Gozdna drevesca, ki so pridelana v Sloveniji, so na tržišču označena z modro nalepko z letnico 2014 ter napisoma Zavod za gozdove Slovenije in Darilo gozda vašemu domu.
Na zavodu za gozdove pravijo, da so domača okrasna drevesca pridelana na način, ki najmanj škoduje našemu naravnemu okolju, saj imajo nizek ogljični odtis. Večinoma so to smrečice, ki so zrasle v gozdovih, na zaraščajočih se kmetijskih površinah, pod daljnovodi in v namenskih nasadih zunaj gozda. Okrasna drevesca, ki so bila posekana v skladu z usmeritvami zavoda za gozdove, so bila pridobljena brez škode za gozd.
Priporočajo, da takšna drevesca postavimo v stojala, ki jih lahko napolnimo z vodo. "Ko bodo odslužila svojemu namenu, jih razrežimo in odložimo v zabojnike za organske odpadke ali pa jih sežgimo v kuriščih," pravijo pri zavodu.
Lahko pa se odločite tudi za t. i. zeleno drevo. Drevo ostane z vami čez praznike, po koncu praznikov pa ga pridejo iskat in posadijo nazaj v naravo, pravijo pri podjetju Zelena Mavrica, ki pri projektu sodeluje s podjetjem Čarna in s koroško drevesnico Omorika. Dodajajo, da se letos zaradi številnih naravnih ujm, ki so prizadele slovenske gozdove, vedno več posameznikov, podjetij in občin odloča za odkup zelenih drevesc, ki jih potem sami posadijo v gozd, mestne parke oziroma pred hišo. Zelena drevesca vam dostavijo v osrednji Sloveniji, ob večjem zanimanju pa bodo vozili vse do Primorske.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.