"Podjetje bi lahko nadaljevalo, a z drugimi, manj škodljivimi energenti!"
Pahorju so pojasnili, da je po njihovem mnenju dovoljenje za sežig odpadkov strokovno podhranjeno in bi ga bilo treba odvzeti. "To ne pomeni, da bi moralo podjetje nehati delovati. Lahko bi nadaljevalo, a le z drugimi energenti," pravi Macerl in dodaja, da bi morala biti poročila o vplivih na okolje, ki jih je okoljsko ministrstvo nedavno obljubilo Zasavcem, opravljena pred izdajo dovoljenja. Poleg tega zahtevajo tudi revizijo postopka pridobivanja dovoljenja, ki bi jo izvedli neodvisni strokovnjaki ter institucije, ter prednostno obravnavo tožbe, po kateri bi dovoljenje odvzeli. "Njihovi dobički nas ne bi motili, če ne bi šli na račun zdravja ljudi," še dodaja.
Državni sekretar ministrstva za okolje Peter Gašperšič je dejal, da se je vlada odločila zadevi priti do dna, zato bo okoljsko ministrstvo naročilo meritve emisij vseh onesnaževalcev v Zasavju ter celovito presojo vplivov na okolje omenjene trboveljske cementarne, v katero bodo vključene tudi ostale institucije ter neodvisni strokovnjaki, med katerimi bodo tokrat tudi izvedenci medicinske stroke. "Če bomo ugotovili, da so vplivi takšni, da bo potrebno proizvodnjo ustaviti ali pa spremeniti, bomo tako tudi storili," je dejal in dodal, da si želi vlada ugotoviti, kaj in kdo v Zasavju predstavlja glavni problem.
Zasavci: Naj zadeva steče čim prej!
Po njegovih besedah bodo aktivnosti začeli takoj, naslednje srečanje pa naj bi v Zasavju potekalo že januarja oziroma takoj ko bodo pridobljeni prvi podatki. Zasavci se bojijo, da bodo te dejavnosti potekale prepočasi. "Zdaj imamo sicer to srečo, da Lafarge Cement ne obratuje. Tako bo še kakšen mesec in pol ali morda dva. Jaz upam, da bo v tem času storjeno čim več! Mi smo namreč tisti, ki to doživljamo na lastni koži," še pravi Macerl.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.