Dan po osupljivem razkritju preiskava sicer še vedno poteka, a osnovne stvari že postajajo jasne. Da je šlo za kibernetski napad, je malo verjetno, najverjetneje pa se je zgodila huda napaka upravitelja omrežja. Trenutno še ni znano, ali je bila napaka povzročena namerno ali ne.
Sistem elektronske pošte Lotus Notes za vse državne organe upravljajo informatiki ministrstva za javno upravo. V kriznih situacijah, kot je bila ta, pa jim pomagajo računalničarji Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost (SI-CERT).
Kot smo izvedeli, gre načeloma za sledljivo napako, zato so kriminalisti že včeraj na ministrstvu presneli stanje na strežnikih. S tako imenovanimi dnevniškimi vpogledi bodo zdaj poskušali ugotoviti, kdo in kdaj je omogočil vdiranje v elektronsko pošto ministrice Ksenije Klampfer.
Vsak posamezen nepooblaščen vpogled v elektronsko korespondenco je obravnavan kot kaznivo dejanje. Sindikalist državnih organov Franci Verk pri tem namiguje na zakulisni spopad dveh strank, ki trenutno obvladujeta ministrstvo za delo, in sicer SMC ministrice Klampferjeve, ki je zaradi nasprotovanja tretji vladi Janeza Janše protestno izstopila iz SMC, in visokih uradnikov stranke SD, ki je zadnja vodila ta resor.
"Preiskava z analizo podatkovnega prometa bo pokazala, koliko je pravzaprav bilo tovrstnih vpogledov oziroma kako široka je dejansko bila zloraba ministričinega elektronskega predala. V vsakem primeru pa ocenjujem, da gre za zelo hudo napako administracije oziroma administriranja samega informacijskega sistema," meni Uroš Svete, v. d. direktorja Uprave za informacijsko varnost.
Svete, ki primer sicer pozna le iz medijev, še dodaja, da je v takšnih primerih relativno enostavno odkriti, kdo je vdiral in kdo je komu podelil pravice nepooblaščenega dostopa.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.