Slovenija

Vas Socka: Ljudje obolevajo za rakom

Celje/Ljubljana, 24. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
K.S./D.S./B.M.
Komentarji
0

V vasici Socka v občini Vojnik je nenavadno veliko ljudi umrlo za rakom. Sočani so prepričani, da je visoka smrtnost posledica škodljivih vplivov hmeljarjenja na tem območju.

Anton Komat: 'Zdravstvene oblasti se sprenevedajo, da je vse v najlepšem redu.'
Anton Komat: 'Zdravstvene oblasti se sprenevedajo, da je vse v najlepšem redu.' FOTO: POP TV

Okoljevarstveniki ugotavljajo, da so za visoko obolevnost in umrljivost krivi pesticidi, ki jih uporabljajo pri pridelavi hmelja. Ker so prepričani, da oblasti problem ignorirajo, so o svojih raziskavah obvestili Evropsko sodišče za človekove pravice.

Prošnja za zaščito prebivalcev Socke sodniku Evropskega sodišča za človekove pravice Boštjanu M. Zupančiču je bil skrajni izhod, pravi neodvisni strokovnjak za okoljska vprašanja Anton Komat.

Dolina, kjer je vas Socka, je zastrupljena s pesticidi, trdijo domačini
Dolina, kjer je vas Socka, je zastrupljena s pesticidi, trdijo domačini FOTO: POP TV

"Tudi aktivisti v tej vasici, ki si že več kot deset let prizadevajo za bolj zdravo okolje ali pa za svoje zdravje, so bili deležni tudi marsikakšnih hudih pritiskov," je za 24ur povedal Komat. "Moja ocena je, da je v tem primeru potrebno varstvo evropskega sodišča."

Že leta 1995 sem se srečal z njihovimi težavami, nadaljuje Komat, a je bila podrobna analiza, zaradi takratnega družbenega vzdušja, nemogoča. Danes je prepričan, da je vzrok za nadpovprečno obolevanje vaščanov uporaba prepovedanih pesticidov, zlasti kancerogenega dikofola. "Prepovedali so ga v Ameriki, v EU, v Sloveniji pa ga še vedno uporablja," pravi Komat. "Nujno je, da oblasti v Sloveniji, ne samo da preštevajo umrle in jih uvrščajo v statistiko, temveč da naredijo statistiko tudi oplodilne sposobnosti prebivalcev." Znano je namreč, da imajo pesticidi poleg rakotvornega učinka tudi vpliv na delovanje hormonov in na dedno zasnovo, kar je usodnega pomena za prihodnje generacije, posledice pa se pokažejo na daljši rok.

Zdravstvene oblasti trdijo, da je vse v mejah normale

Jožica Maučec Zakotnik, ministrstvo za zdravje
Jožica Maučec Zakotnik, ministrstvo za zdravje FOTO: POP TV

Na ministrstvu za zdravje pravijo, da ni vzroka za preplah. "Ponovno poudarjam, da obolevnost za specifičnim rakom v vasi Socka ni popolnoma nič drugačna kot v ostalih delih Slovenije," je povedala Jožica Maučec Zakotnik z ministrstva za zdravje. "Socka ni popolnoma nič bolj ogrožena, kar se tiče obolevnosti zaradi raka, kot drugi deli Slovenije."

Po statistiki Onkološkega inštituta je v Socki v letih od 1986 do 2000 za rakom umrlo 15 ljudi, 9 moških in 6 žensk. Po uradni statistiki Socka tako ne odstopa od slovenskega povprečja.

Mira Šeško
Mira Šeško FOTO: POP TV

"Popolnoma neetično je, da si kdorkoli od zdravstvene stroke drzne reči, kako je vse to v skladu z nekim statističnim povprečjem v Sloveniji," pravi Komat in dodaja, da se ljudje bojijo posledic kemikalij. "Število umrlih za rakom je nenavadno visoko."

Dolgo let so opozarjali

Problem se je v Socki pojavil že pred desetimi leti, ko je nastala samostojna občina Vojnik. Že takrat so domačini zahtevali, da hmeljišča odstranijo, kar pa se ni zgodilo. "Ko sem bila poslanka naše krajevne skupnosti, sem zaprosila dekana, da mi za 15 let nazaj iz knjige umrlih izpiše diagnoze in je ugotovil, da je 90 odstotkov naših krajanov umrlo za rakom, desetina pa srčnimi boleznimi," je za 24ur povedala domačinka Mira Šeško.

Marjan Hrušovar, specialist medicine dela
Marjan Hrušovar, specialist medicine dela FOTO: POP TV

Šele pet let je minilo, odkar hmeljišč v središču vasi ni več, čeprav je na problem stroka opozarjala mnogo dalj časa. "Gre za snovi, ki so dokazano škodljive, nekatere povzročajo raka pri živalih. Treba je seveda razmišljati tudi o tem, kaj povzročajo pri ljudeh, je povedal specialist medicine dela Marjan Hrušovar in dodal, da se "te snovi nalagajo v organizmu, saj so bioakumulativne."

V občini Vojnik so ustanovili posebno komisijo, ki pa do kakšnih posebnih zaključkov ni prišla. "Največ pripomb je bilo glede tistih hmeljišč, ki so bila v zaprtih kotlinah, predvsem v Socki in na Dobrni," je povedal župan občine Vojnik Beno Podergajs. Glede večje umrljivosti za rakom pa na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje opozarjajo, da so podobne razmere tudi drugje v Sloveniji.

Ivan Eržen, Zavod za zdravstveno varstvo Celje
Ivan Eržen, Zavod za zdravstveno varstvo Celje FOTO: POP TV

"Naš zavod je že opravljal raziskavo na območju mestne občine Koper, kjer smo ugotovili povečano pogostost določenih vrst raka, predvsem krvnega raka," pravi direktor celjskega zdravstvenega zavoda Ivan Eržen. "Podobno je na območju Mežice." V Sloveniji so torej območja, kjer je zaradi lokalnih dejavnikov pogostost obolevnosti za rakom večja.

Analiza vode, ki jo je te dni v Socki opravil Zdravstveni inšpektorat, vsebnosti pesticidov ne kaže, pravijo na ministrstvu, a okoljevarstveniki menijo, da je treba pesticide iskati v prsti. Analize so se lotili tudi sami, ugotovitve pa bodo znane konec tedna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.