V enem izmed stanovanj na Starem trgu v Ljubljani se je včeraj prelomil leseni tram stropa, ki je nato padel na tla. "Po prvih podatkih je do tega prišlo zaradi dotrajanosti trama, stanovanje pa je bilo v času dogodka prazno in pri tem ni bil nihče poškodovan," so na Policiji povzeli svoje ugotovitve o dogodku.
Kot nam je pripovedovala ena od lastnic prostorov v pritličju, se lastniki že sedem let dogovarjajo o obnovi strehe. Nazadnje so se o tem pogovarjali tudi na zboru lastnikov v začetku novembra, ko so ocenjeni stroški adaptacije znašali že skoraj 300.000 evrov. Na vabilu za novembrski zbor lastnikov je pisalo, da MOL obnovo delno sofinancira, in sicer v višini 33 odstotkov. Predvideni termin izvedbe je april ali maj 2024.
Za več pojasnil smo se obrnili tudi na druge lastnike, MOL, SPL in Zavod za spomeniško varstvo. Od tam so nam pojasnili, da mora skladno z zakonom (ZVKD1) za dediščino skrbeti lastnik. "Pozitivno kulturnovarstveno mnenje k prenovi strešine je ZVKDS, OE Ljubljana, izdala že leta 2018 in ponovno januarja letos. Trditev, češ da je spomeniška služba kriva, da ni prišlo do prenove, ne drži," so zapisali. Razlogov, zakaj poseg še ni bil izveden, pa ne poznajo.
SPL: Gradbeno dovoljenje pravnomočno junija 2023
Na SPL pojasnjujejo, da je bilo že leta 2016 ugotovljeno, da je nosilna konstrukcija strehe tako poškodovana, da jo bo potrebno zamenjati. Za zamenjavo pa so potrebovali gradbeno dovoljenje, za kar je bilo v tistem obdobju potrebno 100% soglasje vseh lastnikov.
Zataknilo se je pri pridobivanju soglasij lastnikov, saj nekateri etažni lastniki niso zagotovili nujno potrebnega soglasja, kar je tudi glavni razlog, da se je obnova strehe vključno z zamenjavo strešne konstrukcije ustavila. Manjšinski del lastnikov namreč soglasja ni podal, iz navedenega razloga je upravna enota zavrnila izdajo gradbenega dovoljenja, v nadaljevanju je bila podana pritožba na MOP, ki je izdajo odločbe iz razloga nesoglasja manjšine lastnikov tudi na drugi stopnji odločanja izdajo zavrnilo, pojasnjujejo na SPL.
Ker je bilo v interesu večine lastnikov, da se streha dejansko obnovi, so ti sprožili tožbo za nadomestitev manjkajočega soglasja, kar je sodišče dejansko tudi odločilo, vendar je bilo potrebno oddati vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja ponovno. Pravnomočno je gradbeno dovoljenje postalo v začetku junija 2023, v vmesnem času se je izvedel postopek izbire izvajalca obnove. Nato je bil sklican zbor lastnikov, kjer so se lastniki dogovorili, kako bodo obnovo, ki naj bi se zaključila aprila 2024, financirali.
Kot še pravijo na SPL, včerajšnja porušitev ne bo bistveno vplivala na podražitev obnove.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.