Slovenija

Vatikanski sporazum ni sporen

Ljubljana, 25. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.P./B.M./STA
Komentarji
0

Ustavno sodišče meni, da vatikanski sporazum ni v nasprotju z ustavo. Predstavniki katoliške cerkve odločbo sodišča še preučujejo.

Vatikan
Vatikan FOTO: Reuters

Ustavno sodišče je na seji 19. novembra odločilo glede skladnosti sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih. Po mnenju ustavnega sodišča, ki je bilo objavljeno danes, prvi člen t.i. vatikanskega sporazuma ni v neskladju z ustavnima načeloma državne suverenosti in ločenosti države in verskih skupnosti. Glede drugih določb vatikanskega sporazuma je ustavno sodišče prav tako ugotovilo, da niso v neskladju z ustavo.

Mnenje ustavnega sodišča glede ustavne skladnosti vatikanskega sporazuma potrjuje, da bi lahko bila določba 1. člena sporazuma nejasna, je dejal vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Po mnenju ustavnega sodišča prvi člen t.i. vatikanskega sporazuma ni v neskladju z ustavo, v kolikor se razlaga, da bo Katoliška cerkev pri delovanju v Sloveniji upoštevala pravni red v republiki Sloveniji.

Po mnenju ustavnega sodišča prvi člen sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih ni v neskladju z ustavo, v kolikor se razlaga, da bo Katoliška cerkev pri svojem delovanju v Sloveniji spoštovala slovenski pravni red.

Prvi člen sporazuma je ključen za razumevanje in pomen besedila drugih določb sporazuma, ki jih je presojalo ustavno sodišče, zato je sodišče tudi pri njihovi presoji izhajalo iz izhodišč, opredeljenih v obrazložitvi mnenja prvega člena.

Določba sporazuma, po kateri slovenski pravni red zagotavlja katoliški cerkvi svobodo delovanja, bogočastja in kateheze, ni v neskladju z ustavo, je v mnenju zapisalo ustavno sodišče.

kupola bazilike sv. Petra
kupola bazilike sv. Petra FOTO: Reuters

V skladu z ustavo je tudi določba vatikanskega sporazuma, po kateri ima katoliška cerkev v skladu s slovensko zakonodajo in v skladu s kanonskim pravom pravico ustanavljati in upravljati šole vseh vrst in stopenj, dijaške in študentske domove ter druge izobraževalne in vzgojne ustanove.

Državni organi bodo morali pri izvrševanju sporazuma upoštevati vsebino določb sporazuma, kakršno je z razlago določilo ustavno sodišče, še piše v mnenju ustavnega sodišča.

Vatikanski sporazum pravno-formalno potrjuje odnose med katoliško cerkvijo, kanonskim pravom in pravnim redom Slovenije, ki že veljajo.

Slovensko zunanje ministrstvo je pozdravilo odločitev ustavnega sodišča o skladnosti sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem o pravnih vprašanjih s slovensko ustavo ter izrazilo upanje, da bo državni zbor po pozitivni odločitvi ustavnega sodišča, do katere je prišlo po skoraj dveletnem premisleku, omenjeni sporazum čimprej ratificiral.

Sporazum sta Slovenija in Vatikan podpisala 14. decembra 2001, nato pa ga je vlada 24. januarja 2002 poslala v presojo ustavnemu sodišču. To je vlado 19. marca 2002 pozvalo, naj vlogo dopolni tudi z utemeljitvami tistih, ki imajo pomisleke k sporazumu. 19. aprila so tako trije ministri ZLSD ustavnemu sodišču vročili stališče manjšine v vladi o ustavnosti sporazuma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10