Študentje Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani na letošnji seminarski razstavi ponujajo javnosti na ogled atraktivna, inovativna in umetniško ter tehnično dovršena seminarska dela študentov, ki so plod celoletnega študijskega procesa pri predmetu Projektiranje. To je predmet, ki predstavlja hrbtenico študija arhitekture, ki združuje teoretični in aplikativni del strokovnih predmetov vse od ustanovitve fakultete.

Simulacija projektantskega biroja ali ateljeja se izvaja v mentorskih skupinah t.i. seminarjih, kar študentu omogoča, da pridobiva znanja tako od starejših kolegov kot od pedagogov. Metoda dela je danes še bolj prilagojena potrebam in izzivom prakse, kar v rutinsko akademsko delo vnaša vedno nove, žive in v aktualne probleme prostora ter družbe odprte oblike.
Na Fakulteti za arhitekturo si lahko ogledate 14 seminarjev in 16 usmerjenih seminarjev, med bolj izpostavljenimi pa so projekt Čebelji domovi v Ljubljani, projekt Urbane povezave v konfliktnih prostorih - Bejrut (Libanon) ter čezmejni projekt PUT-UP ISTRE.

Vse te projekte si lahko ogledate na njihovem razstavnem prostoru, ki sta si jo ob odprtju poleg dekana Petra Gabrijelčiča ogledala tudi ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič in rektor Univerze v Ljubljani Ivan Svetlik. Kot je dejal dekan fakultete, je bogata razstava ne le pregled dela, temveč hkrati priložnost, da lahko celotna slovenska javnost, vključno s politiko, gospodarstvom in posamezniki v njih najdejo tudi priložnost za uresničitev lastnih potreb. Vsi seminarji bodo brezplačno na ogled za zainteresirano javnost ves mesec junij.

Dekan Gabrijelčič je dejal, da je zelo zadovoljen z rezultati študentov arhitekture, ki jih je v rednem študijskem programu dobrih tisoč dvesto. "Ljubljanska fakulteta za arhitekturo sloni na temeljih Plečnikove šole, katere osrednji pedagoški princip je bil seminarsko delo kot simulacija ateljejskega dela arhitektov. Študenti različnih letnikov ustvarjajo pod mentorstvom mednarodno priznanih pedagogov in arhitektov številne urbanistične in arhitekturne projekte, ki rešujejo načeloma družbeno pomembne, a zapostavljene projekte. Ob njih študentje oblikujejo svojo etično držo, v smislu, da ni velikih ali majhnih projektov, bolj ali manj pomembnih projektov, če z njimi rešujemo javni interes. Na ta način nastane na risalnih deskah in v računalnikih študentov stotine novih zamisli, ki pogosto najdejo pot k njihovi uresničitvi."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.