom ZJZ shod razpustila," je povedala Golčeva.
Zaradi navedenega dogodka in okoliščin, ki po oceni policije ne omogočajo varne izvedbe shoda, bo policija pristojnemu organu ponovno predlagala izrek prepovedi nadaljevanja shoda, so še sporočili s PU Ljubljana, kjer nadaljujejo z zbiranjem obvestil o dogodku in bodo v primeru dodatno ugotovljenih kršitev ukrepali skladno z zakonodajo.
Dejanje udeležencev shoda obsodil tudi Pahor
Predsednik republike Borut Pahor je obsodil petkov vdor skupine protestnikov, ki nasprotuje cepljenju proti covidu-19, v prostore RTV Slovenija. "Imajo vso pravico, da mirno povedo svoja stališča, nikakor pa nimajo pravice, da na nasilen način vdrejo v prostore RTV Slovenija ali kamorkoli drugam," je poudaril.
Kot je v izjavi za RTV Slovenija ob robu slovesnosti v Monoštru povedal Pahor, si nikoli ni mislil, da bo priča čemu podobnemu. Zato je vnovič dejal: "Ljudje imamo različna stališča o vsem, tudi o cepljenju, imamo pravico, da jih izpovemo na miren način, imamo pa tudi dolžnost, da se vzdržimo slehernih ravnanj, ki niso v demokratičnem duhu, tako verbalnih kot fizičnih," meni Pahor.
Po njegovih besedah je to, kar se je zgodilo v petek zvečer, "še eno resno opozorilo vsem nam, da zaradi nekakšne povečane občutljivosti, utrujenosti in razdražljivosti javnosti počasi zmanjkuje strpnosti. To pa danes najbolj pogrešam. Samo če bomo popolnoma strpni ob vseh razlikah med nami in se bomo lahko mirno pogovarjali, bomo lahko rešili vse težave, ključno s soočanjem z zdravstveno krizo," je sklenil predsednik države.
KOMENTARJI (1308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.